2016-2017 GHSA Area Golf Results

Complete Area Results for 2016-2017

A-Private

Area 1-A-Private

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. First Presbyterian 289 X
2. Brookstone 303 X
3. Savannah Christian 321 X
4. Stratford Academy 338  
5. Calvary Day School 340  
6. St. Anne-Pacelli 346  
6. Aquinas 346  
8. Savannah Country Day 349  
9. Mount de Sales Academy 372  
10. Tattnall Square Academy 392  
Individual Qualifier School Score
Mason Whatley Aquinas 75
Thaddeus Wheeler Calvary Day School 75
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Brookstone 182 X
2. Stratford Academy 190 X
3. First Presbyterian 200 X
4. St. Anne-Pacelli 205  
5. Mount de Sales Academy 227  
6. Savannah Christian 238  
Individual Qualifier School Score
Maddie Zimmerman St. Anne-Pacelli 93

Area 2-A-Private

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Athens Academy 307 X
2. Prince Avenue Christian 310 X
3. George Walton Academy 324 X
4. Riverside Military 331  
5. Hebron Christian Academy 335  
6. Wesleyan 336  
7. Athens Christian 378  
7. Tallulah Falls 378  
9. Lakeview Academy 402  
10. Pinecrest Academy 404  
11. Providence Christian 419  
Individual Qualifier School Score
Michael Weidner Tallulah Falls 70
Jake Brown Hebron Christian Academy 76
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Wesleyan 165 X
2. Tallulah Falls 200 X
3. George Walton Academy 202 X
4. Prince Avenue Christian 205  
5. Athens Academy 209  
6. Providence Christian 253  
7. Lakeview Academy 256  
8. Pinecrest Academy 284  
Individual Qualifier School Score
Wynn Ivy Athens Academy 97
Hope Hewatt Prince Avenue Christian 99

Area 3-A-Private

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Holy Innocents' 306 X
2. Strong Rock Christian 307 X
3. Mt. Vernon 308 X
4. Landmark Christian 341  
5. Eagle's Landing Christian 349  
6. Atlanta International 367  
7. Weber School 388  
8. Paideia 404  
9. Galloway 436  
Individual Qualifier School Score
Charlie Reeves Eagle's Landing Christian 78
Drew Tanner Landmark Christian 78
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Holy Innocents' 184 X
2. Landmark Christian 195 X
3. Strong Rock Christian 196 X
4. Mt. Vernon 210  
4. Galloway 210  
Individual Qualifier School Score
Meghna Grover Atlanta International 81
Jasmine Everett Our Lady of Mercy 89

Area 4-A-Private

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Mt. Paran Christian 297 X
2. Darlington 302 X
3. Mt. Pisgah Christian 308 X
4. Fellowship Christian 309  
5. Walker 324  
6. North Cobb Christian 336  
7. Christian Heritage 338  
8. King's Ridge 378  
9. St. Francis 422  
Individual Qualifier School Score
Robert Howard North Cobb Christian 72
Hardin Chambless Christian Heritage 73
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Darlington 165 X
2. Mt. Pisgah Christian 181 X
3. King's Ridge 193 X
4. St. Francis 256  
Individual Qualifier School Score
Makenzie Mitchell Christian Heritage 100

A-Public

Area 1-A-Public

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Seminole County 373 X
2. Hawkinsville 376 X
3. Schley County 393 X
4. Pelham 440  
5. Taylor County 466  
6. Chattahoochee County 535  
Individual Qualifier School Score
Avery Adams Pelham 84
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Seminole County 208 X
2. Schley County 261 X
3. Miller County 283 X
4. Hawkinsville 310  
5. Pelham 320  
Individual Qualifier School Score
No Individual Qualifiers

Area 2-A-Public

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Charlton County 352 X
2. McIntosh County Academy 411 X
3. Emanuel County Institute 424 X
4. Echols County 432  
5. Lanier County 468  
6. Telfair County 479  
7. Irwin County 499  
Individual Qualifier School Score
Vic Mincey Jenkins County 72
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Portal 187 X
2. Charlton County 202 X
3. Telfair County 237 X
4. Echols County 251  
5. Montgomery County 256  
6. Lanier County 274  
7. Claxton 276  
Individual Qualifier School Score
No Individual Qualifiers

Area 3-A-Public

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Gordon Lee 326 X
2. Drew Charter School 375 X
3. Trion 376 X
4. Mt. Zion, Carroll 417  
5. Bowdon 489  
Individual Qualifier School Score
Ethan Jones Mt. Zion, Carroll 78
Cody Sexton Mt. Zion, Carroll 82
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Gordon Lee 170 X
2. Drew Charter School 209 X
3. Trion 216 X
4. Bowdon 228  
Individual Qualifier School Score
No Individual Qualifiers

Area 4-A-Public

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Lincoln County 356 X
2. Towns County 365 X
3. Commerce 379 X
4. Georgia Military College 392  
5. ACE Charter 445  
Individual Qualifier School Score
Ryan Smith Lake Oconee Academy 83
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Commerce 204 X
2. Towns County 232 X
2. Georgia Military College 232 X
4. Washington-Wilkes 258  
5. Glascock County 267  
Individual Qualifier School Score
No Individual Qualifiers

AA

Area 1-AA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Benedictine 331 X
2. Metter 334 X
2. Vidalia 334 X
4. Berrien 378  
5. Thomasville 384  
6. Early County 390  
7. Fitzgerald 398  
8. Bacon County 399  
9. Bryan County 425  
10. Toombs County 441  
11. Jeff Davis 444  
12. Swainsboro 463  
Individual Qualifier School Score
No Individual Qualifiers
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Vidalia 157 X
2. St. Vincent's Academy 168 X
3. Metter 171 X
4. Toombs County 202  
5. Brooks County 215 X
6. Bryan County 250  
Individual Qualifier School Score
Taylor Thompson Toombs County 92

Area 2-AA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Harlem 320 X
2. Jefferson County 342 X
3. Dodge County 350 X
4. Bleckley County 362  
5. Westside, Augusta 435  
6. East Laurens 513  
7. Josey 570  
Individual Qualifier School Score
Patrick Jean-Pierre Johnson, Augusta 70
Parker Hoops Westside, Augusta 80
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Davidson Fine Arts 178 X
2. Bleckley County 182 X
3. Dodge County 220  
Individual Qualifier School Score
MICHELLE ZANG Dodge County 99

Area 3-AA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Model 310 X
2. Gordon Central 362  
3. Pepperell 365  
4. Dade County 367  
5. Rockmart 395  
6. Armuchee 397  
7. Coosa 430  
8. Heard County 483  
Individual Qualifier School Score
Dawson Tate Coosa 79
Dre'Quan Cook Armuchee 80
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Pepperell 184 X
2. Armuchee 206 X
3. Gordon Central 214 X
4. Rockmart 220 X
5. Lamar County 235  
Individual Qualifier School Score
No Individual Qualifiers

Area 4-AA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Elbert County 329 X
2. Social Circle 341 X
3. Rabun County 347 X
4. Banks County 382  
5. Monticello 403  
6. Putnam County 452  
7. Oglethorpe County 455  
Individual Qualifier School Score
No Individual Qualifiers
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Social Circle 179 X
2. Elbert County 197 X
3. Oglethorpe County 213 X
4. Rabun County 215 X
5. Monticello 251  
6. Coretta Scott King Academy 290  
7. Putnam County 318  
Individual Qualifier School Score
No Individual Qualifiers

AAA

Area 1-AAA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Pike County 319 X
2. Cook 380  
3. Worth County 392  
4. Crisp County 402  
5. Jackson 413  
6. Peach County 415  
7. Dougherty 557  
Individual Qualifier School Score
C.J. Clarkston Jackson 75
Carter Leslie Peach County 83
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Peach County 296 X
2. Pike County 308 X
3. Jackson 357  
Individual Qualifier School Score
Carrol Pyon Rutland 75
Eujin Pyon Rutland 79

Area 2-AAA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Pierce County 299 X
2. Islands 354  
3. Appling County 362  
4. Brantley County 364  
5. Tattnall County 410  
6. Long County 417  
7. Southeast Bulloch 447  
Individual Qualifier School Score
Noah Marchman Appling County 78
Jake Johnson Brantley County 80
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Pierce County 269 X
2. Savannah Arts Academy 297 X
3. Southeast Bulloch 300 X
4. Brantley County 331  
5. Appling County 384  
6. Long County 445  
Individual Qualifier School Score
Kinsley Dowling Brantley County 100
Sydney Purcell Tattnall County 100

Area 3-AAA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Hart County 303 X
2. Greater Atlanta Christian 305 X
3. North Hall 330 X
4. Dawson County 336 X
5. Franklin County 337 X
6. Union County 351  
7. Jackson County 361  
8. Morgan County 367  
9. Fannin County 376  
10. Monroe Area 394  
11. East Hall 404  
12. Lumpkin County 421  
13. East Jackson 424  
Individual Qualifier School Score
Jeremy Herum Union County 77
Bailey Smith Morgan County 84
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Union County 254 X
2. Franklin County 284 X
3. Hart County 288 X
4. Dawson County 306 X
5. Lumpkin County 328 X
6. North Hall 332  
7. Jackson County 341  
8. Morgan County 345  
9. East Jackson 372  
10. Greater Atlanta Christian 378  
11. Monroe Area 423  
Individual Qualifier School Score
Annika Cain North Hall 98

Area 4-AAA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Westminster 300 X
2. Pace Academy 307 X
3. Lovett 311 X
4. Sonoraville 342  
5. Coahulla Creek 350  
6. Haralson County 351  
7. Bremen 353  
7. Calhoun 353  
9. Ringgold 365  
10. North Murray 402  
11. Adairsville 436  
Individual Qualifier School Score
Tyler Lipscomb Bremen 72
Gavin Noble Ringgold 72
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Calhoun 248 X
2. Bremen 253 X
3. North Murray 271 X
4. Westminster 276 X
5. Pace Academy 313 X
6. Adairsville 316 X
7. Coahulla Creek 335  
8. Lovett 340  
9. Haralson County 349  
Individual Qualifier School Score
Tori Owens Murray County 73
Clara Hulsey Sonoraville 76

AAAA

Area 1-AAAA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Columbus 287 X
2. Upson-Lee 315 X
3. Northside, Columbus 318 X
4. Perry 322 X
5. West Laurens 340 X
6. Cairo 366  
7. Mary Persons 367  
8. Spalding 381  
Individual Qualifier School Score
Hunter Courtney Cairo 78
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Columbus 239 X
2. Mary Persons 307 X
3. Northside, Columbus 308 X
4. West Laurens 352  
5. Upson-Lee 355  
Individual Qualifier School Score
Taylor King Upson-Lee 99

Area 2-AAAA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. St. Pius X 295 X
2. Oconee County 305 X
3. North Oconee 312 X
4. Richmond Academy 336 X
5. Jefferson 341  
6. Madison County 365  
7. Thomson 370  
8. Cross Creek 434  
Individual Qualifier School Score
Lucas Hopkins Thomson 76
Alex Gilliam Thomson 79
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. North Oconee 277 X
2. Madison County 290 X
3. Burke County 295 X
4. Stephens County 304 X
5. Jefferson 307 X
6. Oconee County 320 X
7. St. Pius X 328 X
8. Cross Creek 344  
9. Hephzibah 373  
Individual Qualifier School Score
No Individual Qualifiers

Area 3-AAAA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Marist 278 X
2. Woodward Academy 300 X
3. Blessed Trinity 317 X
4. Eastside 339 X
5. West Hall 350  
6. White County 377  
7. Chestatee 391  
8. Luella 449  
9. Salem 459  
10. Henry County 562  
Individual Qualifier School Score
Chase Espinosa West Hall 85
Drew McCullers Luella 85
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Woodward Academy 241 X
2. Blessed Trinity 245 X
3. Marist 248 X
4. White County 266 X
5. West Hall 315 X
Individual Qualifier School Score
No Individual Qualifiers

Area 4-AAAA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. LaFayette 304 X
2. LaGrange 340 X
3. Northwest Whitfield 359  
3. Cedartown 359  
5. Cartersville 365  
5. Chapel Hill 365  
7. Pickens 367  
8. Heritage, Catoosa 376  
9. Southeast Whitfield 385  
10. Gilmer 388  
11. Troup 390  
Individual Qualifier School Score
Matthew Cleary Southeast Whitfield 80
Jhett Lewis Cedartown 81
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Central, Carroll 288 X
2. LaFayette 291 X
3. Heritage, Catoosa 307 X
4. Cedartown 326 X
5. Northwest Whitfield 329  
6. Troup 335  
7. Chapel Hill 357  
Individual Qualifier School Score
Katherine Densmore Pickens 89
Blakely Arp LaGrange 98

AAAAA

Area 1-AAAAA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Statesboro 321 X
2. Veterans 337 X
3. Wayne County 340 X
4. Ware County 341  
4. Harris County 341  
6. South Effingham 353  
7. Thomas Co. Central 358  
8. Bainbridge 434  
Individual Qualifier School Score
Levi Jewell Ware County 77
Trey Odom Warner Robins 77
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Veterans 265 X
2. Ware County 270 X
3. Statesboro 292 X
4. Harris County 301 X
5. South Effingham 353  
6. Wayne County 368  
7. Bainbridge 384  
Individual Qualifier School Score
No Individual Qualifiers

Area 2-AAAAA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Starr's Mill 289 X
2. Ola 295 X
3. McIntosh 296 X
4. Jones County 333 X
5. Whitewater 354  
6. Union Grove 357  
7. Locust Grove 379  
Individual Qualifier School Score
Adam Ford Union Grove 83
Luke Hutchinson Whitewater 83
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Starr's Mill 244 X
2. Union Grove 274 X
3. Ola 278 X
4. Jones County 291 X
5. McIntosh 292 X
6. Stockbridge 341  
7. Whitewater 346  
8. Locust Grove 360  
Individual Qualifier School Score
Lily Gable Whitewater 91
Nia Cole Riverdale 99

Area 3-AAAAA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Walnut Grove 330 X
2. Buford 341  
3. Loganville 353  
3. Flowery Branch 353  
5. Chamblee 370  
6. Arabia Mountain 403  
7. Johnson, Gainesville 415  
Individual Qualifier School Score
Nylan Washington Arabia Mountain 78
Connor Gillespie Flowery Branch 80
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Walnut Grove 281 X
2. Buford 296 X
3. Johnson, Gainesville 311 X
4. Flowery Branch 314 X
5. Chamblee 322 X
6. Loganville 352  
Individual Qualifier School Score
No Individual Qualifiers

Area 4-AAAAA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Carrollton 321 X
2. Rome 331 X
3. North Springs 344  
4. Cass 355  
4. Riverwood 355  
6. Decatur 367  
7. Villa Rica 382  
8. Kell 388  
9. East Paulding 392  
Individual Qualifier School Score
Connor Lennon Riverwood 77
Alan Whitehead Decatur 78
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Carrollton 306 X
2. East Paulding 346  
Individual Qualifier School Score
Grace Rieger Riverwood 99

AAAAAA

Area 1-AAAAAA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Glynn Academy 310 X
2. Houston County 324 X
3. Valdosta 341  
4. Coffee 345  
4. Richmond Hill 345  
6. Lee County 350  
7. Brunswick 366  
8. Effingham County 392  
9. Northside, Warner Robins 441  
Individual Qualifier School Score
Braden Colbert Valdosta 76
Trevan Heichal Effingham County 78
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Glynn Academy 251 X
2. Valdosta 258 X
3. Richmond Hill 293 X
4. Effingham County 318  
5. Houston County 333  
6. Coffee 343  
7. Northside, Warner Robins 349  
8. Brunswick 372  
Individual Qualifier School Score
Grace Whitley Effingham County 90
Rose Moss Effingham County 94

Area 2-AAAAAA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Lakeside, Evans 282 X
2. Greenbrier 294 X
3. Gainesville 300 X
4. Evans 306 X
5. Apalachee 325 X
6. Habersham Central 326 X
7. Dacula 343  
8. Lanier 357  
9. Winder-Barrow 360  
Individual Qualifier School Score
Jackson Cross Lanier 72
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Habersham Central 274 X
2. Gainesville 290 X
3. Lanier 299 X
4. Lakeside, Evans 302 X
5. Winder-Barrow 305 X
6. Dacula 306 X
7. Evans 311  
8. Alcovy 397  
Individual Qualifier School Score
No Individual Qualifiers

Area 3-AAAAAA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Cambridge 302 X
1. Johns Creek 302 X
3. Alpharetta 316 X
4. Dunwoody 317 X
5. Centennial 332 X
6. Pope 337  
7. Northview 345  
8. Chattahoochee 350  
Individual Qualifier School Score
Tommy Su Northview 77
Zachary Michael Chattahoochee 79
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Pope 227 X
2. Johns Creek 233 X
3. Northview 234 X
4. Cambridge 263 X
5. Alpharetta 269 X
Individual Qualifier School Score
No Individual Qualifiers

Area 4-AAAAAA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Creekview 289 X
2. Harrison 303 X
3. Dalton 310 X
4. Allatoona 324 X
5. Sequoyah 332 X
6. Northgate 345  
7. South Paulding 347  
8. Douglas County 369  
9. Alexander 380  
10. River Ridge 489  
11. New Manchester 494  
12. Sprayberry 526  
Individual Qualifier School Score
Austin Fulton Douglas County 68
Jaden Hall Northgate 73
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Dalton 260 X
2. Northgate 278 X
3. Creekview 279 X
4. Allatoona 293 X
5. Harrison 294 X
6. Sequoyah 296 X
7. Alexander 335  
Individual Qualifier School Score
Marielle Serge South Paulding 94

AAAAAAA

Area 1-AAAAAAA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Camden County 300 X
2. Colquitt County 312 X
3. Grayson 315 X
3. Tift County 315 X
5. Lowndes 318  
6. Archer 373  
Individual Qualifier School Score
Davis Carter Lowndes 75
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Colquitt County 267 X
2. Lowndes 280 X
3. Tift County 293 X
4. Camden County 311  
5. Grayson 397  
6. Shiloh 411  
7. Archer 461  
Individual Qualifier School Score
Alexis Taylor South Gwinnett 84
Ally Holloway Camden County 91

Area 2-AAAAAAA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. North Paulding 313 X
2. North Cobb 320 X
3. Kennesaw Mountain 323 X
4. Newnan 325 X
5. Hillgrove 330 X
6. East Coweta 335  
7. Marietta 348  
Individual Qualifier School Score
Carson Whitton East Coweta 69
Bailey Whitton East Coweta 81
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Newnan 289 X
2. East Coweta 290 X
3. Hillgrove 307  
4. North Paulding 313  
5. Marietta 324  
6. Kennesaw Mountain 348  
7. North Cobb 365  
8. Westlake 401  
9. Campbell 416  
Individual Qualifier School Score
Najae Butler Westlake 75
Caroline Poston Marietta 90

Area 3-AAAAAAA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Milton 291 X
2. Etowah 292 X
2. Lambert 292 X
4. West Forsyth 299 X
5. South Forsyth 300 X
6. Woodstock 309 X
6. North Forsyth 309 X
8. Walton 314  
9. Lassiter 321  
9. Roswell 321  
11. Forsyth Central 332  
12. Cherokee 340  
Individual Qualifier School Score
John "Jack" Hudson Lassiter 71
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Lambert 228 X
2. South Forsyth 244 X
3. Roswell 257 X
4. Walton 261 X
5. Woodstock 265 X
6. North Forsyth 270 X
7. Etowah 311  
8. Cherokee 332  
9. Forsyth Central 358  
10. Lassiter 375  
Individual Qualifier School Score
Lexie Dawson Etowah 76

Area 4-AAAAAAA

BOYS

  School Team Score Qualifier
1. Mill Creek 290 X
2. Peachtree Ridge 309 X
3. Brookwood 312 X
4. North Gwinnett 316 X
5. Norcross 330  
6. Mountain View 337  
7. Collins Hill 338  
8. Lakeside, DeKalb 357  
9. Parkview 373  
10. Discovery 463  
Individual Qualifier School Score
Jacob Bayer Collins Hill 66
Brock Healy Norcross 72
 

GIRLS

  School Team Score Qualifier
1. Mill Creek 234 X
2. Peachtree Ridge 253 X
2. North Gwinnett 253 X
4. Collins Hill 297 X
5. Brookwood 305  
6. Mountain View 308  
7. Parkview 314  
8. Lakeside, DeKalb 339  
9. Central Gwinnett 439  
Individual Qualifier School Score
Leiko Niwano Duluth 82
Emi Sandy Parkview 90

 

Share this