2011-2012 GHSA State Cross Country Results - Class AA Boys

 Carrollton High School                                     HY-TEK's Meet Manager
             2011GHSA State Cross Country Championships - 11/5/2011              
                             Carrollton High School                              
                              Last Completed Event                               
 
Event 1  Men 5k Run CC AA
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Flowers, Jordan              Westminster           16:32.24    1             
  2 Akins, Chris                 Model                 16:40.91    2             
  3 Candler, Jake                Westminster           16:52.47    3             
  4 Rutherford, Grif             Thomasville           16:55.56    4             
  5 Hale, John                   Lovett                16:57.01    5             
  6 Woodard, Chris               Greater Atla          17:04.77    6             
  7 Smith, Sean                  Westminster           17:06.52    7             
  8 Ronca, Joey                  Decatur               17:07.54                  
  9 Thornton, Cole               North Oconee          17:10.51    8             
 10 van Heesewijk, Hugh          Lovett                17:12.38    9             
 11 Pirtle, Cale                 East Jackson          17:12.97                  
 12 Porter, Damien               Chattooga             17:17.14                  
 13 Padgett, Thomas              Lovett                17:23.54   10             
 14 Avellenada, Daniel           Toombs County         17:27.43   11             
 15 Whitman, Justin              Oglethorpe County     17:31.64                  
 16 Munns, Matt                  Blessed Trinity       17:33.40   12             
 17 McCulley, Chase              Bleckley County       17:33.90   13             
 18 Timmerman, Trae              Jefferson             17:34.21   14             
 19 Moyer, Nick                  Blessed Trinity       17:34.57   15             
 20 Dhillon, Kyle                Westminster           17:36.11   16             
 21 Kashuba, Kyle                Jefferson             17:37.94   17             
 22 Berry, Currell               Westminster           17:38.33   18             
 23 Carlisle, Kirby              Westminster           17:38.71   19             
 24 Morris, Ross                 Hart County           17:45.73   20             
 25 Melo, Irving                 Tattnall County       17:46.43   21             
 26 Webb, Jeremy                 Union County          17:46.91                  
 27 Murray, Will                 Blessed Trinity       17:47.29   22             
 28 O'Grady, Patrick             Blessed Trinity       17:47.60   23             
 29 Major, Mac                   Lovett                17:47.91   24             
 30 Wright, Jason                North Oconee          17:50.11   25             
 31 Henningson, Trip             Westminster           17:50.95   26             
 32 Pacheco, Isaac               North Murray          17:53.06                  
 33 Howard, Wyatt                Morgan County         17:55.58   27             
 34 Mayes, Joe                   River Ridge           17:55.99   28             
 35 Buran, Chase                 Blessed Trinity       17:56.53   29             
 36 Williams, Nicholas           Pepperell             17:59.99                  
 37 Okeson, Nils                 Lovett                18:00.49   30             
 38 Nails, Deshon                Tattnall County       18:04.84   31             
 39 Kettle, Miller               Greater Atla          18:06.40   32             
 40 Bywaletz, Chris              Dawson County         18:07.39   33             
 41 O'Neal, Jack                 Lovett                18:09.00   34             
 42 Fraire, Sadoth               Coahulla Creek        18:09.36   35             
 43 Keeton, John                 Greater Atla          18:09.77   36             
 44 Burgos, Orlando              Heard County          18:10.20                  
 45 Cason, JaCorey               East Laurens          18:10.73   37             
 46 Devaney, Preston             North Oconee          18:12.09   38             
 47 Bowden, Scott                North Oconee          18:12.84   39             
 48 Reddick, D'Micheal           Swainsboro            18:16.25   40             
 49 Murphy, Tim                  Dade County           18:17.49                  
 50 Rodriguez, Andre             Blessed Trinity       18:17.95   41             
 51 Garrett, Hunter              North Oconee          18:22.61   42             
 52 Dixon, Nigel                 Jordan                18:23.03   43             
 53 Bray, Robby                  North Oconee          18:23.65   44             
 54 Erickson, Jonathan           Dawson County         18:24.12   45             
 55 Stevens, Christian           Model                 18:26.64   46             
 56 Howard, Sasha                Hart County           18:27.22   47             
 57 Davison, Jonathon            Early County          18:31.36   48             
 58 Lopez, Tomas                 Bleckley County       18:31.85   49             
 59 Stone, Zach                  Morgan County         18:32.61   50             
 60 Martinez, Pedro              Fitzgerald            18:34.42   51             
 61 Thurmond, Tyler              Dawson County         18:37.64   52             
 62 Izzo, Tommy                  Blessed Trinity       18:39.65   53             
 63 Vanhoose, Macaulay           River Ridge           18:40.87   54             
 64 Phillips, Blake              Coahulla Creek        18:41.45   55             
 65 Lecroy, Jonathan             Hart County           18:43.23   56             
 66 Hyers, Christian             Pierce County         18:44.21   57             
 67 Fincher, Isaiah              Rockmart              18:44.66   58             
 68 Villareal, Junior            Coahulla Creek        18:45.88   59             
 69 Witherspoon, TJ              Thomasville           18:47.15   60             
 70 Parker, Nicholas             Jefferson             18:47.59   61             
 71 Jones, Tyler                 North Oconee          18:48.09   62             
 72 Lorenzo, Cain                Jefferson             18:48.50   63             
 73 Carlton, Hank                Hart County           18:48.95   64             
 74 Hafermalz, Jake              Dawson County         18:49.37   65             
 75 Howard, Losha                Hart County           18:51.22   66             
 76 Carlson, Caleb               Coahulla Creek        18:52.42   67             
 77 Stafford, Eddie              Spencer               18:52.88   68             
 78 Shumard, Jake                Greater Atla          18:53.69   69             
 79 Fennell, Kody                Rockmart              18:54.63   70             
 80 Bowles, Tuyen                Jordan                18:55.89   71             
 81 Butcher, Tyler               River Ridge           18:56.40   72             
 82 Quintero, Chris              Toombs County         18:56.95   73             
 83 Adams, Preston               Dawson County         18:58.68   74             
 84 White, Will                  Thomasville           19:02.57   75             
 85 Nelson, Shaquille            Bleckley County       19:06.41   76             
 86 Bozydaj, Mitchell            Rockmart              19:07.05   77             
 87 Giudice, Matt                Rockmart              19:08.74   78             
 88 Crawford, Jabrelle           Putnam County         19:09.10   79             
 89 Sherman, Jake                Jefferson             19:09.49   80             
 90 Alvarez, Josh                Pierce County         19:10.04   81             
 91 Judy, Bryce                  Southeast Bulloch     19:10.52   82             
 92 Wentworth, Sam               Dawson County         19:11.36   83             
 93 McMurray, David              Greater Atla          19:11.87   84             
 94 Maldonado, Esgar             Toombs County         19:12.45   85             
 95 Powers, Charlie              Lovett                19:13.79   86             
 96 Teachout, Caleb              Pike County           19:15.20   87             
 97 Woods, Demitrius             Putnam County         19:18.38   88             
 98 Almarez, Joel                Model                 19:18.83   89             
 99 Rodriguez, Fernando          Toombs County         19:19.29   90             
100 Ligon, Dominic               Bleckley County       19:19.72   91             
101 Glaze, Tevin                 Hart County           19:20.24   92             
102 Fowler, Austen               River Ridge           19:21.72   93             
103 Aguilera, Servando           Thomasville           19:23.23   94             
104 Styles, Josh                 Dawson County         19:24.10   95             
105 Hensley, Ben                 Greater Atla          19:24.57   96             
106 Kreimann, Gladwin            Morgan County         19:24.85   97             
107 Johns, Micheal               Early County          19:25.80   98             
108 Librado, Javier              Tattnall County       19:29.55   99             
109 Sanders, Justin              Pike County           19:30.61  100             
110 Arredondo, Chris             Spencer               19:31.53  101             
111 Belflower, Eli               Bleckley County       19:37.12  102             
112 Tinoco, Rene                 Toombs County         19:37.76  103             
113 Francis, Austin              Bleckley County       19:39.29  104             
114 Lynn, Tyler                  Tattnall County       19:39.78  105             
115 Thao, Bryan                  Jefferson             19:41.50  106             
116 Rutherford, Rhett            Thomasville           19:42.12  107             
117 Forsyth, Nick                Rockmart              19:45.29  108             
118 Craft, Jeremy                Morgan County         19:45.65  109             
119 Costin, Brent                Rockmart              19:46.62  110             
120 Anderson, Landon             Bleckley County       19:47.37  111             
121 Turnmire, Greg               Fitzgerald            19:47.87  112             
122 Nopal, Armando               Tattnall County       19:50.25  113             
123 Turnmire, Logan              Fitzgerald            19:50.64  114             
124 Williams, Zackary            Appling County        19:51.17  115             
125 Trottier, Nathan             River Ridge           19:51.79  116             
126 Pyron, Harley                River Ridge           19:52.34  117             
127 Fraire, Missael              Coahulla Creek        19:54.69  118             
128 Fincher, Drew                Pike County           19:55.30  119             
129 Graham, Kaden                Appling County        19:57.67  120             
130 Sloan, T.J.                  Pierce County         20:01.11  121             
131 Fullard, L.J.                Pierce County         20:03.39  122             
132 Maddox, Jeffrey              Pike County           20:05.15  123             
133 Eckler, Chase                Fitzgerald            20:05.76  124             
134 Hallmon, Brandon             Thomasville           20:07.62  125             
135 Adams, Jacob                 Jefferson             20:08.06  126             
136 Wilcox, John                 Cook                  20:08.49  127             
137 Marett, Kaleb                Hart County           20:10.40  128             
138 Reel, Chris                  Southeast Bulloch     20:11.35  129             
139 Middleton, Chris             Pike County           20:12.67  130             
140 Anderson, Terrell            Spencer               20:14.28  131             
141 Stephens, Chandler           Pike County           20:14.63  132             
142 Hyers, J.D.                  Pierce County         20:15.02  133             
143 Marshall, Dontay             Jordan                20:16.65  134             
144 Swint, Deron                 Heard County          20:19.29                  
145 Higgs, Dakota                Toombs County         20:20.42  135             
146 Casey, Hunter                Model                 20:22.83  136             
147 Reed, Christian              Spencer               20:23.18  137             
148 Robinson, Simean             Jordan                20:26.07  138             
149 Chang, Chan                  Jordan                20:27.40  139             
150 Holquin, Oswaldo             Swainsboro            20:27.87  140             
151 Gibson, Andrew               Greater Atla          20:29.03  141             
152 Smith, Taundrai              Tattnall County       20:32.72  142             
153 Morris, Javon                Jordan                20:34.10  143             
154 Pendarvis, Jon               Appling County        20:34.73  144             
155 Sullivan, Jadarrell          Northeast             20:36.46  145             
156 Vargas, Ronnie               Coahulla Creek        20:36.88  146             
157 Chesser, Kyle                Jordan                20:40.83  147             
158 Chambers, Patrick            Southeast Bulloch     20:41.44  148             
159 Still, Ethan                 Early County          20:43.73  149             
160 Rozier, Brian                East Laurens          20:45.52  150             
161 Lee Martinez, Luis           Coahulla Creek        20:45.99  151             
162 Peters, Benjamin             Putnam County         20:46.48  152             
163 Moss, Keith                  Heard County          20:46.95                  
164 Doyle, David                 Swainsboro            20:48.70  153             
165 Jackson, Tony                Cook                  20:49.23  154             
166 Lowe, Tyler                  East Laurens          20:49.62  155             
167 LeClair, Timothy Jack        Morgan County         20:51.17  156             
168 McCranie, Jacob              Putnam County         20:51.82  157             
169 Speicher, Terry              Cook                  20:52.53  158             
170 Jackson, Alex                Early County          20:57.47  159             
171 Jones, O'Shay                Spencer               21:01.62  160             
172 Flournoy, Kendell            Swainsboro            21:03.34  161             
173 Dixon, Payton                Thomasville           21:05.33  162             
174 James, Charles               Southeast Bulloch     21:05.92  163             
175 Nichols, Brandon             Pike County           21:06.82  164             
176 Strain, Miles                River Ridge           21:09.33  165             
177 Almand, Matt                 Morgan County         21:09.98  166             
178 Campbell, Demontre           Northeast             21:12.31  167             
179 Foster, Shawn                Heard County          21:12.82                  
180 Arnold, Evan                 Rockmart              21:19.22  168             
181 Simmons, Conner              Appling County        21:19.67  169             
182 Dozier, Russ                 East Laurens          21:20.16  170             
183 Sitzmann, Kingsley           Morgan County         21:20.55  171             
184 Colon, Robert                Carver, Columbus      21:21.03  172             
185 Jackson, Sam                 Cook                  21:24.53  173             
186 Adams, Seth                  Model                 21:28.42  174             
187 Manis, Warren                Model                 21:29.46  175             
188 Morales, Travis              Toombs County         21:31.38  176             
189 Escutia, Alex                Putnam County         21:34.49  177             
190 Clover, Martin               East Laurens          21:34.86  178             
191 Withey, Adam                 Appling County        21:35.70  179             
192 Gregory, Joseph              Swainsboro            21:37.41  180             
193 Deen, Josh                   Appling County        21:45.20  181             
194 Minor, Darrell               Fitzgerald            21:45.54  182             
195 Jay, Joseph                  Fitzgerald            21:45.98  183             
196 Crosby, Dillon               Appling County        21:49.94  184             
197 Turpin, Matt                 Pierce County         21:50.47  185             
198 Bush, Keaunis                Spencer               21:53.75  186             
199 Abron, Jarvis                Spencer               21:57.42  187             
200 Dixon, Branashio             East Laurens          21:59.27  188             
201 Strowbridge, Charles         Swainsboro            22:01.25  189             
202 McLaughlin, Braden           Cook                  22:01.89  190             
203 Cockrum, Alex                Early County          22:10.74  191             
204 Long, Joe                    Fitzgerald            22:11.72  192             
205 Velaquez, Jesus              Swainsboro            22:18.03  193             
206 Little, Devondrae            Northeast             22:25.53  194             
207 Rubio, Ruben                 Southeast Bulloch     22:26.33  195             
208 Green, Dylan                 Early County          22:29.02  196             
209 Smith, Jacobi                Northeast             22:31.81  197             
210 Reeves, Taurus               Northeast             22:34.75  198             
211 Flott, Doug                  Southeast Bulloch     22:37.58  199             
212 Alecksen, Charles            Putnam County         22:38.67  200             
213 Swain, Cortez                Putnam County         22:40.64  201             
214 Felts, Justin                Cook                  23:20.75  202             
215 Dickerson, Melvontae         Carver, Columbus      23:21.23  203             
216 Giles, Cody                  Early County          23:29.74  204             
217 Lynch, Justin                Pierce County         23:31.19  205             
218 Whittington, Christopher     East Laurens          24:10.48  206             
219 Williams, Brinson            Southeast Bulloch     24:32.45  207             
220 Alston, Darnell              Carver, Columbus      26:29.91  208             
221 Hawk, Qwmaine                Carver, Columbus      26:30.46  209             
222 Grier, DeMarcus              Carver, Columbus      26:30.94  210             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Westminster                  45    1    3    7   16   18   19   26          
      Total Time:  1:25:45.67                                                    
         Average:    17:09.14                                                    
   2 Lovett                       78    5    9   10   24   30   34   86          
      Total Time:  1:27:21.33                                                    
         Average:    17:28.27                                                    
   3 Blessed Trinity             101   12   15   22   23   29   41   53          
      Total Time:  1:28:39.39                                                    
         Average:    17:43.88                                                    
   4 North Oconee                152    8   25   38   39   42   44   62          
      Total Time:  1:29:48.16                                                    
         Average:    17:57.64                                                    
   5 Greater Atlanta Christian   227    6   32   36   69   84   96  141          
      Total Time:  1:31:26.50                                                    
         Average:    18:17.30                                                    
   6 Jefferson                   235   14   17   61   63   80  106  126          
      Total Time:  1:31:57.73                                                    
         Average:    18:23.55                                                    
   7 Hart County                 253   20   47   56   64   66   92  128          
      Total Time:  1:32:36.35                                                    
         Average:    18:31.27                                                    
   8 Dawson County               269   33   45   52   65   74   83   95          
      Total Time:  1:32:57.20                                                    
         Average:    18:35.44                                                    
   9 Bleckley County             331   13   49   76   91  102  104  111          
      Total Time:  1:34:09.00                                                    
         Average:    18:49.80                                                    
  10 Coahulla Creek              334   35   55   59   67  118  146  151          
      Total Time:  1:34:23.80                                                    
         Average:    18:52.76                                                    
  11 Thomasville                 340    4   60   75   94  107  125  162          
      Total Time:  1:33:50.63                                                    
         Average:    18:46.13                                                    
  12 Toombs County               362   11   73   85   90  103  135  176          
      Total Time:  1:34:33.88                                                    
         Average:    18:54.78                                                    
  13 River Ridge                 363   28   54   72   93  116  117  165          
      Total Time:  1:34:46.77                                                    
         Average:    18:57.36                                                    
  14 Tattnall County             369   21   31   99  105  113  142               
      Total Time:  1:34:50.85                                                    
         Average:    18:58.17                                                    
  15 Rockmart                    391   58   70   77   78  108  110  168          
      Total Time:  1:35:40.37                                                    
         Average:    19:08.08                                                    
  16 Morgan County               439   27   50   97  109  156  166  171          
      Total Time:  1:36:29.86                                                    
         Average:    19:17.98                                                    
  17 Model                       447    2   46   89  136  174  175               
      Total Time:  1:36:17.63                                                    
         Average:    19:15.53                                                    
  18 Pierce County               514   57   81  121  122  133  185  205          
      Total Time:  1:38:13.77                                                    
         Average:    19:38.76                                                    
  19 Jordan                      525   43   71  134  138  139  143  147          
      Total Time:  1:38:29.04                                                    
         Average:    19:41.81                                                    
  20 Pike County                 559   87  100  119  123  130  132  164          
      Total Time:  1:38:58.93                                                    
         Average:    19:47.79                                                    
  21 Fitzgerald                  583   51  112  114  124  182  183  192          
      Total Time:  1:40:04.23                                                    
         Average:    20:00.85                                                    
  22 Spencer                     597   68  101  131  137  160  186  187          
      Total Time:  1:40:03.49                                                    
         Average:    20:00.70                                                    
  23 Early County                645   48   98  149  159  191  196  204          
      Total Time:  1:41:49.11                                                    
         Average:    20:21.82                                                    
  24 Putnam County               653   79   88  152  157  177  200  201          
      Total Time:  1:41:40.27                                                    
         Average:    20:20.06                                                    
  25 Swainsboro                  674   40  140  153  161  180  189  193          
      Total Time:  1:42:13.57                                                    
         Average:    20:26.72                                                    
  26 East Laurens                690   37  150  155  170  178  188  206          
      Total Time:  1:42:40.89                                                    
         Average:    20:32.18                                                    
  27 Southeast Bulloch           717   82  129  148  163  195  199  207          
      Total Time:  1:43:35.56                                                    
         Average:    20:43.12                                                    
  28 Appling County              727  115  120  144  169  179  181  184          
      Total Time:  1:43:18.94                                                    
         Average:    20:39.79                                                    
  29 Cook                        802  127  154  158  173  190  202               
      Total Time:  1:45:16.67                                                    
         Average:    21:03.34                                                    
  30 Northeast                   901  145  167  194  197  198                    
      Total Time:  1:49:20.86                                                    
         Average:    21:52.18                                                    
  31 Carver, Columbus           1002  172  203  208  209  210                    
      Total Time:  2:04:13.57                                                    
         Average:    24:50.72                                                    
Share this