GHSA Boys Basketball Champions

 

Year AAAA AAA AA A B C D
1922       Lanier      
1923       Boys High      
1924       University School for Boys, Atl.      
1925       Lanier      
1926       Lanier      
1927       Lanier      
1928       Lanier      
1929       Tech High      
1930       Savannah      
1931       Savannah      
1932       Savannah      
1933       Lanier      
1934       Lanier      
1935       Tech High      
1936       Lanier      
1937       Savannah      
1938       Lanier Griffin Dacula Cottondale
1939       Lanier Eatonton Winterville Wesley
1940       Lanier Clarkston Lylerly Cottondale
1941       Savannah Athens Bonaire Westside
1942       Lanier Canton Stilson  
1943       Jordan Cochran Barney  
1944       Columbus Rossville Barney  
1945       Lanier Dacula Winterville  
1946       Savannah Rossville Greenville  
1947       Savannah Perry Irwinville  
1948       Lanier Valdosta Montezuma  
1949       Roosevelt Perry Dasher  
1950     Lanier Summerville Irwinville Montezuma  
1951     Lanier Canton Irwinville Brazelton  
1952     Brown LaGrange Ft. Valley Stilson  
1953     North Fulton Druid Hills Perry Winterville  
1954     Baker Druid Hills Ft. Valley Rosemont  
1955     Russell Blackshear Lakeland East Crisp  
1956     Baker Elberton Perry Vienna  
1957   Decatur Druid Hills Cass Stone Mountain Vienna  
1958   Murphy Jeff Davis Cass Nahunta McRae-Helena  
1959   Brown College Park Cochran Perry Roopville  
1960   Sylvan Murray County Osborne Telfair County Edison  
1961   Sylvan Headland Americus Ft. Valley Ludowici  
1962   Columbus Murray County Central Gwinnett Perry Marion County  
1963   LaGrange Hart County Perry Turner County Edison  
1964   Osborne Newton County Perry Clarkston Jackson County  
1965   LaGrange Cairo Cochran Vienna Yatesville  
1966   Butler Cairo Perry Waynesboro Taylor County  
1967   Beach Carver Westminster Westside Union  
1968   Johnson Sandy Springs Statesboro Wilcox Whigham  
1969   Mark Smith Carver, Atlanta Murray County Thomas Crawford County  
1970   Decatur East Rome Early County Hogansville Arlington  
1971   Carver, Columbus Berrien Roswell Hogansville Greater Atlanta Christian  
1972   Savannah Russell Calhoun County Hogansville Greater Atlanta Christian  
1973   Southwest, Macon Southwest, Atlanta Bacon County West Point    
1974   Savannah Southwest, Atlanta College Park Hogansville    
1975   Southwest, Macon West Fulton College Park Monticello    
1976   Savannah West Fulton College Park Woodbury    
1977   LaGrange Brown Arnold Greater Atlanta Christian    
1978   Southwest, Macon Peach County Josey Clay County    
1979 Southwest, Macon Southwest, Atlanta Arnold Dacula      
1980 Tompkins Decatur Lakeshore Hoganville      
1981 Baldwin West Laurens Crawford County Woodbury      
1982 Campbell, Smyrna Decatur Crawford County Central, Talbotton      
1983 Marietta Gainesville Randolph-Clay Woodbury      
1984 Douglas, Atlanta Gainesville Terrell County Woodbury      
1985 Southwest, Macon Lee County Central, Carrollton Woodbury      
1986 Wills Hart County Randolph-Clay Bible Baptist      
1987 Washington, Atlanta (Forfeited) Lakeshore Clinch County      
1988 Griffin Madison County Claxton Richmond Hill      
1989 Southwest, Macon Marist East Rome Clinch County      
1990 Southside Westover Mitchell-Baker Central Talbotton      
1991 Statesboro Westover Mitchell-Baker East Rome      
1992 Johnson, Savannah Westover Washington County Greenville      
1993 Griffin Westover North Clayton Richmond Hill      
1994 Wheeler Marist Washington County Richmond Hill      
1995 Dunwoody Westside Dodge County Atkinson County      
1996 Tift County Tucker Swainsboro Hogansville      
1997 Roswell Dougherty Cedar Grove Calhoun County      
1998 Savannah Westover Mitchell-Baker Seminole County      
1999 Marietta Westlake Mitchell-Baker Wilkinson County      
2000 Berkmar Marist Mitchell-Baker Wilkinson County      

 

 

Year AAAAA AAAA AAA AA A
2001 Berkmar Dougherty Westover East Hall Taylor Co.
2002 Wheeler Westlake Cross Keys Wilkinson Co Taylor Co.
2003 Wheeler Griffin East Hall Mitchell Baker Whitefield Academy
2004 South Gwinnett Mays West Laurens Randolph-Clay Southwest Atlanta Christian
2005 Wheeler Mays Dunwoody East Hall Randolph-Clay
2006 Norcross Columbia Dunwoody Dublin SW Atlanta Christian
2007 Norcross Tucker Jordan Manchester Wilkinson County
2008 Norcross Columbia Glenn Hills Wesleyan Hancock Central
2009 Wheeler Miller Grove South Atlanta Dublin Whitefield Academy
2010 Milton Miller Grove Columbia Greater Atlanta Christian Wesleyan
2011 Norcross Miller Grove Columbia Greater Atlanta Christian Wilkinson County
2012 Milton Miller Grove Columbia Laney Whitefield Academy

 

Year AAAAAA AAAAA AAAA AAA AA A Private A Public
2013 Norcross Miller Grove Eagles Landing Johnson, Savannah GACS Greenforest Christian Wilkinson County
2014 Tift County Miller Grove Jonesboro Morgan Co. GACS St. Francis Wilkinson County

 

Share this