GHSA Wrestling Champions

 

TRADITIONAL

 

 

Year Open Event
1961 Cross Keys
1962 Briarcliff
1963 Briarcliff
1964 Briarcliff
1965 Briarcliff
1966 Briarcliff

 

 

Year Division I Division II Division III
1967 Briarcliff Walker  
1968 Dykes Walker  
1969 Walker Woodward Academy Stone Mountain
1970 Walker Campbell, Smyrna Fitzgerald

 

 

Year AAAA AAA AA A B
1971   Walker Woodward Academy Lithonia (A, B & C)  
1972   Columbia Woodward Academy Rockmart (A, B & C)  
1973   Columbia Westminster Rockmart (A & B)  
1974   Chamblee Marist Rockmart Palmetto
1975   Towers Marist Pepperell Bremen
1976   Columbia Collins North Springs Hapeville
1977   Columbia Collins North Springs Palmetto
1978   Rockdale County Troup Milton Hapeville
1979 Chamblee Troup North Springs Red Bud  
1980 Sprayberry Troup Lovett Feldwood  
1981 Jonesboro Rockdale County Lumpkin County Armuchee  
1982 LaGrange Fitzgerald Feldwood Bremen  
1983 Redan Avondale Lovett Jefferson  
1984 Redan Troup Rockmart Jefferson  
1985 Wheeler Fitzgerald Rockmart Atkinson County  
1986 LaGrange Troup West Laurens Armuchee  
1987 LaGrange Troup Rockmart Dawson County  
1988 Columbia McIntosh Cook Armuchee  
1989 McEachern Troup County Rockmart Jefferson  
1990 McEachern Westminster Lovett Commerce  
1991 McEachern Westminster Lovett Armuchee  
1992 McEachern Westminster Lovett Macon County  
1993 McEachern Murray County Lovett Tie: Dacula/Macon County  
1994 McEachern Murray County Lovett Trion  
1995 McEachern Westminster Fitzgerald Jefferson  
1996 Sequoyah Westminster Fitzgerald Adairsville  
1997 McIntosh Lakeside, DeKalb Westminster Irwin County  
1998 McEachern Eagle's Landing Westminster Walker  
1999 Sequoyah Troup Morgan County Lovett  
2000 Harrison Starr's Mill Morgan County Lovett  

 

 

Year AAAAAA AAAAA AAAA AAA AA A
2001   Starr's Mill Troup Lovett Morgan County Jefferson
2002   Collins Hill Ringgold Dublin Rockmart Jefferson
2003   McEachern Woodland Lovett Rockmart Jefferson
2004   Parkview Ringgold Dublin Dawson County Jefferson
2005   Collins Hill Ringgold Gilmer West Laurens Jefferson
2006   Parkview Ringgold Cass West Laurens Jefferson
2007   McEachern Stockbridge West Laurens LaFayette Jefferson
2008   Collins Hill Eastside Gilmer LaFayette Jefferson
2009   Collins Hill Effingham County Eastside Jefferson Bremen
2010   Collins Hill Alexander Gilmer Jefferson Bremen
2011   Collins Hill Pope Gilmer Jefferson Bremen
2012   Collins Hill Pope Heritage-Catoosa Jefferson Bremen
2013 Archer Pope Gilmer Woodward Academy Jefferson Gordon Lee
2014 Archer Cambridge Gilmer Buford Jefferson Commerce

 

 

DUAL

 

 

Year AAAAAA AAAAA AAAA AAA AA A
2002   McEachern Ringgold Lovett Northgate Jefferson
2003   McEachern Woodland Lovett Dawson Co Jefferson
2004   Parkview LaFayette Dublin Dawson Co. Jefferson
2005   Collins Hill Ringgold Gilmer West Laurens Jefferson
2006   Parkview Henry County Columbus West Laurens Jefferson
2007   McEachern Stockbridge Gilmer Wesleyan Jefferson
2008   Collins Hill Ringgold Cass/Henry County
(Co-Champions)
LaFayette Jefferson
2009   Collins Hill Whitewater LaFayette Jefferson Bremen
2010   Collins Hill Loganville Gilmer Jefferson Bremen
2011   Collins Hill Woodland, Cartersville Gilmer Jefferson Bremen
2012   Camden County Pope Gilmer Jefferson Holy Innocents'/Gordon Lee (Co-Champions)
2013 Archer Pope Gilmer Banks County Jefferson Gordon Lee
2014 Archer Pope Gilmer Buford Jefferson Commerce