GHSA Girls Basketball Champions

 

Year AAAA AAA AA A B C
1945         Hartwell Damascus
1946         Colquitt Bethesda
1947         Baxley Pleasant Grove
1948         Baxley Ft. Gaines
1949         Baxley Nevils
1950     R. E. Lee Cook Pickens County Baker County
1951     Marietta Cook Pickens County Cedar Grove
1952     Albany Jeff Davis Glennville Stilson
1953     Albany Jeff Davis Glennville Westside
1954     Moultrie Jeff Davis Pickens County Dacula
1955     Moultrie Jeff Davis Pearson Pitts
1956     Northside, WR Appling County Seminole County Ashburn
1957   Northside, WR Valdosta Madison County Glennville Doerun
1958   Murphy Jeff Davis Sandersville Dallas Jones County
1959   Murphy Bacon County Forsyth County Seminole County Roopville
1960   Druid Hills Miller County Henry County Brooks County Jones County
1961   Valdosta Appling County Jeff Davis Montgomery County West Haralson
1962   Murphy Dodge County Cartersville Glennville Dexter
1963   R.E. Lee Hart County Cass Seminole County Dexter
1964   Cherokee Ware County Brooks County Seminole County Butler
1965   Warner Robins Murray County Bacon County Seminole County Red Bud
1966   R.E. Lee Dodge County Americus Stone Mountain Patterson
1967   Cherokee Northside, WR Central, Thomasville Vienna Cave Springs
1968   Cherokee Northside, WR Centrail, Thomasville Taylor County Doerun
1969   Cherokee Hart County Villa Rica Seminole County Taylor County
1970   Forest Park Berrien Monroe Area Mitchell County Taylor County
1971   Sequoyah Sprayberry Taylor County Montgomery County Norman Park
1972   Decatur Berrien Taylor County Montgomery County GACS
1973   Cherokee Monroe Area Haralson County Loganville  
1974   Waycross Cairo Pickens GACS  
1975   Northeast, Macon Berrien Haralson County GACS  
1976   Cherokee Franklin County Brooks County Clinch County  
1977   Lowndes Brooks County Irwin County Miller County  
1978   Lowndes Waycross Bowdon County Temple  
1979 Lowndes Berrien County East Hall Miller County    
1980 Lowndes Coffee East Hall Miller County    
1981 Northeast, Macon Madison County White County Warren County    
1982 Northeast, Macon Cairo Putnam County GACS    
1983 LaGrange Berrien Morgan County GACS    
1984 LaGrange Rockdale County Seminole County Central, Talbotton    
1985 Northeast, Macon Dodge County Terrell County Central, Talbotton    
1986 Baldwin Rossville Terrell County Central, Talbotton    
1987 Baldwin Dodge County Seminole County Clinch County    
1988 Baldwin Chattooga Upson Taylor County    
1989 Morrow Hart County Seminole County Hawkinsville    
1990 Morrow Hart County Berrien County Broxton-Mary Hayes    
1991 Morrow Hart County Washington County Clinch County    
1992 Cedar Shoals Hart County Tri-County Taylor County    
1993 Morrow Hart County Fannin County Clinch County    
1994 Sequoyah Hart County Gainesville Taylor County    
1995 South Gwinnett Woodward Academy Haralson County Taylor County    
1996 Sequoyah Woodward Academy Randolph-Clay Manchester    
1997 Stone Mountain Richmond Academy Thomasville Pelham    
1998 Wheeler Josey Thomasville Putnam County    
1999 Pope Woodward Academy Fannin County Holy Innocents'    
2000 Beach North Atlanta Randolph-Clay Savannah Country Day    

 

 

Year AAAAA AAAA AAA AA A
2001 Collins Hill Central Gwinnett Gainesville GACS Jefferson
2002 Collins Hill Glenn Hills Northeast GACS Wesleyan
2003 Parkview Mays Gainesville Early County Taylor County
2004 Stephenson St. Pius  Gainesville Wesleyan Hawkinsville
2005 Collins Hill Etowah Hephzibah Wesleyan Terrell County
2006 Collins Hill St. Pius  Avondale Wesleyan SW Atlanta Christian
2007 Collins Hill St. Pius  East Hall GACS Hawkinsville
2008 Stephenson Southwest DeKalb Kendrick Wesleyan Calvary Day
2009 Redan Southwest DeKalb Carrollton Buford Wesleyan
2010 Norcross Southwest DeKalb Columbia Buford Wesleyan
2011 Norcross Fayette County Washington County Buford Wesleyan
2012 McEachern Miller Grove Columbia Lovett Wesleyan

 

Year AAAAAA AAAAA AAAA AAA AA A Private A Public
2013 Norcross SW DeKalb Columbia St. Pius  Wesleyan St. Francis Gordon Lee
2014 McEachern Tucker Redan St. Pius Kendrick SACA Randolph-Clay

 

Share this