Final Results - Day 2 - 2011 GHSA Girls State Track Meet

Classification: A


LONG JUMP
Place Name School Distance Points
1 Morgan Woodward North Cobb Christian (6-A) 17' 1.750" 10
2 Britney Thomas Hawkinsville (4-A) 17' 1.000" 8
3 Ayana Walker Jenkins County (3-A) 16' 9.000" 6
4 Shanila Chapman Chattahoochee County (4-A) 16' 7.500" 5
5 Rachel LeGear Calvary Day School (3-A) 16' 5.500" 4
6 Shelby Williams Wilkinson County (7-A) 16' 5.000" 3
7 Tamilore Toyin-A Fellowship Christian (5-A) 16' 3.000" 2
8 Symone Ball Eagle's Landing Christian (5-A) 16' 0.750" 1

SHOT PUT

Place Name School Distance Points
1 Torie Owers Athens Academy (8-A) 44' 4.000" 10
2 Holli Wilkins Wesleyan (5-A) 38' 11.000" 8
3 Samantha Cortese Athens Christian (8-A) 38' 0.000" 6
4 Terar Stewart Darlington (6-A) 37' 3.500" 5
5 Erin Vaughn Bremen (6-A) 36' 7.000" 4
6 Brianna Jones Whitefield Academy (5-A) 36' 4.000" 3
7 Crystal Daughtry Jenkins County (3-A) 35' 7.500" 2
8 Latrese Hubbard Chattahoochee County (4-A) 32' 1.000" 1

DISCUS

Place Name School Distance Points
1 Torie Owers Athens Academy (8-A) 154' 8.000" 10
2 Savannah Spranger Athens Christian (8-A) 122' 11.000" 8
3 Holli Wilkins Wesleyan (5-A) 114' 5.000" 6
4 Joyce Smith Bremen (6-A) 112' 11.000" 5
5 Erin Vaughn Bremen (6-A) 109' 3.000" 4
6 Briana Jones Whitefield Academy (5-A) 107' 10.000" 3
7 Latrese Hubbard Chattahoochee County (4-A) 104' 3.000" 2
8 Precious Scott Johnson County (3-A) 100' 5.000" 1

1600 METER RUN

Place Name School Time Points
1 Destiny Jenkins Athens Christian (8-A) 5:05.550 10
2 Erika Ramsey Wesleyan (5-A) 5:13.330 8
3 Bryanne Acker Athens Christian (8-A) 5:31.730 6
4 Tiffany Howard Bryan County (3-A) 5:34.250 5
5 Ansley McDurmon Darlington (6-A) 5:43.830 4
6 Urssula Aviles Pelham (1-A) 5:46.700 3
7 Allie Thomas Walker (6-A) 5:49.020 2
8 Meg Norris Savannah Christian (3-A) 5:56.910 1
9 Whitney Pope Taliaferro County (7-A) 6:27.200 0
10 Shervecia Fluellen Hancock Central (7-A) 6:35.920 0
11 Jenny Coalson Baconton (1-A) 6:41.570 0
12 Kristina Bailey Schley County (4-A) 6:44.950 0
13 Ashley Wheeler Turner County (2-A) 7:19.850 0
14 Holly Jamieson Schley County (4-A) 7:23.730 0

TRIPLE JUMP

Place Name School Distance Points
1 Zandra Lake Jenkins County (3-A) 35' 8.000" 10
2 Maddie Felts Galloway (5-A) 35' 6.000" 8
3 Erika Jefferson Washington-Wilkes (7-A) 35' 5.000" 6
4 Sally Idehen Tallulah Falls (8-A) 34' 8.000" 5
5 Ciara Turner Taliaferro County (7-A) 34' 7.000" 4
6 Morgan Landers Whitefield Academy (5-A) 34' 5.500" 3
7 Tiffany Howard Bryan County (3-A) 34' 3.500" 2
8 Darlene Chikezie Darlington (6-A) 33' 10.000" 1

HIGH JUMP

Place Name School Height Points
1 Synera Shelton Southwest Atlanta Christian (5-A) 5' 4.000" 10
2 Kimberly Williams Bryan County (3-A) 5' 2.000" 8
3 Courtney Williams Charlton County (2-A) 5' 0.000" 5
3 Kailey Kimbrell Gordon Lee (6-A) 5' 0.000" 5
3 Lil Bradbury Gordon Lee (6-A) 5' 0.000" 5
6 Lily Mather Commerce (8-A) 4' 10.000" 3
7 Crystal Burns Social Circle (8-A) 4' 10.000" 2
8 KeAndra McCrary Central, Talbotton (4-A) 4' 8.000" 1

POLE VAULT

Place Name School Height Points
1 Sarah Gehling Pinecrest Academy (5-A) 10' 0.000" 10
2 Anna Quinn Gordon Lee (6-A) 9' 6.000" 7
2 Alexandra Juneau Holy Innocents' (5-A) 9' 6.000" 7
4 Sarah Zimmerman Bremen (6-A) 9' 6.000" 5
5 Emily Haley Athens Christian (8-A) 9' 0.000" 4
6 Hannah McSwain George Walton Academy (8-A) 8' 0.000" 3
7 Hannah White Pelham (1-A) 8' 0.000" 2

Team Results

1. Athens Christian 41
2. Wesleyan 22
3. Athens Academy 20
4. Bremen 18
4. Jenkins County 18
5. Gordon Lee 17
6. Darlington 16
7. Bryan County 15
8. North Cobb Christian 10
8. Southwest Atlanta Christian 10
8. Pinecrest Academy 10
8. Landmark Christian 10
9. Whitefield Academy 9
10. Galloway 8
10. First Presbyterian 8
10. Chattahoochee County 8
10. Hawkinsville 8
11. Holy Innocents' 7
12. Washington-Wilkes 6
12. Walker 6
13. Charlton County 5
13. Pelham 5
13. Tallulah Falls 5
14. Taliaferro County 4
14. Calvary Day School 4
14. Savannah Christian 4
15. Commerce 3
15. Wilkinson County 3
15. George Walton Academy 3
16. Social Circle 2
16. Fellowship Christian 2
17. Eagle's Landing Christian 1
17. Johnson County 1
17. Savannah Country Day 1
17. Central, Talbotton 1

Classification: AA


LONG JUMP
Place Name School Distance Points
1 Bria McCallister Fitzgerald (1-AA) 18' 5.500" 10
2 Ivey Slaughter Crawford County (4-AA) 18' 0.500" 8
3 Jaymi White Brantley County (2-AA) 17' 4.500" 6
4 Shakeitha Curry Hart County (8-AA) 17' 3.500" 5
5 Breanna Gates Southeast Bulloch (3-AA) 17' 2.000" 4
6 Tyesha Edmond Dublin (3-AA) 17' 1.500" 3
7 LaRice Walker Heard County (5-AA) 16' 10.000" 2
8 Artavia Pettigrew Southwest (4-AA) 16' 8.000" 1

SHOT PUT

Place Name School Distance Points
1 Danielle Moss Greater Atlanta Christian (6-AA) 42' 5.500" 10
2 Haley Reynolds Gordon Central (7-AA) 38' 11.000" 8
3 Samaria Roberson Albany (1-AA) 38' 8.000" 6
4 Erica Dennard Brooks County (1-AA) 37' 6.500" 5
5 Katelyn Poole Calhoun (7-AA) 37' 4.500" 4
6 Malika Jackson Therrell (6-AA) 35' 2.500" 3
7 Jasmine Cook Heard County (5-AA) 35' 0.000" 2
8 Whitney Wilson Northeast (4-AA) 35' 0.000" 1

DISCUS

Place Name School Distance Points
1 Whitney Wilson Northeast (4-AA) 125' 0.000" 10
2 Haley Reynolds Gordon Central (7-AA) 122' 0.000" 8
3 Jasmine Cook Heard County (5-AA) 108' 3.000" 6
4 Kasey McDonald Jefferson (8-AA) 108' 2.000" 5
5 Aubrey Fearnow Oglethorpe County (8-AA) 106' 7.000" 4
6 Domonique Jones Greene County (4-AA) 103' 8.000" 3
7 Chelsea Overby Coosa (7-AA) 99' 4.000" 2
8 Ayana Jones Carver, Columbus (5-AA) 97' 8.000" 1

1600 METER RUN

Place Name School Time Points
1 Olivia Pigg North Oconee (8-AA) 5:17.350 10
2 Madalyn Walters Dawson County (8-AA) 5:21.750 8
3 Mary Zack H'Doubler Westminster (6-AA) 5:22.080 6
4 Hailey Branch Lovett (6-AA) 5:27.480 5
5 Haley Green Armuchee (7-AA) 5:35.310 4
6 Erin Moore St. Vincent's Academy (2-AA) 5:36.410 3
7 Erin Kelly St. Vincent's Academy (2-AA) 5:36.560 2
8 Jazmin Thomas Kendrick (5-AA) 5:40.370 1
9 Casmeyona Austin Screven County (3-AA) 5:42.100 0
10 Taylor Harrington Bleckley County (3-AA) 5:46.970 0
11 Mikayla Wilson Pepperell (7-AA) 6:03.000 0
12 Allison Mangham Pike County (4-AA) 6:11.450 0
13 Cinnamon Williams Temple (5-AA) 6:14.290 0
14 Karley Barcus Pike County (4-AA) 6:27.840 0
15 Marlee Futch Cook (1-AA) 6:46.900 0
16 Jessica Barnette Albany (1-AA) 6:50.570 0

TRIPLE JUMP

Place Name School Distance Points
1 Ashleigh Rasheed Decatur (6-AA) 38' 9.000" 10
2 Shakeitha Curry Hart County (8-AA) 37' 2.000" 8
3 Bhane Williams Southwest (4-AA) 37' 0.500" 6
4 Xaviera Bowie Carver, Columbus (5-AA) 35' 6.000" 5
5 Shakedra Robinson Jeff Davis (2-AA) 35' 1.250" 4
6 Camary Sampson Jeff Davis (2-AA) 35' 0.000" 3
7 Olivia Traylor Crawford County (4-AA) 34' 8.000" 2
8 Kayin Mujahid Greater Atlanta Christian (6-AA) 33' 11.000" 1

HIGH JUMP

Place Name School Height Points
1 Olivia Hewitt Westminster (6-AA) 5' 4.000" 10
2 Philicia Batton Southeast Bulloch (3-AA) 5' 2.000" 8
3 Deidra Jordan Swainsboro (3-AA) 5' 2.000" 6
4 Shakedra Robinson Jeff Davis (2-AA) 5' 2.000" 5
5 Hannah Hempel Lovett (6-AA) 5' 0.000" 3.5
5 NeNe Shaw Pierce County (2-AA) 5' 0.000" 3.5
7 Madelyn Bass Carver, Columbus (5-AA) 5' 0.000" 2
8 Jaquita Jackson Hart County (8-AA) 5' 0.000" 1

POLE VAULT

Place Name School Height Points
1 Caroline Bond Greater Atlanta Christian (6-AA) 12' 0.000" 10
2 Sydney Rodkey North Oconee (8-AA) 11' 6.500" 8
3 Samantha Sanchez Blessed Trinity (6-AA) 10' 6.000" 6
4 Brooklyn Watkins East Jackson (8-AA) 10' 0.000" 5
5 Lauren Osterle Gordon Central (7-AA) 9' 0.000" 4
6 Hunter Creswell Sonoraville (7-AA) 8' 6.000" 3
7 Jessi Young Bleckley County (3-AA) 8' 0.000" 2
8 Angie Kinjerski Early County (1-AA) 7' 6.000" 1

Team Results

1. Westminster 26
2. North Oconee 23
3. Greater Atlanta Christian 21
4. Gordon Central 20
5. Dawson County 16
6. Hart County 14
7. Southeast Bulloch 12
7. Jeff Davis 12
7. Blessed Trinity 12
8. Northeast 11
9. Decatur 10
9. Crawford County 10
9. Fitzgerald 10
9. Heard County 10
10. Lovett 8.5
11. Carver, Columbus 8
12. Southwest 7
13. Albany 6
13. Brantley County 6
13. Swainsboro 6
13. Bleckley County 6
14. Brooks County 5
14. Jefferson 5
14. St. Vincent's Academy 5
14. East Jackson 5
15. Pierce County 4.5
16. Calhoun 4
16. Armuchee 4
16. Oglethorpe County 4
17. Dublin 3
17. Therrell 3
17. Screven County 3
17. Greene County 3
17. Sonoraville 3
18. Coosa 2
18. Pepperell 2
19. Early County 1
19. Kendrick 1

Classification: AAA


LONG JUMP
Place Name School Distance Points
1 Mimieux Land Monroe (1-AAA) 19' 2.000" 10
2 Kaitlyn Taylor Sandy Creek (4-AAA) 18' 9.000" 8
3 Adrianna Brown Rutland (2-AAA) 18' 7.000" 6
4 Anasterasia Terrell Howard (2-AAA) 18' 4.000" 5
5 Mia Adams Eagle's Landing (4-AAA) 18' 0.750" 4
6 Whitley Swinton Stephens County (8-AAA) 17' 5.500" 3
7 Torrenzia Lyles Shaw (6-AAA) 17' 1.000" 2
8 Jacquie Williams-Perry Franklin County (8-AAA) 16' 11.500" 1

SHOT PUT

Place Name School Distance Points
1 Shelby Ashe St. Pius X (5-AAA) 45' 0.000" 10
2 Char'De Washington Burke County (3-AAA) 38' 8.000" 8
3 Laporscha Wells Josey (3-AAA) 37' 10.000" 6
4 Shannon Williams Towers (5-AAA) 36' 10.000" 5
5 Kabreanna Smith LaGrange (6-AAA) 34' 5.500" 4
6 Ashley Strong Southeast Whitfield (7-AAA) 34' 4.000" 3
7 Shontisnia Eady Dougherty (1-AAA) 33' 6.000" 2
8 Alexandria Childs Monroe (1-AAA) 33' 2.000" 1

DISCUS

Place Name School Distance Points
1 Alexandria Childs Monroe (1-AAA) 142' 4.000" 10
2 Shelby Ashe St. Pius X (5-AAA) 131' 1.000" 8
3 Khadeja Fanning Thomson (3-AAA) 118' 9.000" 6
4 Avana Story Woodward Academy (5-AAA) 117' 4.000" 5
5 Joi Iverson Columbus (6-AAA) 113' 9.000" 4
6 Briana Sosebee Southeast Whitfield (7-AAA) 108' 8.000" 3
7 Khadiyja Kemp-Masters Monroe Area (8-AAA) 108' 1.000" 2
8 Vanshayla Johnson Monroe (1-AAA) 107' 9.000" 1

1600 METER RUN

Place Name School Time Points
1 Kristina Delpesche Columbus (6-AAA) 5:10.710 10
2 Ericka Taylor Westover (1-AAA) 5:18.660 8
3 Devon Dabney St. Pius X (5-AAA) 5:19.580 6
4 Jenna Wesley Spalding (4-AAA) 5:19.870 5
5 Erin Osment St. Pius X (5-AAA) 5:23.040 4
6 Sara Hayes Gainesville (8-AAA) 5:25.430 3
7 Carino Nieto Dalton (7-AAA) 5:26.920 2
8 Jessie Dotson White County (8-AAA) 5:27.540 1
9 Anna Leigh Nix Veterans (2-AAA) 5:29.700 0
10 Emily Dunn Allatoona (7-AAA) 5:36.100 0
11 India Milling Eagle's Landing (4-AAA) 5:43.850 0
12 Rio Watson Columbus (6-AAA) 5:48.510 0
13 Astacia Watkins Central, Macon (2-AAA) 5:58.240 0
14 Shanequa Turner Glenn Hills (3-AAA) 6:12.730 0
15 Elizabeth Golinski Westover (1-AAA) 6:28.510 0
16 Shaniqua Wilkes Cross Creek (3-AAA) 6:31.720 0

TRIPLE JUMP

Place Name School Distance Points
1 Mimieux Land Monroe (1-AAA) 40' 1.500" 10
2 Ashley Ivey Washington County (3-AAA) 40' 0.500" 8
3 Anasterasia Terrell Howard (2-AAA) 39' 9.500" 6
4 Mia Adams Eagle's Landing (4-AAA) 37' 1.000" 5
5 Kaitlyn Taylor Sandy Creek (4-AAA) 37' 0.000" 4
6 Unteuna Luke Carrollton (6-AAA) 36' 1.000" 3
7 Jacquie Williams-Perry Franklin County (8-AAA) 35' 3.500" 2
8 Amber Townsend Cedar Grove (5-AAA) 35' 0.000" 1

HIGH JUMP

Place Name School Height Points
1 Mimieux Land Monroe (1-AAA) 5' 6.000" 10
2 Dessa Legros Allatoona (7-AAA) 5' 4.000" 8
3 Tamara Nance Henry County (4-AAA) 5' 2.000" 6
4 Ashley Ivey Washington County (3-AAA) 5' 2.000" 5
5 Kiana Coleman Henry County (4-AAA) 5' 0.000" 3.5
5 Whitley Swinton Stephens County (8-AAA) 5' 0.000" 3.5
7 Martinique Edwards St. Pius X (5-AAA) 5' 0.000" 2
8 Ashari Terry Westside, Macon (2-AAA) 5' 0.000" 1

POLE VAULT

Place Name School Height Points
1 Elise Moffatt Allatoona (7-AAA) 10' 6.000" 10
2 Kathryn Woodruff Woodward Academy (5-AAA) 10' 0.000" 8
3 Alysia Potts Westover (1-AAA) 10' 0.000" 6
4 Danielle Penk St. Pius X (5-AAA) 9' 6.000" 5
5 Megan Dixon Pickens (7-AAA) 9' 0.000" 4
6 Katelyn Lewis Chestatee (8-AAA) 9' 0.000" 3
7 Gabrielle Hoffman North Hall (8-AAA) 8' 6.000" 2
8 Kayla Kirkland Westover (1-AAA) 8' 6.000" 1

Team Results

1. St. Pius X 53
2. Monroe 42
3. Allatoona 18
4. Westover 15
5. Columbus 14
6. Woodward Academy 13
6. Washington County 13
7. Sandy Creek 12
8. Howard 11
9. Eagle's Landing 10
10. Henry County 9.5
11. Burke County 8
11. North Hall 8
12. Stephens County 6.5
13. Rutland 6
13. White County 6
13. Thomson 6
13. Southeast Whitfield 6
13. Josey 6
14. Spalding 5
14. Dalton 5
14. Towers 5
15. LaGrange 4
15. Pickens 4
15. Veterans 4
16. Franklin County 3
16. Gainesville 3
16. Carrollton 3
16. Chestatee 3
17. Dougherty 2
17. Central, Macon 2
17. Monroe Area 2
17. Shaw 2
18. Cedar Grove 1
18. Westside, Macon 1

Classification: AAAA


LONG JUMP
Place Name School Distance Points
1 Tika Slay Alexander (5-AAAA) 18' 8.500" 10
2 Raven Thomas Statesboro (2-AAAA) 18' 7.250" 8
3 Alyssa Felton Chamblee (6-AAAA) 18' 5.250" 6
4 Raejeanna Jarrett Flowery Branch (8-AAAA) 18' 5.000" 5
5 Nadia Lee McIntosh (3-AAAA) 18' 5.000" 4
6 Tiffany Flynn Miller Grove (6-AAAA) 18' 4.250" 3
7 Kenya Collins Mundy's Mill (4-AAAA) 17' 5.250" 2
8 Jacqueline Williams Lovejoy (4-AAAA) 17' 3.500" 1

SHOT PUT

Place Name School Distance Points
1 Jianna Williams South Paulding (5-AAAA) 44' 4.500" 10
2 Kenya Wheeler Southwest DeKalb (6-AAAA) 42' 7.000" 8
3 Shermaine Pinkard Jones County (3-AAAA) 41' 4.500" 6
4 Aneesah Daniels Redan (6-AAAA) 40' 10.000" 5
5 Taylor Dupont Starr's Mill (3-AAAA) 40' 6.000" 4
6 Demery Rose Glynn Academy (2-AAAA) 39' 10.000" 3
7 Tanisha Summerour Habersham Central (8-AAAA) 38' 9.000" 2
8 Cree Clark Rockdale County (8-AAAA) 37' 10.000" 1

DISCUS

Place Name School Distance Points
1 Jianna Williams South Paulding (5-AAAA) 137' 0.000" 10
2 Dianna Wimpy Woodland, Cartersville (7-AAAA) 134' 10.000" 8
3 Kelsey Chandler Ware County (2-AAAA) 131' 10.000" 6
4 Cree Clark Rockdale County (8-AAAA) 125' 0.000" 5
5 Sharve Towles Jones County (3-AAAA) 117' 10.000" 4
6 Demetria Dickens Southwest DeKalb (6-AAAA) 117' 9.000" 3
7 Monica Phillips Pope (5-AAAA) 115' 1.000" 2
8 Kenya Wheeler Southwest DeKalb (6-AAAA) 114' 0.000" 1

3200 METER RUN

Place Name School Time Points
1 Anna Bowles Lakeside, Evans (2-AAAA) 10:44.980 10
2 Allie Schaich Lambert (7-AAAA) 10:58.290 8
3 Katie Townsend Lakeside, Evans (2-AAAA) 11:18.300 6
4 Meghan Wetterhall Lakeside, DeKalb (6-AAAA) 11:32.180 5
5 Molly Schenck Pope (5-AAAA) 11:34.130 4
6 Sophie Harkins Marist (6-AAAA) 11:40.030 3
7 Melanie Hamilt McIntosh (3-AAAA) 11:42.290 2
8 Amanda Cope Winder-Barrow (8-AAAA) 11:47.450 1
9 Nicole Smith Creekview (7-AAAA) 11:48.170 0
10 Ashton Lord Chapel Hill (5-AAAA) 11:52.570 0
11 Rayna Green Union Grove (3-AAAA) 12:16.770 0
12 Caroline Mauldin Warner Robins (1-AAAA) 12:22.140 0
13 Anna Dean Winder-Barrow (8-AAAA) 12:34.060 0
14 Evante Belardo Forest Park (4-AAAA) 13:07.120 0
15 Megan Asadian Houston County (1-AAAA) 13:31.770 0

TRIPLE JUMP

Place Name School Distance Points
1 Morgan Snow Southwest DeKalb (6-AAAA) 38' 10.000" 10
2 Nadia Lee McIntosh (3-AAAA) 37' 5.500" 8
3 Sarah Hutchinson Pope (5-AAAA) 37' 5.000" 6
4 Alisia Jenkins Statesboro (2-AAAA) 37' 2.500" 5
5 Victoria Ingram Dutchtown (3-AAAA) 37' 2.500" 4
6 Chelsea Johnson Mundy's Mill (4-AAAA) 36' 7.500" 3
7 Adrienne Jemison Southwest DeKalb (6-AAAA) 36' 3.000" 2
8 Egbosiubia Chinelo Banneker (4-AAAA) 36' 0.000" 1

HIGH JUMP

Place Name School Height Points
1 Kendell Williams Kell (5-AAAA) 5' 8.000" 10
2 Ashley Cunningham Douglas County (5-AAAA) 5' 4.000" 8
3 QuaDierer Crafton Starr's Mill (3-AAAA) 5' 4.000" 6
4 Lindsey Taylor Creekview (7-AAAA) 5' 2.000" 5
5 Tamera Harris Tucker (6-AAAA) 5' 2.000" 4
6 Rachael Doverspike Johns Creek (7-AAAA) 5' 2.000" 3
7 Dennia Ernest Apalachee (8-AAAA) 5' 2.000" 2
8 Diamond Bouie Bainbridge (1-AAAA) 5' 2.000" 1

POLE VAULT

Place Name School Height Points
1 Holly Ebbets Lee County (1-AAAA) 10' 6.000" 10
2 Ashton Matson Alexander (5-AAAA) 10' 0.000" 8
3 Peyton Cambas Marist (6-AAAA) 10' 0.000" 6
4 Caroline Evans Starr's Mill (3-AAAA) 9' 6.000" 4.5
4 Emily Payne Northwest Whitfield (7-AAAA) 9' 6.000" 4.5
6 Shawna Lehman Starr's Mill (3-AAAA) 9' 6.000" 2.5
6 carla LaRotta Lakeside, DeKalb (6-AAAA) 9' 6.000" 2.5
8 Anna Dunn Creekview (7-AAAA) 9' 0.000" 1

Team Results

1. Lakeside, Evans 32
2. Southwest DeKalb 28
3. South Paulding 20
4. Alexander 18
5. Starr's Mill 17
6. Lambert 16
7. McIntosh 14
8. Pope 13
8. Statesboro 13
9. Lakeside, DeKalb 12.5
10. Jones County 10
10. Kell 10
10. Lee County 10
11. Marist 9
12. Woodland, Cartersville 8
12. Douglas County 8
13. Chamblee 6
13. Rockdale County 6
13. Ware County 6
13. Creekview 6
14. Mundy's Mill 5
14. Redan 5
14. Flowery Branch 5
14. Johns Creek 5
15. Northwest Whitfield 4.5
16. Winder-Barrow 4
16. Tucker 4
16. Dutchtown 4
17. Miller Grove 3
17. Glynn Academy 3
18. Habersham Central 2
18. Apalachee 2
19. Banneker 1
19. Lovejoy 1
19. Bainbridge 1

Classification: AAAAA


LONG JUMP
Place Name School Distance Points
1 Quintunya Chapman Bradwell Institute (3-AAAAA) 18' 11.250" 10
2 Kelli Hardnett Campbell (4-AAAAA) 18' 9.000" 8
3 Camille Dash Jenkins (3-AAAAA) 18' 7.250" 6
4 Brittany Britt Lowndes (1-AAAAA) 18' 2.500" 5
5 Indiah Bell Parkview (8-AAAAA) 17' 11.000" 4
6 Kathleen Cunningham Northview (6-AAAAA) 17' 10.000" 3
7 Alexis Jones-Hardy Parkview (8-AAAAA) 17' 6.750" 2
8 Jordan Bright Lowndes (1-AAAAA) 17' 5.500" 1

SHOT PUT

Place Name School Distance Points
1 Ashley Johnson Westlake (2-AAAAA) 47' 3.500" 10
2 Dana Levy Kennesaw Mountain (4-AAAAA) 44' 9.000" 8
3 Keisha Fletcher Coffee (1-AAAAA) 41' 7.000" 6
4 Jade Stokes Windsor Forest (3-AAAAA) 41' 0.000" 5
5 Amber Hallman Kennesaw Mountain (4-AAAAA) 40' 8.000" 4
6 Tynelle Freeman Groves (3-AAAAA) 38' 5.500" 3
7 Anna Machovec Dacula (8-AAAAA) 38' 0.000" 2
8 Sierra Graves Collins Hill (7-AAAAA) 37' 6.000" 1

DISCUS

Place Name School Distance Points
1 Dana Levy Kennesaw Mountain (4-AAAAA) 145' 1.000" 10
2 Jade Stokes Windsor Forest (3-AAAAA) 127' 1.000" 8
3 Keisha Fletcher Coffee (1-AAAAA) 119' 3.000" 6
4 Sarah Mitchell Centennial (6-AAAAA) 115' 2.000" 5
5 Chandler Griffin Mill Creek (7-AAAAA) 115' 2.000" 4
6 KimBrianna Clark Tift County (1-AAAAA) 111' 10.000" 3
7 Chinenyenwa Okoye Mill Creek (7-AAAAA) 110' 7.000" 2
8 Jasmin Brown Alpharetta (6-AAAAA) 108' 9.000" 1

3200 METER RUN

Place Name School Time Points
1 Dylan Hassett Alpharetta (6-AAAAA) 10:43.360 10
2 Marcie Merriman Lassiter (5-AAAAA) 11:00.620 8
3 Caroline Kissel Brookwood (8-AAAAA) 11:12.120 6
4 Lauren Kelly Peachtree Ridge (7-AAAAA) 11:17.710 5
5 Annie Kelly Milton (6-AAAAA) 11:20.370 4
6 Chloe Whitworth Collins Hill (7-AAAAA) 11:23.170 3
7 Allison Brackin Wheeler (5-AAAAA) 11:26.590 2
8 Kaylee Isaacs Harrison (4-AAAAA) 11:31.160 1
9 Marrion Kalafut Harrison (4-AAAAA) 11:50.950 0
10 Paige Rankine Luella (2-AAAAA) 12:16.190 0
11 Alison Peters Lowndes (1-AAAAA) 12:18.340 0
12 Anakaren Lopez Brookwood (8-AAAAA) 12:27.600 0
13 Emily Roemer Luella (2-AAAAA) 12:51.280 0
14 Dominique Hiatt Camden County (3-AAAAA) 13:27.800 0
15 Anna Lassiter Camden County (3-AAAAA) 13:40.480 0

TRIPLE JUMP

Place Name School Distance Points
1 Brittany Britt Lowndes (1-AAAAA) 39' 4.250" 10
2 Indiah Bell Parkview (8-AAAAA) 37' 9.500" 8
3 Nydidi Doe Jenkins (3-AAAAA) 37' 3.000" 6
4 Cree'anna Williams M. L. King (2-AAAAA) 36' 6.000" 5
5 Taylor Johnson Hillgrove (4-AAAAA) 36' 0.000" 4
6 Shelby Barker Roswell (6-AAAAA) 35' 8.500" 3
7 Shoiban Fraser Peachtree Ridge (7-AAAAA) 35' 6.500" 2
8 Danielle Williams Camden County (3-AAAAA) 35' 5.000" 1

HIGH JUMP

Place Name School Height Points
1 Jalisa Terrell M. L. King (2-AAAAA) 5' 7.000" 10
2 Jaelyn Rice Wheeler (5-AAAAA) 5' 2.000" 7
2 Allison Guebert Etowah (5-AAAAA) 5' 2.000" 7
4 Monti Willis Campbell (4-AAAAA) 5' 0.000" 5
5 Shoiban Fraser Peachtree Ridge (7-AAAAA) 5' 0.000" 4
6 Shelby Barker Roswell (6-AAAAA) 5' 0.000" 2.5
6 Caryn Ivey Central Gwinnett (8-AAAAA) 5' 0.000" 2.5
8 Carlin Light North Forsyth (6-AAAAA) 5' 0.000" .33
8 Quiahja Williams Hillgrove (4-AAAAA) 5' 0.000" .33
8 Shaquavia Porter Westlake (2-AAAAA) 5' 0.000" .33

POLE VAULT

Place Name School Height Points
1 Katie Utley Tift County (1-AAAAA) 10' 6.000" 10
2 Brittany Brown Brookwood (8-AAAAA) 10' 6.000" 8
3 Chelsea Farr North Forsyth (6-AAAAA) 10' 0.000" 6
4 Megan Kellar Collins Hill (7-AAAAA) 10' 0.000" 5
5 Taylor Pullen North Gwinnett (7-AAAAA) 9' 0.000" 4
6 Raven Norwood Central Gwinnett (8-AAAAA) 9' 0.000" 3
7 Victoria Carroll North Cobb (4-AAAAA) 9' 0.000" 2
8 Maggie Henderson Marietta (5-AAAAA) 9' 0.000" 1

Team Results

1. Brookwood 28
2. Kennesaw Mountain 22
3. Lowndes 16
3. Peachtree Ridge 16
4. M. L. King 15
4. Centennial 15
5. Parkview 14
6. Alpharetta 13
6. Tift County 13
6. Windsor Forest 13
6. Campbell 13
7. Lassiter 12
7. Jenkins 12
7. Coffee 12
8. Westlake 10.33
9. Bradwell Institute 10
10. Wheeler 9
10. Collins Hill 9
11. Etowah 7
12. North Forsyth 6.33
13. Mill Creek 6
14. Central Gwinnett 5.5
14. Roswell 5.5
15. North Cobb 5
16. Hillgrove 4.33
17. Milton 4
17. North Gwinnett 4
18. Northview 3
18. Groves 3
19. Dacula 2
19. Harrison 2
20. Camden County 1
20. Marietta 1
Share this