Congratulations to One Act Play State Champs

The 2023 One Act Play State Championships were held November 11 and 18 at eight different sites around the state. Troupes winning state championships on Nov. 11 were: Milton (7A), Cambridge (5A), North Oconee (4A) and Bleckley Co. (A - Div. 1), while the Nov. 18 winners were: Houston County (6A), Savannah Country Day (3A), Haralson County (2A) and Georgia Military College (A - Div. 2). View past state champions

Much appreciation to all host schools, actors, actresses, production crews, judges and audience for supporting these successful  performances.

Results from Nov. 11

7A
1. Milton – “A Gentleman’s Guide to Love and Murder”
2. Central Gwinnett – “Head Over Heels”
3. Brookwood – “Nevermore: The Imaginary Life and Mysterious Dean of Edgar Allan Poe”
4. Marietta – “Puffs”
Best Actress: Ava Chen – Milton
Best Actor: Jake James - Milton

5A
1. Cambridge – “The Miraculous Journey of Edward Tulane”
2. Flowery Branch – “Company”
3. Warner Robins – “Between the Lines”
4. Greenbrier – “The Drowsy Chaperone”
Best Actress: Annabelle Peterson – Warner Robins 
Best Actor: Ben Terry – Cambridge

4A
1. North Oconee – “Nevermore: The Imaginary Life and Mysterious Death of Edgar Allan Poe”
2. Perry – “Failure: A Love Story”
3. Northwest Whitfield – “A Midsummer Night’s Dream”
4. Troup– “A Monster Calls”
Best Actress: Karla Constantino – Troup
Best Actor: John “Max” Patrick – North Oconee

A, Division 1
1. Bleckley County – “Mary Poppins Jr.”
2. Coosa – “You’re a Good Man, Charlie Brown”
3. Prince Avenue Christian – “Matilda”
4. Barrow Arts & Sciences – “The Brothers Grimm Spectaculathon”
Best Actress: Caedmon Burnett – Coosa
Best Actor: Simon Carnathan – Barrow Arts & Sciences

7A - Milton

5A - Cambridge

4A - North Oconee

A, Division 1 - Bleckley County

 

Results from Nov. 18

6A
1. Houston County – “Fiddler on the Roof”
2. Allatoona – “The Miracle Worker”
3. Johns Creek – “The Play That Goes Wrong”
4. Lakeside, DeKalb – “She Kills Monsters”
Best Actress: Morgan Morell – Allatoona
Best Actor: Miles Stelson – Houston County

3A
1. Savannah Country Day – “Peter and the Starcatcher”
2. Ringgold – “All Shook Up”
3. Morgan County – “The Addams Family”
4. Franklin County – “Jekyll and Hyde”
Best Actress: Mollie MacFadyen – Savannah Country Day 
Best Actor: William Little – Mary Persons 

2A
1. Haralson County – “Suite Surrender”
2. ACE Charter – “Getting Near to Baby”
3. Davidson Fine Arts – “A Thurber Carnival”
4. Providence Christian– “Into the Woods”
Best Actress: Isabella De La Sierra – ACE Charter
Best Actor: Walkyr Johnson – Haralson County

A, Division 2
1. Georgia Military College – “Once on This Island”
2. Rainey-McCullers – “Memphis School Edition”
3. Christian Heritage – “The Matchmaker”
4. Lake Oconee Academy – “Our Place”
Best Actress: Gracia Wright – Christian Heritage
Best Actor: Kefauver Wilson – Rainey-McCullers

6A - Houston County

3A - Savannah Country Day

2A - Haralson County

A, Division 2 - Georgia Military College

Share this