2009-2010 GHSA State Cross Country Results - Class AAA Boys

 Carrollton High School                                     HY-TEK's Meet Manager
                          GHSA State Cross Country Meet                          
                             Carrollton High School                              
                              Last Completed Event                               
 
Event 3  Boys 5k Run CC 3A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Nathan Vassey                Woodward Academy      15:35.95    1             
  2 TY McCormack                 North Hall            15:47.98    2             
  3 Charlie Sparks               Columbus              15:58.43    3             
  4 Cody Barger                  North Hall            16:16.76    4             
  5 David Farist                 Flowery Branch        16:21.80    5             
  6 Brendan Hoban                ST Pius X             16:22.65    6             
  7 Trevor Grant                 Lambert               16:22.99    7             
  8 Zack Sims                    Eagles Landing        16:24.69    8             
  9 Kenny Slavik                 Flowery Branch        16:28.58    9             
 10 James Dwyer                  Dunwoody              16:34.41   10             
 11 Landry Bennett               Creekview             16:39.16   11             
 12 Zane Coburn                  Grady                 16:50.27   12             
 13 Jeffery Velez                Flowery Branch        16:55.16   13             
 14 Will Sallade                 Lambert               16:56.13   14             
 15 Conner McDaniel              Riverwood             16:57.39   15             
 16 Keanan Joyner                Eagles Landing        16:57.74   16             
 17 Jesse Yeomans                Perry                 16:58.35   17             
 18 AJ Clendennin                Flowery Branch        16:59.45   18             
 19 Rashaun Tanner               Washington County     17:00.47   19             
 20 Andrew Ely                   Oconee County         17:07.07   20             
 21 Justin Whitaker              Creekview             17:07.85   21             
 22 Colin O'Leary                ST Pius X             17:08.22   22             
 23 Chris Graham                 Elbert County         17:08.52   23             
 24 Ethan Alexander              Elbert County         17:08.90   24             
 25 Eddie Burden                 Washington County     17:09.39   25             
 26 Jaccob Mobbs                 Carrollton            17:11.05   26             
 27 Drew Garland                 Flowery Branch        17:11.99   27             
 28 Luis Gonzalez                North Hall            17:15.64   28             
 29 Billy Colbert                Perry                 17:16.77   29             
 30 Kuaniyal Chel                Dunwoody              17:19.39   30             
 31 Bryan Cronan                 Spalding              17:25.95   31             
 32 Said Hernandez               Riverwood             17:26.83   32             
 33 Phillip Jones                Riverwood             17:28.18   33             
 34 Doyle Pope                   Creekview             17:28.44   34             
 35 Kyle Sexton                  Dunwoody              17:29.15   35             
 36 Luis Reyes                   Eagles Landing        17:31.03   36             
 37 Patrick Doyle                Flowery Branch        17:31.44   37             
 38 McKenzie Marcelin            Eagles Landing        17:33.46   38             
 39 Ryan New                     Eagles Landing        17:35.78   39             
 40 Loren Teachey                Creekview             17:37.76   40             
 41 Russell Lawless              Richmond Hill         17:39.50   41             
 42 Wade Scott                   Creekview             17:40.86   42             
 43 Matthew Greer                Woodward Academy      17:41.29   43             
 44 Brandon Sousa                Flowery Branch        17:43.48   44             
 45 Austin Jones                 Oconee County         17:44.24   45             
 46 Chris Beach                  ST Pius X             17:44.64   46             
 47 Kevin Coffman                Heritage - Catoosa    17:45.00   47             
 48 Daniel Cohen                 Riverwood             17:45.40   48             
 49 Alec Ausley                  Dunwoody              17:45.70   49             
 50 Jacob Thacker                Heritage - Catoosa    17:47.97   50             
 51 Reese Walker                 North Hall            17:50.10   51             
 52 Carson Massey                Washington County     17:51.20   52             
 53 Andrew Spangler              Oconee County         17:51.65   53             
 54 John Foser                   Franklin County       17:52.76   54             
 55 Micah Salmon                 Lambert               17:53.07   55             
 56 Steven Simpson               Woodward Academy      17:53.46   56             
 57 Chris Burnett                Woodward Academy      17:54.82   57             
 58 Jeffrey Heninger             Dunwoody              17:56.25   58             
 59 Jeremy Cohen                 Dunwoody              17:56.66   59             
 60 Matt Peterman                Perry                 17:57.01   60             
 61 Phillip Williams             Lakeview-Ft. Ogl      17:58.71   61             
 62 Adam Jones                   Columbus              18:03.33   62             
 63 Sean Carroll                 Oconee County         18:04.52   63             
 64 Sam Johnson                  Eastside              18:06.11   64             
 65 Skyler Edmonds               Lagrange              18:07.45   65             
 66 Dillon Swartz                Perry                 18:08.89   66             
 67 Lee Kauffman                 ST Pius X             18:10.67   67             
 68 Ryan McDougall               North Hall            18:11.66   68             
 69 Ben Willis                   Lambert               18:12.19   69             
 70 Benjamin Woodard             West Laurens          18:12.80   70             
 71 James Ryden                  Riverwood             18:13.18   71             
 72 Ben Barnhart                 Woodward Academy      18:14.62   72             
 73 Grey Bittinger               Shaw                  18:15.09   73             
 74 Bridger Ferrell              Westover              18:15.70   74             
 75 Udare Santas                 Eagles Landing        18:16.17   75             
 76 Nick Wood                    Perry                 18:16.71   76             
 77 Greg Thorne                  Westover              18:17.25   77             
 78 Seyroy Plaza                 Woodland OF Stoc      18:17.82   78             
 79 Beau Bittinger               Woodward Academy      18:19.53   79             
 80 Hill Martin                  Woodward Academy      18:20.86   80             
 81 Josue Limas                  Southeast Whitfield   18:23.77                  
 82 Joe Ragsdale                 Spalding              18:24.32   81             
 83 Braxton Owens                Elbert County         18:24.68   82             
 84 James Evans                  ST Pius X             18:25.46   83             
 85 Adam Miller                  Spalding              18:25.85   84             
 86 Zach Cravey                  Cartersville          18:26.29   85             
 87 Preston Jones                Columbus              18:26.63   86             
 88 Chris Foster                 Carrollton            18:26.93   87             
 89 Casey Shaw                   ST Pius X             18:27.36   88             
 90 Stan Hagan                   Washington County     18:28.51   89             
 91 Steven Luther                ST Pius X             18:28.92   90             
 92 Kyle Adams                   Troup County          18:31.23   91             
 93 Austin Ryan                  Creekview             18:33.64   92             
 94 Hunter Wood                  Carrollton            18:34.39   93             
 95 Bennett Guthrie              Oconee County         18:35.14   94             
 96 Chris Clyde                  Morgan County         18:37.08                  
 97 Dustin Price                 Washington County     18:37.50   95             
 98 Juan Moreno                  Cartersville          18:38.04   96             
 99 Trevor Gocke                 Heritage - Catoosa    18:38.79   97             
100 Brandon Breslin              Dunwoody              18:40.06   98             
101 Darius Lakes                 Burke County          18:41.52                  
102 Conner Layton                Cartersville          18:42.57   99             
103 Holden Choi                  Grady                 18:44.17  100             
104 Lashaun Heard                Elbert County         18:45.17  101             
105 Cameron Gililand             Cartersville          18:45.80  102             
106 Cole Koster                  Westover              18:47.23  103             
107 Travis Hyde                  Creekview             18:47.64  104             
108 Daniel Burch                 Grady                 18:48.04  105             
109 Eric Dean                    Peach County          18:48.40  106             
110 Alex Fritzinger Pittman      Grady                 18:48.80  107             
111 Codey Dykotra                Perry                 18:49.19  108             
112 Spencer Campbell             Carrollton            18:49.61  109             
113 Reeves Broussard             Oconee County         18:51.36  110             
114 Antoine West                 Thomson               18:52.70  111             
115 Jared Lee                    North Hall            18:53.07  112             
116 Joshua Wiggins               Woodland OF Stoc      18:53.55  113             
117 Jones Durham                 Oconee County         18:53.89  114             
118 Robert Hickey                Riverwood             18:54.31  115             
119 Jamal Mitchell               Shaw                  18:55.16  116             
120 Caleb Bennett                Heritage - Catoosa    18:57.08  117             
121 Kyle Yeomans                 Eastside              18:58.84  118             
122 Justin Calkins               Richmond Hill         19:02.16  119             
123 Michael Johnson Weeks        Eastside              19:03.17  120             
124 Zac Graham                   Elbert County         19:03.70  121             
125 Sagar Patel                  Westover              19:08.50  122             
126 Luke Criddle                 Lagrange              19:09.85  123             
127 Jacob Mapel                  Columbus              19:10.16  124             
128 Ryan Rosbury                 Franklin County       19:11.03  125             
129 Ollie Aberle Grasse          Grady                 19:11.54  126             
130 Tyler Gebelein               Heritage - Catoosa    19:12.23  127             
131 Matthew Zietsma              Woodland OF Stoc      19:15.79  128             
132 Levi Ward                    Carrollton            19:16.99  129             
133 Scott Morgan                 Columbus              19:18.41  130             
134 Ryan Hacheri                 Heritage - Catoosa    19:19.45  131             
135 Milan Patel                  Heritage - Catoosa    19:22.49  132             
136 Jackson Montgomery           Lagrange              19:23.59  133             
137 Tyler Hancock                Troup County          19:25.20  134             
138 Henry Coggins                Lagrange              19:25.56  135             
139 Luke Georgecink              Columbus              19:25.89  136             
140 Jasper Davis                 Columbus              19:26.18  137             
141 John Parker                  Lagrange              19:28.47  138             
142 Troy Hickom                  Cartersville          19:28.84  139             
143 Mikey Rue                    Eastside              19:29.16  140             
144 Stephen English              Lagrange              19:30.21  141             
145 Deion Paige                  Westover              19:32.27  142             
146 Carter Ownes                 Carrollton            19:32.65  143             
147 Brian Duffy                  Lambert               19:33.49  144             
148 Juwan Burden                 Washington County     19:34.00  145             
149 Nick Glanini                 Lambert               19:34.31  146             
150 Michael Wheeler              Woodland OF Stoc      19:34.62  147             
151 Stephen Schwartz             Lambert               19:35.49  148             
152 Nathan Hannan                Shaw                  19:36.55  149             
153 Kenneth Jeter                Troup County          19:39.92  150             
154 Scotty Jackson               Franklin County       19:43.04  151             
155 Brady Turner                 Elbert County         19:45.42  152             
156 Micah Smith                  Lakeview-Ft. Ogl      19:46.73  153             
157 Jake Millsaps                Franklin County       19:47.76  154             
158 Aaron Ledet                  Spalding              19:48.29  155             
159 Nick Lane                    Westover              19:48.63  156             
160 Josh Donlevy                 Richmond Hill         19:50.00  157             
161 BJ Olivares                  Shaw                  19:53.38  158             
162 Adam Bowie                   Shaw                  19:54.08  159             
163 Taylor Toland                Spalding              19:54.56  160             
164 Jordan Ramos                 Thomson               19:55.51  161             
165 D'Ante Mann                  Peach County          19:56.96  162             
166 Andrew Murphy                Franklin County       19:57.39  163             
167 Javaho Walker                Perry                 19:59.52  164             
168 Ryshard Clarke               Peach County          20:00.84  165             
169 Alexander Hunt               Monroe OF Albany      20:01.34  166             
170 Dillan Mills                 Carrollton            20:01.88  167             
171 Justin Bettross              Thomson               20:03.01  168             
172 Brett Tuten                  Richmond Hill         20:04.47  169             
173 Desmond Skipper              Woodland OF Stoc      20:05.26  170             
174 Jared Griffin                Woodland OF Stoc      20:08.19  171             
175 Patrick Dowling              Cartersville          20:09.97  172             
176 Miguel Mena                  West Laurens          20:11.91  173             
177 Walter Klinkenberg           Lagrange              20:13.04  174             
178 Matthew Bowen                Franklin County       20:14.93  175             
179 Ivan Rodriguez               Peach County          20:17.51  176             
180 Aakash Patel                 Westover              20:17.99  177             
181 Vincente Crawford            Shaw                  20:18.38  178             
182 Dalton Bender                Eastside              20:19.59  179             
183 Boston Black                 Elbert County         20:20.13  180             
184 Will Sanders                 Spalding              20:20.63  181             
185 Brock Railey                 Troup County          20:24.26  182             
186 Ben Eavenson                 Franklin County       20:24.87  183             
187 Tanner Waite                 Peach County          20:28.50  184             
188 Arpan Patel                  Washington County     20:29.13  185             
189 Jacob Mercer                 Lakeview-Ft. Ogl      20:29.73  186             
190 Ricky Matthews               Spalding              20:35.22  187             
191 Joseph Morrison              Eagles Landing        20:35.49  188             
192 Nathaniel Hardy              Troup County          20:39.41  189             
193 Ronald Matten                Monroe OF Albany      20:40.44  190             
194 Campbell Walke               West Laurens          20:41.31  191             
195 Hunter Myrick                Cartersville          20:43.13  192             
196 Dominic Romeo                Grady                 20:49.10  193             
197 Jeffrey Klein                Riverwood             20:50.47  194             
198 Darryl Hines                 Monroe OF Albany      20:51.02  195             
199 Lakista McCuller             Monroe OF Albany      20:55.83  196             
200 Chadwick Gould               Woodland OF Stoc      21:08.20  197             
201 Charles Zhu                  Richmond Hill         21:10.53  198             
202 Garrett Williams             Lakeview-Ft. Ogl      21:12.12  199             
203 Rashard Davis                Monroe OF Albany      21:14.93  200             
204 Austin Knight                Eastside              21:15.43  201             
205 Eddie Stubbs                 Shaw                  21:16.87  202             
206 Isiah Jozwiak                Peach County          21:17.87  203             
207 Skyler Lamberth              Peach County          21:21.25  204             
208 Mason Payne                  Lakeview-Ft. Ogl      21:24.04  205             
209 Benjamin Dunnaway            Monroe OF Albany      21:33.31  206             
210 Fisher Yates                 Thomson               21:38.91  207             
211 Austin Whitehouse            Thomson               21:42.48  208             
212 Steven Sawyer                Troup County          21:43.81  209             
213 Jack Douglas                 Grady                 21:44.17  210             
214 Jay Hires                    Richmond Hill         21:48.89  211             
215 Michael Hammock              Eastside              21:53.61  212             
216 Jeffrey Fortier              Richmond Hill         22:00.47  213             
217 Woody Cochran                West Laurens          22:06.08  214             
218 Cody Benz                    West Laurens          22:30.18  215             
219 Dontavis Williams            Thomson               22:31.78  216             
220 Zack Hartley                 West Laurens          22:51.48  217             
221 Nicholas Thompson            West Laurens          23:00.06  218             
222 Kaleb Graham                 Lakeview-Ft. Ogl      23:00.64  219             
223 Matthew Connor               Thomson               23:46.80  220             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Flowery Branch               72    5    9   13   18   27   37   44          
      Total Time:  1:23:56.98                                                    
         Average:    16:47.40                                                    
   2 Eagles Landing              137    8   16   36   38   39   75  188          
      Total Time:  1:26:02.70                                                    
         Average:    17:12.54                                                    
   3 Creekview                   148   11   21   34   40   42   92  104          
      Total Time:  1:26:34.07                                                    
         Average:    17:18.82                                                    
   4 North Hall                  153    2    4   28   51   68  112               
      Total Time:  1:25:22.14                                                    
         Average:    17:04.43                                                    
   5 Dunwoody                    182   10   30   35   49   58   59   98          
      Total Time:  1:27:04.90                                                    
         Average:    17:24.98                                                    
   6 Riverwood                   199   15   32   33   48   71  115  194          
      Total Time:  1:27:50.98                                                    
         Average:    17:34.20                                                    
   7 ST Pius X                   224    6   22   46   67   83   88   90          
      Total Time:  1:27:51.64                                                    
         Average:    17:34.33                                                    
   8 Woodward Academy            229    1   43   56   57   72   79   80          
      Total Time:  1:27:20.14                                                    
         Average:    17:28.03                                                    
   9 Perry                       248   17   29   60   66   76  108  164          
      Total Time:  1:28:37.73                                                    
         Average:    17:43.55                                                    
  10 Oconee County               275   20   45   53   63   94  110  114          
      Total Time:  1:29:22.62                                                    
         Average:    17:52.53                                                    
  11 Washington County           280   19   25   52   89   95  145  185          
      Total Time:  1:29:07.07                                                    
         Average:    17:49.42                                                    
  12 Lambert                     289    7   14   55   69  144  146  148          
      Total Time:  1:28:57.87                                                    
         Average:    17:47.58                                                    
  13 Elbert County               351   23   24   82  101  121  152  180          
      Total Time:  1:30:30.97                                                    
         Average:    18:06.20                                                    
  14 Columbus                    405    3   62   86  124  130  136  137          
      Total Time:  1:30:56.96                                                    
         Average:    18:11.40                                                    
  15 Heritage - Catoosa          438   47   50   97  117  127  131  132          
      Total Time:  1:32:21.07                                                    
         Average:    18:28.22                                                    
  16 Carrollton                  444   26   87   93  109  129  143  167          
      Total Time:  1:32:18.97                                                    
         Average:    18:27.80                                                    
  17 Grady                       450   12  100  105  107  126  193  210          
      Total Time:  1:32:22.82                                                    
         Average:    18:28.57                                                    
  18 Spalding                    511   31   81   84  155  160  181  187          
      Total Time:  1:33:58.97                                                    
         Average:    18:47.80                                                    
  19 Westover                    518   74   77  103  122  142  156  177          
      Total Time:  1:34:00.95                                                    
         Average:    18:48.19                                                    
  20 Cartersville                521   85   96   99  102  139  172  192          
      Total Time:  1:34:01.54                                                    
         Average:    18:48.31                                                    
  21 Lagrange                    594   65  123  133  135  138  141  174          
      Total Time:  1:35:34.92                                                    
         Average:    19:06.99                                                    
  22 Eastside                    621   64  118  120  140  179  201  212          
      Total Time:  1:35:56.87                                                    
         Average:    19:11.38                                                    
  23 Woodland OF Stockbridge     636   78  113  128  147  170  171  197          
      Total Time:  1:36:07.04                                                    
         Average:    19:13.41                                                    
  24 Franklin County             647   54  125  151  154  163  175  183          
      Total Time:  1:36:31.98                                                    
         Average:    19:18.40                                                    
  25 Shaw                        655   73  116  149  158  159  178  202          
      Total Time:  1:36:34.26                                                    
         Average:    19:18.86                                                    
  26 Richmond Hill               684   41  119  157  169  198  211  213          
      Total Time:  1:37:46.66                                                    
         Average:    19:33.34                                                    
  27 Troup County                746   91  134  150  182  189  209               
      Total Time:  1:38:40.03                                                    
         Average:    19:44.01                                                    
  28 Peach County                793  106  162  165  176  184  203  204          
      Total Time:  1:39:32.21                                                    
         Average:    19:54.45                                                    
  29 Lakeview-Ft. Oglethorpe     804   61  153  186  199  205  219               
      Total Time:  1:40:51.33                                                    
         Average:    20:10.27                                                    
  30 Thomson                     855  111  161  168  207  208  216  220          
      Total Time:  1:42:12.61                                                    
         Average:    20:26.53                                                    
  31 West Laurens                863   70  173  191  214  215  217  218          
      Total Time:  1:43:42.28                                                    
         Average:    20:44.46                                                    
  32 Monroe OF Albany            947  166  190  195  196  200  206               
      Total Time:  1:43:43.56                                                    
         Average:    20:44.72                                                    
Share this