2009-2010 GHSA State Cross Country Results - Class AA Girls

 Carrollton High School                                     HY-TEK's Meet Manager
                          GHSA State Cross Country Meet                          
                             Carrollton High School                              
                              Last Completed Event                               
 
Event 8  Girls 5k Run CC 2A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Sahara Fletcher              Westminster           19:02.86    1             
  2 Parker Rhodes                Westminster           19:47.40    2             
  3 Rebecca Greenwall            North Oconee          19:52.77    3             
  4 Elisabeth Powell             Westminster           19:53.13    4             
  5 Maddy Walters                Dawson County         19:53.88    5             
  6 Elizabeth Rucker             Lovett                19:54.85    6             
  7 Catherine Smith              Westminster           19:59.49    7             
  8 Rachel Greenwall             North Oconee          20:04.77    8             
  9 Sara Lynn Been               Westminster           20:07.04    9             
 10 Abigail Mistretta            Greater Atlanta       20:12.82   10             
 11 Alexandra Horst              Lovett                20:16.12   11             
 12 Emmala Moffett               Lovett                20:22.84   12             
 13 Lauren Kester                Greater Atlanta       20:39.34   13             
 14 Sherri Blalock               East Jackson          20:49.65   14             
 15 Kate Beecham                 Blessed Trinity       20:49.93   15             
 16 Meredith Thornhill           Lovett                20:53.39   16             
 17 Natalie Kile                 Blessed Trinity       21:03.09   17             
 18 Emily Beusse                 Dawson County         21:09.73   18             
 19 Carson Holden                Lovett                21:15.75   19             
 20 Taylor Harrington            Bleckley County       21:18.69   20             
 21 Dani Ranieri                 North Oconee          21:18.96   21             
 22 Sarah Brook Williams         Lovett                21:25.81   22             
 23 Astacia Watkins              Central OF MACON      21:26.17   23             
 24 Janie Mentz                  Blessed Trinity       21:29.90   24             
 25 Margaret Flock               Lovett                21:33.48   25             
 26 Juells McLeod                Henry County          21:33.80                  
 27 Maddie Davis                 Blessed Trinity       21:34.75   26             
 28 Mary Zack H'Doubler          Westminster           21:35.03   27             
 29 Cori Wixon                   St. Vincent's AC      21:42.85   28             
 30 Brittney Mathis              Pepperell             21:48.06   29             
 31 Layne Cordova                Blessed Trinity       21:54.40   30             
 32 Allison Mangham              Pike County           21:55.22   31             
 33 Mary Beth Bird               Westminster           21:56.91   32             
 34 Kendall Cowart               Howard                22:01.54   33             
 35 Natalie Shoemaker            Armuchee              22:04.76   34             
 36 Kassie Mull                  East Jackson          22:14.00   35             
 37 Cara Smith                   Jefferson City        22:19.34   36             
 38 Skyler Cozzens               East Jackson          22:42.35   37             
 39 Emily Collins                Blessed Trinity       22:46.00   38             
 40 Kershin Hilnster             Dawson County         22:48.74   39             
 41 Lauren Phillips              Jefferson City        22:55.09   40             
 42 Jocelyn Aguilar              St. Vincent's AC      22:55.56   41             
 43 Courtney McDowell            East Jackson          22:57.36   42             
 44 Corey Buhay                  Blessed Trinity       23:02.15   43             
 45 Mili Galvon                  Calhoun               23:10.38                  
 46 Ivy Knight                   Bleckley County       23:11.43   44             
 47 Kristan Morgan               Dawson County         23:16.48   45             
 48 Taylor Phillips              Model                 23:17.66                  
 49 Casey Hollowed               Pike County           23:18.55   46             
 50 Elizabeth Buttiner           St. Vincent's AC      23:21.30   47             
 51 Tia Ponsell                  Pierce County         23:23.37   48             
 52 Sophia Artusa                Greater Atlanta       23:25.96   49             
 53 Mary Gronak                  Dade County           23:26.51   50             
 54 Kellie Bacon                 Appling County        23:26.78   51             
 55 Lesley Wilson                Southeast Bulloch     23:27.31   52             
 56 Rachel Glookner              Dawson County         23:29.74   53             
 57 Mikayla Wilson               Pepperell             23:32.02   54             
 58 Maryann McClendon            Early County          23:32.94   55             
 59 Anna Beth Leroy              Pepperell             23:33.55   56             
 60 Laura Price                  Jefferson City        23:38.93   57             
 61 Olivia Traylor               Crawford County       23:40.09   58             
 62 Amber Deloach                St. Vincent's AC      23:40.64   59             
 63 Morgan Williams              Dawson County         23:42.00   60             
 64 Meg Massey                   St. Vincent's AC      23:43.65   61             
 65 Amanda Anderson              East Jackson          23:44.78   62             
 66 Aubri Rush                   Bleckley County       23:50.38   63             
 67 Lisa Espino                  Toombs County         23:51.75   64             
 68 Kristin Flowers              Toombs County         23:53.31   65             
 69 Terra Blevins                North Oconee          23:57.42   66             
 70 Jessica Runkel               Jefferson City        24:03.55   67             
 71 Kristen Shifflett            Armuchee              24:03.83   68             
 72 Karley Bardcus               Pike County           24:05.48   69             
 73 Courtney Clarke              East Jackson          24:05.94   70             
 74 Caley Cranford               Bleckley County       24:09.33   71             
 75 Kaylin Dykes                 Bleckley County       24:09.64   72             
 76 Maddie Zerkel                North Oconee          24:10.04   73             
 77 Jennifer Cumbus              Berrien               24:10.49                  
 78 Alice Arnold                 Bleckley County       24:19.33   74             
 79 Alexia Brown                 Thomasville           24:20.34   75             
 80 Madison Heyward              Greater Atlanta       24:23.43   76             
 81 Rosalie White                Thomasville           24:28.20   77             
 82 Paige Minter                 Pike County           24:29.49   78             
 83 Allison Edenfield            Vidalia               24:33.70                  
 84 Brittney Thurman             Dade County           24:37.03   79             
 85 Caley Chambers               Armuchee              24:37.71   80             
 86 Rebecca Mullenax             Coosa                 24:38.00   81             
 87 Amy Rogers                   Pike County           24:38.61   82             
 88 Dakota Chandler              East Jackson          24:44.01   83             
 89 Sarah Anne Perry             North Oconee          24:45.85   84             
 90 Kendall Lewis                Greater Atlanta       24:51.33   85             
 91 Maggie Lambert               Armuchee              24:53.10   86             
 92 Kayce Lanier                 Southeast Bulloch     24:58.58   87             
 93 Lindsey Lynch                Southeast Bulloch     24:59.98   88             
 94 Genevieve Haynes             Dawson County         25:08.91   89             
 95 Ravhen Maddox                Pierce County         25:09.15   90             
 96 Rebecca Jones                Thomasville           25:15.20   91             
 97 Kara Meng                    Thomasville           25:16.64   92             
 98 Lorena Torres                Pierce County         25:16.95   93             
 99 Gina YU                      Armuchee              25:19.91   94             
100 Ashley Burton                Bleckley County       25:21.75   95             
101 Pheobe Thiraway              Greater Atlanta       25:22.14   96             
102 Morgan Pulliam               North Oconee          25:24.00   97             
103 Raven Martin                 Early County          25:25.50   98             
104 Amanda Jones                 Dade County           25:27.48   99             
105 Alana Kaylan                 St. Vincent's AC      25:28.24  100             
106 Jennifer Suggs               Screven County        25:29.53  101             
107 Tabitha Beck                 Armuchee              25:30.45  102             
108 Taneshia West                Northeast Magnet      25:37.15  103             
109 Tabitha Burdick              Armuchee              25:38.85  104             
110 Margaret Robertson           St. Vincent's AC      25:45.43  105             
111 Alison Shin                  Greater Atlanta       25:46.65  106             
112 Holmes Brittney              Pepperell             25:57.06  107             
113 Alyssa Sanders               Southeast Bulloch     26:00.84  108             
114 Antresa Simmons              Fitzgerald            26:01.35  109             
115 Emma Fennelly                Thomasville           26:01.78  110             
116 Hannah Blanton               Coosa                 26:04.28  111             
117 Hannah Thompson              Screven County        26:09.81  112             
118 Deirdre Devlin               Southeast Bulloch     26:14.11  113             
119 Kristin Cook                 Toombs County         26:32.12  114             
120 Marquita Williams            Northeast Magnet      26:39.39  115             
121 Maria Westerfield            Pike County           26:40.61  116             
122 Claudia Zamorano             Toombs County         26:41.38  117             
123 Kaitlynn Pafford             Pierce County         26:41.88  118             
124 Jillian Gonya                Screven County        26:43.90  119             
125 Jerryshia Williams           Northeast Magnet      26:46.68  120             
126 Miranda Price                Southeast Bulloch     26:47.16  121             
127 Ansleigh Whitlock            Coosa                 27:03.83  122             
128 Rachel McElreath             Thomasville           27:04.31  123             
129 Virginia Rozler              Pierce County         27:08.83  124             
130 Carrie Mata                  Thomasville           27:09.15  125             
131 Crystal Kalaani              Southeast Bulloch     27:15.80  126             
132 Albertina Dean               Northeast Magnet      27:16.98  127             
133 Courtney Minter              Pepperell             27:17.38  128             
134 Haley Herst                  Pepperell             27:19.77  129             
135 Bria McAllister              Fitzgerald            27:25.83  130             
136 Elizabeth Mullenax           Coosa                 27:28.84  131             
137 Zoe Cown                     Jefferson City        27:30.61  132             
138 Courtney Allison             Lamar County          27:34.62  133             
139 Jessica Markovcic            Screven County        27:35.33  134             
140 Annie Hudgins                Lamar County          27:36.63  135             
141 Holly Baron                  Jefferson City        27:42.57  136             
142 Karen Cruz                   Pierce County         27:46.18  137             
143 Kirsten Fisher               Lamar County          27:46.56  138             
144 Katelynn Usry                Dade County           27:51.12  139             
145 Renya Curtis                 Northeast Magnet      27:55.93  140             
146 Megan McGuire                Screven County        28:05.42  141             
147 Kat McNutt                   Pike County           28:11.66  142             
148 Mindy Powell                 Crawford County       28:15.53  143             
149 Cameron Hubbard              Coosa                 28:16.72  144             
150 Ivey Slaughter               Crawford County       28:20.19  145             
151 Molly Rogers                 Dade County           28:24.06  146             
152 Maria Hernandez              Coosa                 28:29.16  147             
153 Courtney Dixon               Northeast Magnet      28:37.08  148             
154 Georgia Jernigan             Toombs County         28:42.26  149             
155 Alyssa Jackson               Dade County           28:46.11  150             
156 Evan Blackburn               Screven County        28:47.66  151             
157 Curlisse Ewing               Central OF MACON      29:00.84  152             
158 Jesse Still                  Early County          29:11.86  153             
159 Victoria Walker              Central OF MACON      29:17.49  154             
160 Shanedra Lockett             Crawford County       29:39.72  155             
161 Shae Singleton               Crawford County       29:42.02  156             
162 Savannah Turner              Lamar County          29:44.21  157             
163 Courtney Coates              Lamar County          29:45.07  158             
164 Shyanne Yawn                 Appling County        29:46.44  159             
165 Lara Meeks                   Early County          29:48.09  160             
166 AJ Hancock                   Fitzgerald            29:50.33  161             
167 Joleigh Warren               Fitzgerald            29:51.38  162             
168 Christina Mayfield           Howard                29:52.55  163             
169 Emily Hobbs                  Lamar County          29:53.80  164             
170 Allison Lewis                Albany                30:04.00  165             
171 Ellen Crews                  Heard County          30:13.93                  
172 Hillary Chance               Screven County        30:46.96  166             
173 Victoria Pham                Howard                31:02.58  167             
174 Holmes Kayla                 Pepperell             31:06.85  168             
175 Michele Edwards              Albany                31:18.85  169             
176 Porsha Shumate               Albany                31:19.32  170             
177 Katie Howell                 Fitzgerald            31:27.22  171             
178 Tanisha Tumblin              Albany                31:34.33  172             
179 Joslyn Bonbrake              Howard                32:12.10  173             
180 Paige Still                  Early County          32:14.64  174             
181 Estaffany Arellano           Coosa                 32:36.03  175             
182 Ed'Quita Alford              Howard                32:36.89  176             
183 Kristina Cook                Howard                33:09.87  177             
184 Allison Thompson             Early County          33:17.67  178             
185 Nikendra Girven              Albany                34:10.24  179             
186 Kyri Orr                     Central OF MACON      34:11.32  180             
187 Anastacia Walker             Central OF MACON      34:17.66  181             
188 Briyanna Brantley            Appling County        35:29.66  182             
189 Ashley Jones                 Appling County        35:35.24  183             
190 Shannon Harris               Appling County        35:54.54  184             
191 Jene' Walker                 Appling County        35:56.61  185             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Westminster                  23    1    2    4    7    9   27   32          
      Total Time:  1:38:49.92                                                    
         Average:    19:45.99                                                    
   2 Lovett                       64    6   11   12   16   19   22   25          
      Total Time:  1:42:42.95                                                    
         Average:    20:32.59                                                    
   3 Blessed Trinity             112   15   17   24   26   30   38   43          
      Total Time:  1:46:52.07                                                    
         Average:    21:22.42                                                    
   4 Dawson County               160    5   18   39   45   53   60   89          
      Total Time:  1:50:38.57                                                    
         Average:    22:07.72                                                    
   5 North Oconee                171    3    8   21   66   73   84   97          
      Total Time:  1:49:23.96                                                    
         Average:    21:52.80                                                    
   6 East Jackson                190   14   35   37   42   62   70   83          
      Total Time:  1:52:28.14                                                    
         Average:    22:29.63                                                    
   7 Greater Atlanta Christian   233   10   13   49   76   85   96  106          
      Total Time:  1:53:32.88                                                    
         Average:    22:42.58                                                    
   8 St. Vincent's Academy       236   28   41   47   59   61  100  105          
      Total Time:  1:55:24.00                                                    
         Average:    23:04.80                                                    
   9 Bleckley County             270   20   44   63   71   72   74   95          
      Total Time:  1:56:39.47                                                    
         Average:    23:19.90                                                    
  10 Pike County                 306   31   46   69   78   82  116  142          
      Total Time:  1:58:27.35                                                    
         Average:    23:41.47                                                    
  11 Jefferson City              332   36   40   57   67  132  136               
      Total Time:  2:00:27.52                                                    
         Average:    24:05.51                                                    
  12 Armuchee                    362   34   68   80   86   94  102  104          
      Total Time:  2:00:59.31                                                    
         Average:    24:11.87                                                    
  13 Pepperell                   374   29   54   56  107  128  129  168          
      Total Time:  2:02:08.07                                                    
         Average:    24:25.62                                                    
  14 Thomasville                 445   75   77   91   92  110  123  125          
      Total Time:  2:05:22.16                                                    
         Average:    25:04.44                                                    
  15 Southeast Bulloch           448   52   87   88  108  113  121  126          
      Total Time:  2:05:40.82                                                    
         Average:    25:08.17                                                    
  16 Pierce County               473   48   90   93  118  124  137               
      Total Time:  2:07:40.18                                                    
         Average:    25:32.04                                                    
  17 Toombs County               509   64   65  114  117  149                    
      Total Time:  2:09:40.82                                                    
         Average:    25:56.17                                                    
  18 Dade County                 513   50   79   99  139  146  150               
      Total Time:  2:09:46.20                                                    
         Average:    25:57.24                                                    
  19 Coosa                       589   81  111  122  131  144  147  175          
      Total Time:  2:13:31.67                                                    
         Average:    26:42.34                                                    
  20 Northeast Magnet            605  103  115  120  127  140  148               
      Total Time:  2:14:16.13                                                    
         Average:    26:51.23                                                    
  21 Screven County              607  101  112  119  134  141  151  166          
      Total Time:  2:14:03.99                                                    
         Average:    26:48.80                                                    
  22 Early County                640   55   98  153  160  174  178               
      Total Time:  2:20:13.03                                                    
         Average:    28:02.61                                                    
  23 Crawford County             657   58  143  145  155  156                    
      Total Time:  2:19:37.56                                                    
         Average:    27:55.51                                                    
  24 Central OF MACON            690   23  152  154  180  181                    
      Total Time:  2:28:13.48                                                    
         Average:    29:38.70                                                    
  25 Howard                      712   33  163  167  173  176  177               
      Total Time:  2:27:45.66                                                    
         Average:    29:33.14                                                    
  26 Lamar County                721  133  135  138  157  158  164               
      Total Time:  2:22:27.09                                                    
         Average:    28:29.42                                                    
  27 Fitzgerald                  733  109  130  161  162  171                    
      Total Time:  2:24:36.11                                                    
         Average:    28:55.23                                                    
  28 Appling County              759   51  159  182  183  184  185               
      Total Time:  2:40:12.66                                                    
         Average:    32:02.54                                                    
  29 Albany                      855  165  169  170  172  179                    
      Total Time:  2:38:26.74                                                    
         Average:    31:41.35                                                    
Share this