2010-2011 GHSA State Cross Country Results - Class A Boys

 Carrollton High School                                     HY-TEK's Meet Manager
             2010 GHSA State Cross Country Championships - 11/6/2010             
                                   Carrollton                                    
                              Last Completed Event                               
 
Event 1  Boys 5k Run CC A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Thornton, Cameron            Whitefield Academy    16:02.83    1             
  2 Jenkins, Joshua              Athens Christian      16:05.92    2             
  3 Hutchinson, Darryn           Mt. Paran Christian   16:14.54    3             
  4 Lindley, Gray                First Presbyterian    16:27.73    4             
  5 Jenkins, Josiah              Athens Christian      16:29.81    5             
  6 Bridier, Jonathan            Our Lady of Mercy     16:32.34    6             
  7 Grant, Jake                  Galloway              16:32.62    7             
  8 Warner, Ray                  Holy Innocents'       16:41.94                  
  9 Gossett, Bradley             Wesleyan              16:48.41    8             
 10 Lindsey, Zack                Pace Academy          16:49.78    9             
 11 Hayes, Will                  Athens Christian      16:59.73   10             
 12 Reilly, Sam                  Mt. Pisgah C          17:02.64                  
 13 Sutton, Drew                 Wesleyan              17:13.80   11             
 14 Daniels, Alex                Pace Academy          17:19.15   12             
 15 Pearson, Jeff                Mt. Paran Christian   17:21.77   13             
 16 Baker, Jesse                 Darlington            17:22.89   14             
 17 Mohme, Doug                  Wesleyan              17:26.95   15             
 18 Hall, Taylor                 Mt. Paran Christian   17:30.71   16             
 19 Reeder, Kenneth              First Presbyterian    17:31.77   17             
 20 Marsh, Timothy               Wesleyan              17:32.19   18             
 21 Williams, Takim              Wesleyan              17:34.57   19             
 22 Kuni, Stephen                George Walto          17:35.11   20             
 23 Wenzel, Bryton               Baconton              17:35.86   21             
 24 Gordon, Aaron                Galloway              17:36.44   22             
 25 Dwyer, Henry                 Athens Academy        17:37.03   23             
 26 Collins, Cam                 Darlington            17:42.68   24             
 27 Jennings, Lucas              Darlington            17:43.15   25             
 28 Hague, Patrick               First Presbyterian    17:44.00   26             
 29 Rogers, Josh                 Pace Academy          17:44.81   27             
 30 Henry, Calvin                Galloway              17:45.95   28             
 31 Lovern, Jack                 Galloway              17:46.19   29             
 32 Carr, Joey                   Mt. Paran Christian   17:48.41   30             
 33 Willis, RJ                   Whitefield Academy    17:51.26   31             
 34 Rogers, Nick                 Athens Christian      17:51.65   32             
 35 Bartsch, Saxon               Atlanta Inte          17:52.00   33             
 36 Geddes, Charlie              Atlanta Inte          17:57.38   34             
 37 Waln, Carson                 Galloway              17:57.75   35             
 38 Phillips, Chris              First Presbyterian    18:01.74   36             
 39 Prettyman, Brooks            Wesleyan              18:02.39   37             
 40 Gritters, Austin             Wesleyan              18:03.04   38             
 41 Bishoff, Morgan              Athens Christian      18:06.15   39             
 42 Dorsch, David                Atlanta Inte          18:08.11   40             
 43 Raville, John                Our Lady of Mercy     18:09.38   41             
 44 Stafford, Jack               Pace Academy          18:10.93   42             
 45 McNeill, Morgan              George Walto          18:11.57   43             
 46 Carroll, Cole                Whitefield Academy    18:12.22   44             
 47 Merkle, Holt                 Whitefield Academy    18:14.50   45             
 48 Goulding, Randolph           Pace Academy          18:16.40   46             
 49 Gavin, Conor                 North Cobb C          18:20.40   47             
 50 Tenoschok, Michael           Mt. Paran Christian   18:21.51   48             
 51 Palay, Matthew               Galloway              18:21.92   49             
 52 Rhea, Kendrick               Darlington            18:25.32   50             
 53 Sims, Max                    Walker                18:30.25   51             
 54 Berrios, David               Walker                18:30.90   52             
 55 McGee, Peter                 Savannah Christian    18:32.03   53             
 56 Corsanitti, Steven           Athens Christian      18:32.43   54             
 57 Silva, Guilheme (Will)       Atlanta Inte          18:34.04   55             
 58 Orr, Paul                    Landmark Christian    18:36.21   56             
 59 Thomas, Alexander            Atlanta Inte          18:36.59   57             
 60 Humphries, Joe               Landmark Christian    18:36.91   58             
 61 Gorgens, Jakob               Pace Academy          18:38.19   59             
 62 Crymes, Kurt                 Athens Academy        18:41.40   60             
 63 Stonecipher, Billy           Pace Academy          18:43.59   61             
 64 Flint, Nick                  Walker                18:45.14   62             
 65 Walker, Andrew               Our Lady of Mercy     18:45.83   63             
 66 Thomas, Ryan                 Calvary Day School    18:47.59   64             
 67 Anderson, Jake               Mt. Paran Christian   18:48.23   65             
 68 Kidder, Dylan                Galloway              18:49.10   66             
 69 snyder, Dustin               Lakeview Academy      18:49.54   67             
 70 Geerlings, Spencer           Landmark Christian    18:52.00   68             
 71 Herr, Josh                   Landmark Christian    18:52.39   69             
 72 Swan, Matt                   Athens Academy        18:52.84   70             
 73 lewis, kyle                  Lakeview Academy      18:53.10   71             
 74 Cossestino, Ian              Walker                18:55.12   72             
 75 Alexander, Murphy            Whitefield Academy    18:58.98   73             
 76 Johnston, Tanner             First Presbyterian    19:02.89   74             
 77 Pickle, Alex                 Darlington            19:04.30   75             
 78 Echols, John                 Athens Christian      19:05.13   76             
 79 Freeman, Nile                Our Lady of Mercy     19:05.82   77             
 80 Digiorgio, Zac               Whitefield Academy    19:06.27   78             
 81 Page, Ben                    Brookstone            19:07.03   79             
 82 Edwards, Cullen              Pelham                19:11.58   80             
 83 Greene, Tom                  Athens Academy        19:13.32   81             
 84 snyder, dalton               Lakeview Academy      19:14.00   82             
 85 Healy, Sean                  Darlington            19:14.96   83             
 86 Regan, Brandon               Landmark Christian    19:16.23   84             
 87 Gettmann, Conner             First Presbyterian    19:19.55   85             
 88 Wilson, Josh                 Mt. Paran Christian   19:22.12   86             
 89 James, Nic                   Savannah Cou          19:23.66   87             
 90 Houde, Carl                  Walker                19:24.22   88             
 91 Johnson, Zayd                Our Lady of Mercy     19:24.85   89             
 92 Flournoy, Frank              Brookstone            19:26.08   90             
 93 Hudson, Andrew               Darlington            19:27.82   91             
 94 Smith, Colby                 Georgia Mili          19:28.14   92             
 95 Salyer, Hayden               Walker                19:28.72   93             
 96 Clawson, Nate                Savannah Christian    19:33.08   94             
 97 Young, Paul                  First Presbyterian    19:33.56   95             
 98 Blackwell, Brent             North Cobb C          19:34.49   96             
 99 Morgan, Thomas               Washington-Wilkes     19:41.03   97             
100 Turner, Tucker               North Cobb C          19:42.27   98             
101 Stevens, Jared               Landmark Christian    19:42.98   99             
102 Paglinoni, Vinnie            Walker                19:44.92  100             
103 Kristensen, Kieran           Atlanta Inte          19:47.08  101             
104 Trinh, Huy                   Our Lady of Mercy     19:50.16  102             
105 Colter, Ty                   Savannah Christian    19:51.14  103             
106 Ridley, Alex                 Brookstone            19:52.62  104             
107 Carroll, Stephen             Calvary Day School    19:54.55  105             
108 Buice, Michael               George Walto          19:55.04  106             
109 Martinez, Ruben              Pelham                19:55.71  107             
110 Geddes, Giles                Atlanta Inte          20:00.90  108             
111 Irvin, Jake                  Athens Academy        20:01.24  109             
112 McLeroy, Josh                Washington-Wilkes     20:01.60  110             
113 Edwards, Guthrie             Pelham                20:06.24  111             
114 Langford, DK                 Whitefield Academy    20:08.28  112             
115 Lanier, Casey                North Cobb C          20:09.86  113             
116 Englert, Zach                North Cobb C          20:13.39  114             
117 Post, Chaz                   North Cobb C          20:14.68  115             
118 Rich, Trevor                 George Walto          20:18.04  116             
119 Gantz, Tavish                Athens Academy        20:19.33  117             
120 Ruhl, Ethan                  Athens Academy        20:20.17  118             
121 Wilson, Matt                 Georgia Mili          20:24.49  119             
122 Turner, Jaymes               Schley County         20:25.25  120             
123 Woodberry, Christian         Savannah Christian    20:26.08  121             
124 Lakshman, Vihan              Savannah Cou          20:26.62  122             
125 kimball, tyler               Lakeview Academy      20:27.00  123             
126 Cole, Parker                 George Walto          20:28.34  124             
127 Rivera, Ruben                Pelham                20:29.56  125             
128 Prior, Casey                 Seminole County       20:31.78  126             
129 Johnston, Steven             Our Lady of Mercy     20:32.80  127             
130 Hoover, Austin               Landmark Christian    20:33.44  128             
131 Deal, Andrew                 Savannah Christian    20:35.00  129             
132 White, Anthony               Georgia Acad          20:39.39                  
133 King, Thomas                 Lakeview Academy      20:40.14  130             
134 Carden, Cody                 Baconton              20:41.04  131             
135 Kendall, Cole                George Walto          20:41.46  132             
136 Minis, Trent                 Bryan County          20:51.46  133             
137 Munn, Dylan                  Calvary Day School    20:51.81  134             
138 Walden, Dylan                Schley County         20:52.25  135             
139 Jones, Justin                Bryan County          20:53.62  136             
140 Willis, Jefferson            Brookstone            20:56.17  137             
141 Anderson, Andre'             Bryan County          20:57.26  138             
142 Sharpe, Devin                Bryan County          20:57.67  139             
143 Johnson, Myles               George Walto          21:02.24  140             
144 Willoughby, Taylor           Savannah Christian    21:03.12  141             
145 Herb, Matthew                Bryan County          21:12.66  142             
146 Connally, Drew               St. Anne Pacelli      21:18.26  143             
147 McGee, Phillip               Savannah Christian    21:18.97  144             
148 Smith, Cain                  Baconton              21:19.32  145             
149 Madden, Noah                 Washington-Wilkes     21:19.67  146             
150 Drop, Sean                   St. Anne Pacelli      21:20.00  147             
151 Bragg, A.J.                  Calvary Day School    21:20.97  148             
152 Calcutt, Matt                Schley County         21:21.89  149             
153 Schlies, Nathan              St. Anne Pacelli      21:28.56  150             
154 Eakle, Trey                  Brookstone            21:40.37  151             
155 Gonzalez, Angel              Echols County         21:41.18  152             
156 Brown, Darren                Seminole County       21:42.12  153             
157 Broxterman, Austin           Schley County         21:44.07  154             
158 pennington, joe              Lakeview Academy      21:44.57  155             
159 Lorenz, Patrick              Savannah Cou          21:47.36  156             
160 Castleberry, Joey            Echols County         21:48.15  157             
161 Carver, Dalton               Bacon County          21:48.83                  
162 Schley, Jack                 Brookstone            21:49.43  158             
163 Gorham, Scott                Georgia Mili          21:50.07  159             
164 Lowenthal, Brennan           Savannah Cou          21:50.54  160             
165 Stack, Corey                 Calvary Day School    21:54.70  161             
166 Jilk, Thomas                 Savannah Cou          21:56.15  162             
167 Glover, Rolfe                Savannah Cou          21:57.09  163             
168 Murphy, Juqwuan              Seminole County       21:59.42  164             
169 Hardy, Terry                 Bryan County          22:01.76  165             
170 kellermeyer, doug            Lakeview Academy      22:02.79  166             
171 Pope, John                   Washington-Wilkes     22:27.99  167             
172 Sue, Ryan                    Calvary Day School    22:42.95  168             
173 Thomas, Austin               Calvary Day School    22:44.46  169             
174 Acain, DeeJay                Bryan County          22:51.40  170             
175 Stratford, Tariq             Schley County         22:54.55  171             
176 Scott, Brian                 Seminole County       22:58.59  172             
177 Bledsoe, Robert              Irwin County          23:01.53  173             
178 Bell, Michael                Seminole County       23:06.91  174             
179 Cook, Blaine                 Irwin County          23:08.15  175             
180 Brown, Chris                 Georgia Mili          23:16.23  176             
181 Clay, Tobias                 Terrell County        23:26.40                  
182 Durr, Charles                St. Anne Pacelli      23:26.81  177             
183 Everette, Omar               Echols County         23:29.26  178             
184 Hayes, Jeffrey               Terrell County        23:30.79                  
185 Graham, Keon                 Baconton              23:31.58  179             
186 Parker, Joe                  St. Anne Pacelli      23:32.06  180             
187 Woodall, Jackson             Schley County         23:51.17  181             
188 Washington, Lapolean         Seminole County       23:55.44  182             
189 Pridgen, Keith               Brookstone            24:01.75  183             
190 Martin, Ryan                 North Cobb C          24:27.71  184             
191 Martinez, Jesus              Pelham                24:30.30  185             
192 Eskew, Josh                  Washington-Wilkes     24:35.66  186             
193 Hall, Jordan                 Washington-Wilkes     24:35.96  187             
194 O'Pry, Isaac                 Echols County         24:36.44  188             
195 Burroughs, Christopher       Pelham                24:40.17  189             
196 Green, Antonio               Pelham                24:40.88  190             
197 Ricks, Johnny                Irwin County          24:48.97  191             
198 Wells, Charles               Schley County         25:09.86  192             
199 Brantley, Jacob              Echols County         25:18.61  193             
200 Davis, Thomas                Irwin County          25:20.62  194             
201 Walker, Taylor               Echols County         25:25.75  195             
202 Huggins, Charles             Echols County         25:42.83  196             
203 French, Bobby                St. Anne Pacelli      25:49.44  197             
204 Veglio, Jose                 St. Anne Pacelli      26:05.50  198             
205 Scott, Denzel                Irwin County          26:10.12  199             
206 Leverett, Jordan             Irwin County          26:33.08  200             
207 McAvoy, James                Washington-Wilkes     26:48.35  201             
208 Lee, Trevin                  Georgia Mili          26:53.89  202             
209 Bell, Doug                   Seminole County       27:32.79  203             
210 Patel, Sanjay                Baconton              27:33.32  204             
211 Blanton, Andrew              Baconton              27:33.60  205             
212 Jackson, Cornelius           Terrell County        28:41.23                  
213 Peak, Sedric                 Terrell County        28:49.09                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Wesleyan                     71    8   11   15   18   19   37   38          
      Total Time:  1:26:35.92                                                    
         Average:    17:19.19                                                    
   2 Athens Christian             88    2    5   10   32   39   54   76          
      Total Time:  1:25:33.26                                                    
         Average:    17:06.66                                                    
   3 Mt. Paran Christian         110    3   13   16   30   48   65   86          
      Total Time:  1:27:16.94                                                    
         Average:    17:27.39                                                    
   4 Galloway                    121    7   22   28   29   35   49   66          
      Total Time:  1:27:38.95                                                    
         Average:    17:31.79                                                    
   5 Pace Academy                136    9   12   27   42   46   59   61          
      Total Time:  1:28:21.07                                                    
         Average:    17:40.22                                                    
   6 First Presbyterian          157    4   17   26   36   74   85   95          
      Total Time:  1:28:48.13                                                    
         Average:    17:45.63                                                    
   7 Darlington                  188   14   24   25   50   75   83   91          
      Total Time:  1:30:18.34                                                    
         Average:    18:03.67                                                    
   8 Whitefield Academy          194    1   31   44   45   73   78  112          
      Total Time:  1:29:19.79                                                    
         Average:    17:51.96                                                    
   9 Atlanta International       219   33   34   40   55   57  101  108          
      Total Time:  1:31:08.12                                                    
         Average:    18:13.63                                                    
  10 Our Lady of Mercy           276    6   41   63   77   89  102  127          
      Total Time:  1:31:58.22                                                    
         Average:    18:23.65                                                    
  11 Walker                      325   51   52   62   72   88   93  100          
      Total Time:  1:34:05.63                                                    
         Average:    18:49.13                                                    
  12 Landmark Christian          335   56   58   68   69   84   99  128          
      Total Time:  1:34:13.74                                                    
         Average:    18:50.75                                                    
  13 Athens Academy              343   23   60   70   81  109  117  118          
      Total Time:  1:34:25.83                                                    
         Average:    18:53.17                                                    
  14 George Walton Academy       409   20   43  106  116  124  132  140          
      Total Time:  1:36:28.10                                                    
         Average:    19:17.62                                                    
  15 North Cobb Christian        468   47   96   98  113  114  115  184          
      Total Time:  1:38:00.41                                                    
         Average:    19:36.09                                                    
  16 Lakeview Academy            473   67   71   82  123  130  155  166          
      Total Time:  1:38:03.78                                                    
         Average:    19:36.76                                                    
  17 Savannah Christian          500   53   94  103  121  129  141  144          
      Total Time:  1:38:57.33                                                    
         Average:    19:47.47                                                    
  18 Brookstone                  561   79   90  104  137  151  158  183          
      Total Time:  1:41:02.27                                                    
         Average:    20:12.46                                                    
  19 Pelham                      608   80  107  111  125  185  189  190          
      Total Time:  1:44:13.39                                                    
         Average:    20:50.68                                                    
  20 Calvary Day School          612   64  105  134  148  161  168  169          
      Total Time:  1:42:49.62                                                    
         Average:    20:33.93                                                    
  21 Baconton                    680   21  131  145  179  204  205               
      Total Time:  1:50:41.12                                                    
         Average:    22:08.23                                                    
  22 Savannah Country Day        687   87  122  156  160  162  163               
      Total Time:  1:45:24.33                                                    
         Average:    21:04.87                                                    
  23 Bryan County                688  133  136  138  139  142  165  170          
      Total Time:  1:44:52.67                                                    
         Average:    20:58.54                                                    
  24 Washington-Wilkes           706   97  110  146  167  186  187  201          
      Total Time:  1:48:05.95                                                    
         Average:    21:37.19                                                    
  25 Schley County               729  120  135  149  154  171  181  192          
      Total Time:  1:47:18.01                                                    
         Average:    21:27.61                                                    
  26 Georgia Military College    748   92  119  159  176  202                    
      Total Time:  1:51:52.82                                                    
         Average:    22:22.57                                                    
  27 Seminole County             789  126  153  164  172  174  182  203          
      Total Time:  1:50:18.82                                                    
         Average:    22:03.77                                                    
  28 St. Anne Pacelli            797  143  147  150  177  180  197  198          
      Total Time:  1:51:05.69                                                    
         Average:    22:13.14                                                    
  29 Echols County               868  152  157  178  188  193  195  196          
      Total Time:  1:56:53.64                                                    
         Average:    23:22.73                                                    
  30 Irwin County                932  173  175  191  194  199  200               
      Total Time:  2:02:29.40                                                    
         Average:    24:29.88                                                    
Share this