2016-2017 Region Alignments

AAAAAAA (48)
1-AAAAAAA (4)
Camden County
Colquitt County
Lowndes
Tift County
2-AAAAAAA (6)
Campbell
East Coweta
Newnan
Pebblebrook
Westlake
Wheeler
3-AAAAAAA (6)
Hillgrove
Kennesaw Mountain
Marietta
McEachern
North Cobb
North Paulding
4-AAAAAAA (6)
Cherokee
Etowah
Lassiter
Roswell
Walton
Woodstock
5-AAAAAAA (6)
Forsyth Central
Lambert
Milton
North Forsyth
South Forsyth
West Forsyth
6-AAAAAAA (7)
Collins Hill
Discovery
Duluth
Mill Creek
Mountain View
North Gwinnett
Peachtree Ridge
7-AAAAAAA (7)
Berkmar
Brookwood
Central Gwinnett
Lakeside, DeKalb
Meadowcreek
Norcross
Parkview
8-AAAAAAA (6)
Archer
Grayson
Newton
Rockdale County
Shiloh
South Gwinnett
AAAAAA (58)
1-AAAAAA (5)
Coffee
Houston County
Lee County
Northside, Warner Robins
Valdosta
2-AAAAAA (5)
Bradwell Institute
Brunswick
Effingham County
Glynn Academy
Richmond Hill
3-AAAAAA (6)
Alcovy
Evans
Greenbrier
Grovetown
Heritage, Conyers
Lakeside, Evans
4-AAAAAA (9)
Drew
Forest Park
Jonesboro
Lovejoy
M. L. King
Mt. Zion, Jonesboro
Mundy's Mill
Stephenson
Tucker
5-AAAAAA (9)
Alexander
Creekside
Douglas County
Hughes
Mays
New Manchester
Northgate
South Paulding
Tri-Cities
6-AAAAAA (9)
Allatoona
Creekview
Dalton
Harrison
Osborne
River Ridge
Sequoyah
South Cobb
Sprayberry
7-AAAAAA (9)
Alpharetta
Cambridge
Centennial
Chattahoochee
Dunwoody
Johns Creek
North Atlanta
Northview
Pope
8-AAAAAA (6)
Apalachee
Dacula
Gainesville
Habersham Central
Lanier
Winder-Barrow
AAAAA (58)
1-AAAAA (5)
Bainbridge
Harris County
Thomas Co. Central
Veterans
Warner Robins
2-AAAAA (5)
New Hampstead
South Effingham
Statesboro
Ware County
Wayne County
3-AAAAA (7)
Fayette County
Griffin
McIntosh
Morrow
Riverdale
Starr's Mill
Whitewater
4-AAAAA (9)
Dutchtown
Eagle's Landing
Hampton
Jones County
Locust Grove
Ola
Stockbridge
Union Grove
Woodland, Stockbridge
5-AAAAA (8)
Arabia Mountain
Chamblee
Clarkston
Columbia
Cross Keys
Lithonia
Miller Grove
Southwest DeKalb
6-AAAAA (8)
Banneker
Carver, Atlanta
Decatur
Grady
Jackson, Atlanta
Lithia Springs
North Springs
Riverwood
7-AAAAA (9)
Carrollton
Cass
East Paulding
Hiram
Kell
Paulding County
Rome
Villa Rica
Woodland, Cartersville
8-AAAAA (7)
Buford
Cedar Shoals
Clarke Central
Flowery Branch
Johnson, Gainesville
Loganville
Walnut Grove
AAAA (52)
1-AAAA (8)
Americus-Sumter
Cairo
Carver, Columbus
Columbus
Hardaway
Northside, Columbus
Shaw
Westover
2-AAAA (6)
Howard
Mary Persons
Perry
Spalding
Upson-Lee
West Laurens
3-AAAA (6)
Baldwin
Burke County
Cross Creek
Hephzibah
Richmond Academy
Thomson
4-AAAA (7)
Druid Hills
Eastside
Henry County
Luella
North Clayton
Salem
Woodward Academy
5-AAAA (7)
Cartersville
Cedartown
Central, Carroll
Chapel Hill
LaGrange
Sandy Creek
Troup
6-AAAA (7)
Gilmer
Heritage, Catoosa
LaFayette
Northwest Whitfield
Pickens
Ridgeland
Southeast Whitfield
7-AAAA (5)
Blessed Trinity
Chestatee
Marist
West Hall
White County
8-AAAA (6)
Jefferson
Madison County
North Oconee
Oconee County
St. Pius X
Stephens County
AAA (58)
1-AAA (5)
Cook
Crisp County
Dougherty
Monroe
Worth County
2-AAA (6)
Appling County
Brantley County
Liberty County
Long County
Pierce County
Tattnall County
3-AAA (9)
Beach
Groves
Islands
Jenkins
Johnson, Savannah
Savannah
Savannah Arts Academy
Southeast Bulloch
Windsor Forest
4-AAA (7)
Central, Macon
Jackson
Kendrick
Peach County
Pike County
Rutland
Westside, Macon
5-AAA (8)
Cedar Grove
Lovett
McNair
Pace Academy
Redan
Stone Mountain
Towers
Westminster
6-AAA (10)
Adairsville
Bremen
Calhoun
Coahulla Creek
Haralson County
Lakeview-Ft. Oglethorpe
Murray County
North Murray
Ringgold
Sonoraville
7-AAA (7)
Dawson County
East Hall
Fannin County
Greater Atlanta Christian
Lumpkin County
North Hall
Union County
8-AAA (6)
East Jackson
Franklin County
Hart County
Jackson County
Monroe Area
Morgan County
AA (63)
1-AA (6)
Albany
Berrien
Brooks County
Early County
Fitzgerald
Thomasville
2-AA (9)
Bacon County
Benedictine
Bryan County
Jeff Davis
Metter
St. Vincent's Academy
Swainsboro
Toombs County
Vidalia
3-AA (7)
Bleckley County
Dodge County
Dublin
East Laurens
Northeast
Southwest
Washington County
4-AA (11)
Butler
Davidson Fine Arts
Glenn Hills
Harlem
Jefferson County
Johnson, Augusta
Josey
Laney
Screven County
Technical Career Magnet School
Westside, Augusta
5-AA (6)
Callaway
Heard County
Jordan
Lamar County
Spencer
Temple
6-AA (9)
B.E.S.T Academy
Coretta Scott King Academy
Douglass, Atlanta
Hapeville
KIPP Atlanta Collegiate
South Atlanta
Stilwell Arts
Therrell
Washington
7-AA (8)
Armuchee
Chattooga
Coosa
Dade County
Gordon Central
Model
Pepperell
Rockmart
8-AA (7)
Banks County
Elbert County
Monticello
Oglethorpe County
Putnam County
Rabun County
Social Circle
A (118)
1-A (14)
Baconton
Baker County
Calhoun County
Chattahoochee County
Miller County
Mitchell County
Pataula Charter
Pelham
Quitman County
Randolph-Clay
Seminole County
Stewart County
Terrell County
Webster County
2-A (9)
Atkinson County
Charlton County
Clinch County
Echols County
Irwin County
Lanier County
Telfair County
Turner County
Wilcox County
3-A (14)
Calvary Day School
Claxton
Emanuel County Institute
Jenkins County
Johnson County
McIntosh County Academy
Montgomery County
Portal
Savannah Christian
Savannah Country Day
Savannah Early College
Treutlen
Wheeler County
Woodville-Tompkins
4-A (12)
Brookstone
Central, Talbotton
Crawford County
Dooly County
Greenville
Hawkinsville
Macon County
Manchester
Marion County
Schley County
St. Anne-Pacelli
Taylor County
5-A (21)
Atlanta Classical
Atlanta International
Atlanta Jewish Academy
Ben Franklin Academy
DeKalb School of the Arts
Drew Charter School
Eagle's Landing Christian
Elite Scholars Academy
Fulton Leadership Academy
Galloway
Greenforest Christian
Holy Innocents'
Landmark Christian
Mt. Vernon
Our Lady of Mercy
Paideia
Southwest Atlanta Christian
Strong Rock Christian
W. D. Mohammed
Weber
Wesleyan
6-A (18)
Bowdon
Christian Heritage
Darlington
Excel Christian
Fellowship Christian
Georgia School for Deaf
Gordon Lee
King's Ridge
Morris Innovative
Mt. Paran Christian
Mt. Pisgah Christian
Mt. Zion, Carroll
North Cobb Christian
Pinecrest Academy
St. Francis
Trion
Walker
Whitefield Academy
7-A (18)
ACE Charter
Aquinas
First Presbyterian
Georgia Academy for Blind
Georgia Military College
Glascock County
Greene County
Hancock Central
Lake Oconee Academy
Lincoln County
Mount de Sales Academy
Stratford Academy
Taliaferro County
Tattnall Square Academy
Twiggs County
Warren County
Washington-Wilkes
Wilkinson County
8-A (12)
Athens Academy
Athens Christian
Commerce
George Walton Academy
Hebron Christian Academy
Lakeview Academy
Prince Avenue Christian
Providence Christian
Riverside Military
Tallulah Falls
Towns County
Woody Gap
455 Schools