2007-2008 Girls Track Meet - Heat and Final Results for 5/1/2008

Girls Heat Results - 2008

Classification: A


100 METER DASH Heat Number 1
Place Name School Time
1 Kim Johnson Twiggs County (7-A) 12.380
2 Brittany Sewell Commerce (8-A) 12.620
3 Shandreca Johnson Irwin County (2-A) 12.740
4 Camry Morris Bowdon (6-A) 12.970
5 Mitzi Cross Bryan County (3-A) 13.270
6 Taylor Hollingsworth Brookstone (4-A) 13.330
7 Lakendra Sol Calhoun County (1-A) 13.620

100 METER DASH Heat Number 2

Place Name School Time
1 Candice Warthen Warren County (7-A) 12.472
2 T'Keyah Cheevers Turner County (2-A) 12.598
3 Joy Bronner Whitefield Academy (5-A) 12.744
4 Asia Stinson Social Circle (8-A) 12.770
5 Ayana Walker Jenkins County (3-A) 12.778
6 Jasmine Jackson Mt. Zion, Carroll (6-A) 13.229
7 Andrea Little Taylor County (4-A) 13.339

100 METER INTERMEDIATE HURDLES Heat Number 1

Place Name School Time
1 Christian McGuire Landmark Christian (5-A) 16.070
2 Tiandra Harris Warren County (7-A) 16.500
3 Anna Aube Athens Christian (8-A) 17.340
4 Zandra Lake Jenkins County (3-A) 17.960
5 Keyundra Jackson Treutlen (2-A) 17.970
6 Jennifer Davison Bremen (6-A) 18.080
7 Shamiqua Jones Clinch County (1-A) 18.560

100 METER INTERMEDIATE HURDLES Heat Number 2

Place Name School Time
1 Synera Shelton Southwest Atlanta Christian (5-A) 15.700
2 Cariesha Glover Dooly County (2-A) 16.370
3 Elizabeth Craig Georgia Military College (7-A) 16.560
4 Michelle Hansey Athens Christian (8-A) 17.400
5 Dominique Leonard Central, Talbotton (4-A) 18.150
6 Megan Bullard Baconton (1-A) 18.530
7 Jaleisia Coleman Portal (3-A) 19.010
8 Mallory Crowder Gordon Lee (6-A) 19.640

1600 METER RELAY Heat Number 1

Place Name School Time
1 LaSwann Brown Johnson, Augusta (7-A) 4:11.450
  Chantilly Jaggernauth
  Kelsea Leverett
  Amanda Orr
  DeAshley Smith
2 Kaity Bulger Landmark Christian (5-A) 4:12.700
  Lauren Toomer
  Christian McGuire
  Kenzie Thrasher
  Joel Christian
  Alysa Rambo
3 Emily Haley Athens Christian (8-A) 4:15.820
  Anna Aube
  Tara Dove
  Candace Homer
  Whitney Bishoff
4 Molly Cole Calvary Day School (3-A) 4:22.380
  Natalie Paris
  Sarah Hewett
  Rachel Randall
  Katie Covington
  Keri Shay
5 Brittany Hardrick Dooly County (2-A) 4:34.140
  Cariesha Glover
  Jac'Keria Sanders
  Arkendolyn Westbrook
  Eliza Bryant
  Takeria Merrell
6 Ashanti Harrell Atkinson County (1-A) 4:34.270
  Mia Harrell
  Sasha Lesure
  Shakita Sanders
  Keandra Alexander
  Courtney Huff
7 Molly Rodgers Gordon Lee (6-A) 4:43.090
  Laurie Sieg
  Anna Quinn
  Brittny Morgan
  Amber Early
8 Nikki McCoy Chattahoochee County (4-A) 4:48.890
  Selica Buffen
  Neolani Conley
  Lelani Conley
  Noelle Gardner

1600 METER RELAY Heat Number 2

Place Name School Time
1 Katie Bischoff Our Lady of Mercy (5-A) 4:09.240
  Yarahi Castillo
  Megan Malasarte
  Sarah Hohenberger
  Jewelian Griffith
  Kristin McClure
2 Vanessa Chandler Commerce (8-A) 4:15.320
  Amber Bell
  Terra Hancock
  Brittany Sewell
  Jasmine Grier
  Kaylin Canup
3 Kristin Ray Bacon County (1-A) 4:19.940
  Sabrina Sholtz
  Terica Poole
  Ashlyn Poole
  Rebecca Walsh
  Tammy Madison
4 Desi Holland Claxton (3-A) 4:23.400
  Jade Ball
  Kris Johnson
  Lacreasha Brewton
  Kortni Ellis
  Dane'Esha Grant
5 Ashley Williams Wilkinson County (7-A) 4:34.750
  Kierston Bell
  Rae'van Baker
  Towassam Ross
  Natalia Underwood
  Davita Tremble
6 Melody Hurston Bremen (6-A) 4:35.800
  Haliegh Jiles
  Alex Cartwright
  Olivia Pointer
  Jennifer Davison
  Casey Norris
7 Jazmin King Turner County (2-A) 4:36.770
  Tiffaney Pierce
  T'Keyah Cheevers
  Kadriana Howard
  Taquisha Miller
  Ineisha Ezell
8 Brittney Tucker Greenville (4-A) 4:41.940
  Tylisa Johnson
  Shantress Thrash
  Tinisha Carter
  Brittany Dodson

200 METER DASH Heat Number 1

Place Name School Time
1 Kim Johnson Twiggs County (7-A) 25.560
2 Joel Christian Landmark Christian (5-A) 26.290
3 Shandreca Johnson Irwin County (2-A) 26.380
4 Brittany Sewell Commerce (8-A) 26.730
5 Mitzi Cross Bryan County (3-A) 27.390
6 Andrea Little Taylor County (4-A) 27.640
7 Amber Early Gordon Lee (6-A) 27.670
8 Lakendra Sol Calhoun County (1-A) 28.090

200 METER DASH Heat Number 2

Place Name School Time
1 Joy Bronner Whitefield Academy (5-A) 25.960
2 Asia Stinson Social Circle (8-A) 26.320
3 Taylor Hollingsworth Brookstone (4-A) 26.430
4 T'Keyah Cheevers Turner County (2-A) 26.700
5 Jasmine Jackson Mt. Zion, Carroll (6-A) 27.760
6 Tammy Madison Bacon County (1-A) 27.870

300 METER LOW HURDLES Heat Number 1

Place Name School Time
1 Ayana Walker Jenkins County (3-A) 46.920
2 Christian McGuire Landmark Christian (5-A) 47.740
3 Ashlyn Poole Bacon County (1-A) 48.670
4 Shantress Thrash Greenville (4-A) 49.000
5 Marquitta Marcus Twiggs County (7-A) 50.730
6 Michelle Hansey Athens Christian (8-A) 52.740
7 Takeria Merrell Dooly County (2-A) 54.950
8 Sky Nicholson Bowdon (6-A) 55.170

300 METER LOW HURDLES Heat Number 2

Place Name School Time
1 Shanel Lewis Monticello (7-A) 48.340
2 Kenzie Thrasher Landmark Christian (5-A) 49.080
3 Anna Aube Athens Christian (8-A) 49.740
4 Shannon Crankfield Miller County (1-A) 51.000
5 Jennifer Davison Bremen (6-A) 51.600
6 Brittney Tucker Greenville (4-A) 51.910
7 Jade Ball Claxton (3-A) 52.860
8 Keyundra Jackson Treutlen (2-A) 57.160

400 METER DASH Heat Number 1

Place Name School Time
1 Megan Malasarte Our Lady of Mercy (5-A) 57.390
2 Vanessa Chandler Commerce (8-A) 1:01.090
3 Molly Cole Calvary Day School (3-A) 1:01.760
4 LaSwann Brown Johnson, Augusta (7-A) 1:02.480
5 Ashlyn Poole Bacon County (1-A) 1:03.850
6 Laurie Sieg Gordon Lee (6-A) 1:04.970
7 Nikki McCoy Chattahoochee County (4-A) 1:07.070
8 Arkendolyn Westbrook Dooly County (2-A) 1:08.100

400 METER DASH Heat Number 2

Place Name School Time
1 Tope Elutilo Whitefield Academy (5-A) 1:00.670
2 Kelsea Leverett Johnson, Augusta (7-A) 1:00.950
3 Marcayla Hester Jefferson (8-A) 1:01.020
4 Sarah Hewett Calvary Day School (3-A) 1:03.610
5 Kadriana Howard Turner County (2-A) 1:03.830
6 Salina Diamond Miller County (1-A) 1:04.210
7 Neolani Conley Chattahoochee County (4-A) 1:05.960
8 Molly Rodgers Gordon Lee (6-A) 1:10.720

400 METER RELAY Heat Number 1

Place Name School Time
1 Brittany Hardrick Dooly County (2-A) 50.170
  Arkendolyn Westbrook
  Jac'Keria Sanders
  Cariesha Glover
  Takeria Merrell
  Eliza Bryant
2 Tykesia Johnson Warren County (7-A) 50.830
  Lakerria Williams
  Tiandra Harris
  Candice Warthen
  Sondrea Hardin
3 Katie Bischoff Our Lady of Mercy (5-A) 51.030
  Tynese St. Cyr
  Jewelian Griffith
  Megan Malasarte
  D'Arnca Bloodworth
  Kristin McClure
4 Emily Haley Athens Christian (8-A) 52.120
  Anna Aube
  Candace Homer
  Tara Dove
  Michelle Hansey
  Samantha Crawford
5 Salina Diamond Miller County (1-A) 52.130
  Sukena Diamond
  Shannon Crankfield
  Talisha Calloway
6 Anna Quinn Gordon Lee (6-A) 52.300
  Brittny Morgan
  Laurie Sieg
  Amber Early
  Mallory Crowder
7 Keely Sapp Jenkins County (3-A) 53.520
  Zandra Lake
  Andrea Pittman
  Ayana Walker
  Margaret Dickens

400 METER RELAY Heat Number 2

Place Name School Time
1 Kenzie Thrasher Landmark Christian (5-A) 50.210
  Joel Christian
  Christian McGuire
  Alysa Rambo
  Kaity Bulger
  Lauren Toomer
2 Jasmine Grier Commerce (8-A) 50.700
  Kaylin Canup
  Vanessa Chandler
  Brittany Sewell
  Terra Hancock
3 Danielle Christopher Calhoun County (1-A) 51.410
  Gabrielle Christopher
  Lakendra Sol
  Porshia Westry
4 Makiah Hawes Lincoln County (7-A) 51.760
  Shaymon Hearst
  Ceseley Hearst
  Jeree Dukes
  Emily Hinson
5 T'Keyah Cheevers Turner County (2-A) 51.770
  Taquisha Miller
  Tiffaney Pierce
  Jazmin King
  Kadriana Howard
  Ineisha Ezell
6 Desi Holland Claxton (3-A) 52.400
  Lacreasha Brewton
  Chambreail Wilkerson
  Kris Johnson
  Dane'Esha Grant
  Johnice Hawkins
7 Ashley Hardwick Webster County (4-A) 54.420
  Asia Harden
  Dabretta Tyson
  Kierra Miley
8 Samaria Holland Mt. Zion, Carroll (6-A) 54.670
  Raven Chism
  Jasmine Jackson
  Kelli Dunagen
  Shanequa Smith
  Tenatha Lane

800 METER RUN Heat Number 1

Place Name School Time
1 Megan Malasarte Our Lady of Mercy (5-A) 2:20.940
2 Erin Knight Jefferson (8-A) 2:29.090
3 Sabrina Sholtz Bacon County (1-A) 2:32.280
4 Kris Johnson Claxton (3-A) 2:32.400
5 Jashanna Graves Warren County (7-A) 2:34.860
6 Brittny Morgan Gordon Lee (6-A) 2:37.740
7 Anna Justice Schley County (4-A) 2:56.590
8 Kiara Nesbitt Wheeler County (2-A) 3:08.180

800 METER RUN Heat Number 2

Place Name School Time
1 Sarah Hewett Calvary Day School (3-A) 2:28.870
2 Sarah Hohenberger Our Lady of Mercy (5-A) 2:29.560
3 Candace Homer Athens Christian (8-A) 2:30.430
4 Kelsea Leverett Johnson, Augusta (7-A) 2:34.280
5 Kadriana Howard Turner County (2-A) 2:34.830
6 Casey Norris Bremen (6-A) 2:35.140
7 Whitney Blackburn Baconton (1-A) 2:40.340
8 Lelani Conley Chattahoochee County (4-A) 3:06.280

Classification: AAA


100 METER DASH Heat Number 1
Place Name School Time
1 Lanequa Borders Jordan (2-AAA) 11.921
2 Kenza Wilson Monroe (1-AAA) 12.052
3 Jamilah Middlebrooks Riverwood (5-AAA) 12.216
4 Jasmine Smith Jackson (4-AAA) 12.562
5 Portia Wilson Carrollton (6-AAA) 12.584
6 Alaytra Carswell Burke County (3-AAA) 12.624
7 Qualitte Bailey Apalachee (8-AAA) 12.628
8 Ashley Hillie Flowery Branch (7-AAA) 12.973

100 METER DASH Heat Number 2

Place Name School Time
1 Brittany Long Therrell (5-AAA) 11.900
2 Janae McKinney Kendrick (2-AAA) 12.050
3 Raven Moore Sandy Creek (6-AAA) 12.072
4 Benita Kurtz Cross Creek (3-AAA) 12.321
5 Morgan Maghee Woodland, Stockbridge (4-AAA) 12.537
6 Kimberly Major Stephens County (8-AAA) 12.755
7 Erica Rucker Flowery Branch (7-AAA) 12.883
8 JaCourtney Alexander Cairo (1-AAA) 13.005

100 METER INTERMEDIATE HURDLES Heat Number 1

Place Name School Time
1 Santerri Baker Druid Hills (5-AAA) 14.520
2 Amber White Ola (4-AAA) 15.310
3 Janyce Ealey Carrollton (6-AAA) 15.660
4 Patricia Blair Shaw (2-AAA) 15.680
5 Tiacara Mack South Effingham (3-AAA) 15.940
6 Tiara Todd Dougherty (1-AAA) 15.990
7 Shaquetta Bates Hart County (8-AAA) 16.930
8 LaDarryen Stephens White County (7-AAA) 17.350

100 METER INTERMEDIATE HURDLES Heat Number 2

Place Name School Time
1 Tamara Moore Central, Carroll (6-AAA) 14.600
2 Allie Jest Chamblee (5-AAA) 15.210
3 Lakeisha Jackson Monroe (1-AAA) 15.430
4 Sherinna Lewis Jordan (2-AAA) 15.860
5 Sam Salyers Flowery Branch (7-AAA) 16.570
6 Delicia Crawford Monroe Area (8-AAA) 16.610
7 Erika Wheatley Cross Creek (3-AAA) 16.720
8 Olivia Scott Central, Macon (4-AAA) 17.060

1600 METER RELAY Heat Number 1

Place Name School Time
1 Deanna Lee Therrell (5-AAA) 3:50.460
  Santeria Moses
  Jawanda King
  Brittany Long
  Ramanda Christian
  Krystal May
2 Kiana Courtney Sandy Creek (6-AAA) 4:00.180
  Mia Jones
  Ivori Sneed
  Raven Moore
  Brittany Penson
  Brianna Miles
3 Kylaine Rogers Henry County (4-AAA) 4:02.640
  Janequa Melton
  Shadaha Anderson
  Jade Sims
  Aisha Bloxson
  Ketia Josey
4 Lanequa Borders Jordan (2-AAA) 4:05.430
  Rayven Baker
  Sherinna Lewis
  Felicia Owens
  Alexis Brown
5 Erica Rucker Flowery Branch (7-AAA) 4:11.630
  Eileen Devico
  Sam Salyers
  Desirae Cason
  Erica Williams
  Ashleigh Scienza
6 Chade Martin Glenn Hills (3-AAA) 4:17.650
  Shekeyla Faulks
  Sequora Lambert
  Jasmine Brunson
  Antquanette Davis
  Mercedez Fulcher
7 Tiara Gordon Monroe (1-AAA) 4:19.610
  Kenza Wilson
  Lakeisha Jackson
  Sandrianna Cribb
  Latrell Foster
8 Sanisha Cade Elbert County (8-AAA) 4:23.230
  DeeDee Downer
  Tiesha Reed
  Lacey Zipperer
  Laketa Dubose
  Sarah Fuller

1600 METER RELAY Heat Number 2

Place Name School Time
1 India Tate Riverwood (5-AAA) 3:58.220
  Yazmin Hicks
  Mary Hickey
  Jamilah Middlebrooks
  Victoria Jackson
  D'Minia Stokes
2 Heather Boykin Carrollton (6-AAA) 3:58.820
  Andraea Allen
  Portia Wilson
  Raven Wilson
  Ladamian Brown
  Emma Bussard
3 Patricia Blair Shaw (2-AAA) 4:02.220
  Torrenzia Lyles
  Charquisa Burnley
  Deziree Murphy
  Aijalon Cobb
4 Ebony Nottingham Peach County (4-AAA) 4:05.580
  Christina Smith
  Candis Gary
  Brittany Mallard
  Endya Harvey
  Shykeybia Scott
5 Ashley Johnson Westover (1-AAA) 4:07.330
  Moneka English
  Marich Benton
  Moneque English
  Allante Brown
6 Landy Jean Apalachee (8-AAA) 4:12.290
  Qualitte Bailey
  Niki Warren
  Ashley Andrews
  Carrie Ehling
  Alexis Johnson
7 Cashay Mason Cross Creek (3-AAA) 4:14.610
  Anjelica Johnson
  Benita Kurtz
  Amanda Bryant
  Jessica Williams
  Erika Wheatley
8 Kelsey Baker West Forsyth (7-AAA) 4:14.880
  Brittany Cox
  Taylor Kern
  Kat Gibson
  Abby Wilson
  Sarah Stone

200 METER DASH Heat Number 1

Place Name School Time
1 Brittany Long Therrell (5-AAA) 24.330
2 Janae McKinney Kendrick (2-AAA) 24.660
3 Raven Moore Sandy Creek (6-AAA) 24.900
4 Lakeisha Spikes Monroe Area (8-AAA) 25.680
5 Maikea Davis Westover (1-AAA) 25.880
6 Alaytra Carswell Burke County (3-AAA) 26.030
7 Morgan Maghee Woodland, Stockbridge (4-AAA) 26.460
8 Ashley Hillie Flowery Branch (7-AAA) 26.840

200 METER DASH Heat Number 2

Place Name School Time
1 Jamilah Middlebrooks Riverwood (5-AAA) 24.560
2 Lanequa Borders Jordan (2-AAA) 24.600
3 Kenza Wilson Monroe (1-AAA) 24.620
4 Jasmine Smith Jackson (4-AAA) 25.280
5 Aleah Hordges Sandy Creek (6-AAA) 25.390
6 Kimberly Major Stephens County (8-AAA) 25.490
7 Benita Kurtz Cross Creek (3-AAA) 25.920
8 Erica Rucker Flowery Branch (7-AAA) 26.290

300 METER LOW HURDLES Heat Number 1

Place Name School Time
1 Tiacara Mack South Effingham (3-AAA) 45.570
2 Santerri Baker Druid Hills (5-AAA) 47.000
3 Ashley Johnson Westover (1-AAA) 47.440
4 Raven Wilson Carrollton (6-AAA) 47.680
5 Janequa Melton Henry County (4-AAA) 48.110
6 Shanequa Williams Kendrick (2-AAA) 48.170
7 LaDarryen Stephens White County (7-AAA) 49.110
8 Jacquie Williams Franklin County (8-AAA) 49.570

300 METER LOW HURDLES Heat Number 2

Place Name School Time
1 Portia Wilson Carrollton (6-AAA) 45.900
2 Amber White Ola (4-AAA) 46.480
3 Sinea Mack Towers (5-AAA) 47.570
4 Antquanette Davis Glenn Hills (3-AAA) 48.430
5 Alexis Crawford Westover (1-AAA) 49.070
6 Sloan Bunting West Forsyth (7-AAA) 49.340
7 Delicia Crawford Monroe Area (8-AAA) 49.520

400 METER DASH Heat Number 1

Place Name School Time
1 Jawanda King Therrell (5-AAA) 55.730
2 Veronica Bryant Hardaway (2-AAA) 57.490
3 Mia Jones Sandy Creek (6-AAA) 57.660
4 Jasmine Brunson Glenn Hills (3-AAA) 58.420
5 Brittany Mallard Peach County (4-AAA) 58.940
6 Desirae Cason Flowery Branch (7-AAA) 1:01.030
7 Lakeisha Spikes Monroe Area (8-AAA) 1:01.040
8 Moneque English Westover (1-AAA) 1:01.380

400 METER DASH Heat Number 2

Place Name School Time
1 Rateema Stanley West Laurens (4-AAA) 58.610
2 Heather Boykin Carrollton (6-AAA) 1:00.350
3 Lindsey Reddish Oconee County (8-AAA) 1:01.390
4 Marissa Allen Columbus (2-AAA) 1:01.400
5 Anjelica Johnson Cross Creek (3-AAA) 1:01.740
6 Dominique Woods Gainesville (7-AAA) 1:01.750
7 Moneka English Westover (1-AAA) 1:01.900

400 METER RELAY Heat Number 1

Place Name School Time
1 Deanna Lee Therrell (5-AAA) 46.600
  Santeria Moses
  Jawanda King
  Brittany Long
  Sanderika Simmons
  Kimberly Rivers
2 Janae McKinney Kendrick (2-AAA) 48.420
  Latoya Culliver
  Domonique McCord
  Emma Washington
  Kwantalia Martin
  Keondra Ward
3 Jasmine Heath Glenn Hills (3-AAA) 49.450
  Antquanette Davis
  Shekeyla Faulks
  Jasmine Brunson
  Anniyra Bryant
  Makayla Mitchell
4 Portia Wilson Carrollton (6-AAA) 49.740
  Janyce Ealey
  Cassie Billingsley
  Jade Bentley
  Andraea Allen
  Kenya Smith
5 Tosha Turner Gainesville (7-AAA) 49.750
  Caitlyn Ludwig
  Dominique Woods
  Keoindra Thompson
  Shatora Butler
6 Dominique Bryant Westover (1-AAA) 49.810
  Ashley Johnson
  Leighandrea Clyde
  Maikea Davis
  Moneka English
  Moneque English
7 Faith Heard Elbert County (8-AAA) 50.840
  DeeDee Downer
  Tiesha Reed
  Hanna Hunt
  Sarah Fuller
  Patrieka Harper
8 Kristy Harvey Mary Persons (4-AAA) 51.200
  Jenna Green
  Jessica Davis
  Chikinia Brantley
  Emily Davis
  Shanika Bowen

400 METER RELAY Heat Number 2

Place Name School Time
1 Aleah Hordges Sandy Creek (6-AAA) 47.460
  Whitney Judson
  Mia Jones
  Raven Moore
  Maria Flanders
  Jannah Bolds
2 Brittany Porter Towers (5-AAA) 48.160
  Sinea Mack
  Charente Jackson
  Brandi McWilliams
  Candice Slater
3 Amber White Ola (4-AAA) 48.640
  Tosin Idowu
  Alexis Coleman
  Ashley Massey
  Pria Wilkerson
4 Delicia Crawford Monroe Area (8-AAA) 49.120
  Janelle Spikes
  Brittany White
  Lakeisha Spikes
  Shanteka Hollis
  Trinesha Malcom
5 Sandrianna Cribb Monroe (1-AAA) 49.390
  Kenza Wilson
  Tiara Gordon
  Lakeisha Jackson
  Hyneice Snell
6 Sloan Bunting West Forsyth (7-AAA) 49.760
  Brittany Cox
  Savannah Berry
  Lianne Muchmore
  Missy Smith
  Christina Purves

800 METER RUN Heat Number 1

Place Name School Time
1 Ann Centner Oconee County (8-AAA) 2:21.370
2 Morgan Van Gorder North Hall (7-AAA) 2:21.680
3 Moneka English Westover (1-AAA) 2:22.150
4 Lindsey Anderson Cartersville (6-AAA) 2:22.340
5 Jenna Wesley Spalding (4-AAA) 2:26.200
6 Rebecca Gordon Blessed Trinity (5-AAA) 2:26.950
7 Melania Takemoto Shaw (2-AAA) 2:30.930
8 Janell McKiney Richmond Hill (3-AAA) 2:39.250

800 METER RUN Heat Number 2

Place Name School Time
1 Jade Sims Henry County (4-AAA) 2:19.700
2 Shamel Stidwell Therrell (5-AAA) 2:20.120
3 Kiana Courtney Sandy Creek (6-AAA) 2:22.560
4 Kat Gibson West Forsyth (7-AAA) 2:23.400
5 Moneque English Westover (1-AAA) 2:24.020
6 Katie Richardson Monroe Area (8-AAA) 2:40.650
7 Kayleen Watson Liberty County (3-AAA) 2:40.780

Classification: AAAAA


100 METER DASH Heat Number 1
Place Name School Time
1 Cholonda Goodman Newnan (4-AAAAA) 11.746
2 Taren White Grayson (8-AAAAA) 12.084
3 Aurieyall Scott Groves (3-AAAAA) 12.180
4 Ioni Christian Kell (6-AAAAA) 12.488
5 Ciara Sims Luella (2-AAAAA) 12.613
6 Brittany Carter Peachtree Ridge (7-AAAAA) 12.633
7 Michelle Marble McEachern (5-AAAAA) 12.865
8 Kaneisha Brown Tift County (1-AAAAA) 12.879

100 METER DASH Heat Number 2

Place Name School Time
1 Ashley Harris South Cobb (5-AAAAA) 11.749
2 Alyssa Pegues Houston County (1-AAAAA) 12.097
3 Maderia Toatley Stephenson (2-AAAAA) 12.272
4 Ashley Williams Camden County (3-AAAAA) 12.446
5 Monique Osigbeme Walton (6-AAAAA) 12.554
6 Ariana Walsh Shiloh (8-AAAAA) 12.622
7 Raven Parrish Peachtree Ridge (7-AAAAA) 12.794
8 Deshaua Squires Mundy's Mill (4-AAAAA) 12.936

100 METER INTERMEDIATE HURDLES Heat Number 1

Place Name School Time
1 Jasmine Edgerson Campbell (5-AAAAA) 13.940
2 Imani Ellis Collins Hill (7-AAAAA) 14.030
3 Victoria Hines Berkmar (8-AAAAA) 14.900
4 Chelsey Thomas Luella (2-AAAAA) 15.190
5 Carin Walker Alpharetta (6-AAAAA) 15.210
6 Kaneisha Brown Tift County (1-AAAAA) 16.100
7 Brianca Walker Johnson, Savannah (3-AAAAA) 16.280
8 Shiane Chandler Morrow (4-AAAAA) 20.230

100 METER INTERMEDIATE HURDLES Heat Number 2

Place Name School Time
1 Keira Peak Lowndes (1-AAAAA) 14.640
2 Jasmine Billings Brookwood (8-AAAAA) 14.840
3 Rynita Anderson McEachern (5-AAAAA) 14.960
4 Adiyah Crute Kell (6-AAAAA) 14.980
5 Keoshia Washington Stephenson (2-AAAAA) 15.030
6 Brittany Barfield Peachtree Ridge (7-AAAAA) 16.150
7 Shaney Satchel Mundy's Mill (4-AAAAA) 16.240
8 Kiara Matthews Camden County (3-AAAAA) 16.310

1600 METER RELAY Heat Number 1

Place Name School Time
1 Amber Grimes Alpharetta (6-AAAAA) 3:56.740
  Coleen Cureau
  Carin Walker
  Chelsea Hassett
  Ceddricka Tinsdale
  Katie Green
2 Cierra Echols Marietta (5-AAAAA) 3:57.950
  Apryl Johnson
  Aisha-Maree Frazier
  Christie Leverette
  Camille Jones
  Quatilya Earls
3 Maderia Toatley Stephenson (2-AAAAA) 4:00.920
  Cherise Knox
  Katrice Simpson
  Olivia Fisher
  Alexis Perry
  Taylor Thomas
4 Sarah Omotayo Mundy's Mill (4-AAAAA) 4:02.110
  Maya Collins
  Timethia Bennett
  Brianna Hubbard
  Dominique Graves
5 Taren White Grayson (8-AAAAA) 4:02.120
  Anela Durmic
  Manyi Ati
  Chelsea Switzer
  Mandi Tennyson
  Ericka Simpson
6 Maria Gonzalez Peachtree Ridge (7-AAAAA) 4:03.580
  Brittany Carter
  Monique Pate
  Brittany Robinson
  Alexis Vaneyken
  Raven Parrish
7 Kenyatta Watson Camden County (3-AAAAA) 4:05.880
  Denisha Coleman
  Sydney Traub
  Ashley Williams
  April Mays
  Kiara Matthews
8 Brittany Britt Lowndes (1-AAAAA) 4:12.180
  Keira Peak
  Chelsea Williams
  Davena Smith
  Zakiya Mitchell

1600 METER RELAY Heat Number 2

Place Name School Time
1 Sydney Williams Collins Hill (7-AAAAA) 3:53.640
  Imani Ellis
  Katie Gezon
  Symone Glover
  Nicky Akande
  Amanda Winslow
2 Decoshia Boswell Redan (2-AAAAA) 3:55.150
  Soyong Smith
  Kennisha Holden
  Tanisha Dyess
  Osato Uzamere
  Christina Mondestin
3 Ashley Gayle McEachern (5-AAAAA) 3:57.320
  Darnisha Stevenson
  LaCresha Styles
  Brittany Taylor
  Vanderlyn Watts
  Whitney Nwagbara
4 Canesha Edwards Newnan (4-AAAAA) 3:59.910
  Lauren Richardson
  Angelica Whaley
  Cholonda Goodman
  Danielle Snead
5 Kiara Baker South Gwinnett (8-AAAAA) 4:03.460
  Ashley White
  Jennica Evans
  Janecia Lewis
  Shyerra Harris
  Crystal Pratt
6 Kissimee Herring Bradwell Institute (3-AAAAA) 4:04.480
  Kwajelin Holsendolph
  Quintunja Chapman
  Camille Jackson
  Quianika Hatchell
7 Amanda Brimmage Kell (6-AAAAA) 4:04.880
  Shelly Lester
  Traci Robinson
  Liz Bonds
  Adiyah Crute
  Madeleine Robertson
8 Amanda Allen Warner Robins (1-AAAAA) 4:14.240
  Kyanna Holland
  Salena Holmes
  Nevia Lewis
  Antionette Howell

200 METER DASH Heat Number 1

Place Name School Time
1 Cholonda Goodman Newnan (4-AAAAA) 24.030
2 Ashley Harris South Cobb (5-AAAAA) 24.040
3 Taren White Grayson (8-AAAAA) 24.760
4 Coleen Cureau Alpharetta (6-AAAAA) 25.430
5 Ashley Williams Camden County (3-AAAAA) 25.750
6 Brittany Carter Peachtree Ridge (7-AAAAA) 26.330
7 Salena Holmes Warner Robins (1-AAAAA) 27.360

200 METER DASH Heat Number 2

Place Name School Time
1 Maderia Toatley Stephenson (2-AAAAA) 24.520
2 Aurieyall Scott Groves (3-AAAAA) 24.680
3 Jasmine Edgerson Campbell (5-AAAAA) 25.390
4 Symone Glover Collins Hill (7-AAAAA) 25.490
5 Sydney James Berkmar (8-AAAAA) 25.610
6 Brittany Britt Lowndes (1-AAAAA) 25.950
7 Ioni Christian Kell (6-AAAAA) 26.250
8 Deshaua Squires Mundy's Mill (4-AAAAA) 26.570

300 METER LOW HURDLES Heat Number 1

Place Name School Time
1 Kennisha Holden Redan (2-AAAAA) 43.720
2 Imani Ellis Collins Hill (7-AAAAA) 44.080
3 Vanderlyn Watts McEachern (5-AAAAA) 45.060
4 Keira Peak Lowndes (1-AAAAA) 45.170
5 Suzzette Van-Lare Lassiter (6-AAAAA) 46.120
6 Maya Collins Mundy's Mill (4-AAAAA) 46.920
7 Lachae Brown Shiloh (8-AAAAA) 47.160
8 Jammie McLemore Bradwell Institute (3-AAAAA) 49.510

300 METER LOW HURDLES Heat Number 2

Place Name School Time
1 Apryl Johnson Marietta (5-AAAAA) 44.460
2 Carin Walker Alpharetta (6-AAAAA) 45.010
3 Sarah Omotayo Mundy's Mill (4-AAAAA) 45.140
4 Kenyatta Watson Camden County (3-AAAAA) 45.950
5 Keoshia Washington Stephenson (2-AAAAA) 46.870
6 Katie Gezon Collins Hill (7-AAAAA) 47.890
7 Victoria Hines Berkmar (8-AAAAA) 47.930
8 Jordan Bright Lowndes (1-AAAAA) 49.410

400 METER DASH Heat Number 1

Place Name School Time
1 Kennisha Holden Redan (2-AAAAA) 56.700
2 Shelby Hines Wheeler (6-AAAAA) 57.170
3 Symone Glover Collins Hill (7-AAAAA) 57.400
4 Maya Collins Mundy's Mill (4-AAAAA) 58.030
5 Chelsea Williams Lowndes (1-AAAAA) 58.080
6 Kenyatta Watson Camden County (3-AAAAA) 59.280
7 Darnisha Stevenson McEachern (5-AAAAA) 1:01.270
8 Chelsea Switzer Grayson (8-AAAAA) 1:01.350

400 METER DASH Heat Number 2

Place Name School Time
1 Quintunja Chapman Bradwell Institute (3-AAAAA) 56.440
2 Aisha-Maree Frazier Marietta (5-AAAAA) 56.720
3 Tanisha Dyess Redan (2-AAAAA) 58.090
4 Sarah Omotayo Mundy's Mill (4-AAAAA) 58.410
5 Liz Bonds Kell (6-AAAAA) 58.450
6 India Bell Parkview (8-AAAAA) 59.880
7 Monique Pate Peachtree Ridge (7-AAAAA) 1:00.510
8 Davena Smith Lowndes (1-AAAAA) 1:03.990

400 METER RELAY Heat Number 1

Place Name School Time
1 Rynita Anderson McEachern (5-AAAAA) 47.860
  Michelle Marble
  Darnisha Stevenson
  LaCresha Styles
  Brittany Taylor
  Vanderlyn Watts
2 Aria Gaines Luella (2-AAAAA) 48.220
  Ciara Sims
  Chelsey Thomas
  Kelli Owens
  Shazyia Paramore
  Quinetta Forby
3 Taren White Grayson (8-AAAAA) 48.570
  Anela Durmic
  Manyi Ati
  Chelsea Switzer
  Mandi Tennyson
4 Ceddricka Tinsdale Alpharetta (6-AAAAA) 48.750
  Cameron Robertson
  Carin Walker
  Coleen Cureau
5 Iesha Nichols Mundy's Mill (4-AAAAA) 48.760
  Maya Collins
  Sarah Omotayo
  Shaney Satchel
  Timethia Bennett
  Brianna Hubbard
6 Brittany Robinson Peachtree Ridge (7-AAAAA) 48.770
  Raven Parrish
  Monique Pate
  Brittany Carter
  Erika Waters
  Beth Girard
7 Brittany Britt Lowndes (1-AAAAA) 49.580
  Zakiya Mitchell
  Amanda Newham
  Taylor Nichols
  Chelsea Williams

400 METER RELAY Heat Number 2

Place Name School Time
1 Tamala Daley Redan (2-AAAAA) 47.390
  Kennisha Holden
  Decoshia Boswell
  Tanisha Dyess
  Alissa Morgan
  Jasmine Johnson
2 Ioni Christian Kell (6-AAAAA) 47.510
  Shelly Lester
  Adiyah Crute
  Liz Bonds
  Amanda Brimmage
3 Danielle Snead Newnan (4-AAAAA) 47.840
  Canesha Edwards
  Angelica Whaley
  Cholonda Goodman
  Lauren Richardson
4 Symone Glover Collins Hill (7-AAAAA) 48.080
  Taylor Phillips
  Shauna Clarke
  Katie Gezon
  Imani Ellis
  Sydney Williams
5 Maranatha Woodward South Cobb (5-AAAAA) 48.260
  Ashley Harris
  Racheal Dillon
  Jasmine Blount
  Kyndal Taylor
  Jessica Taylor
6 April Mays Camden County (3-AAAAA) 48.760
  Denisha Coleman
  Kiara Matthews
  Ashley Williams
  Kenyatta Watson
7 Ariana Walsh Shiloh (8-AAAAA) 48.960
  Kelsi Carter
  Sadie Morris
  Clarissa Williams
  Patrice Woodard
  Donye Coleman

800 METER RUN Heat Number 1

Place Name School Time
1 Nicky Akande Collins Hill (7-AAAAA) 2:19.430
2 Mandi Tennyson Grayson (8-AAAAA) 2:20.780
3 Alyska Kalmeijer Pope (6-AAAAA) 2:22.400
4 Erin Oliver Redan (2-AAAAA) 2:23.500
5 Allison Wald Etowah (5-AAAAA) 2:25.070
6 Tamara Holyfield Mundy's Mill (4-AAAAA) 2:32.700
7 Camille Jackson Bradwell Institute (3-AAAAA) 2:36.160
8 April Collins Houston County (1-AAAAA) 2:38.150

800 METER RUN Heat Number 2

Place Name School Time
1 Serra Stallings Kennesaw Mountain (5-AAAAA) 2:21.060
2 Brittany Robinson Peachtree Ridge (7-AAAAA) 2:22.350
3 Madeleine Robertson Kell (6-AAAAA) 2:23.640
4 Soyong Smith Redan (2-AAAAA) 2:24.320
5 Alexis Dargenson Paulding County (4-AAAAA) 2:26.460
6 Sydney Traub Camden County (3-AAAAA) 2:32.370
7 Donye Coleman Shiloh (8-AAAAA) 2:32.800
8 Demetria Jones Lowndes (1-AAAAA) 2:41.280


Girls Final Results - 2008

Classification: A


3200 METER RUN

Place Name School Time Points
1 Whitney Bishoff Athens Christian (8-A) 11:08.990 10
2 Kaity Bulger Landmark Christian (5-A) 11:24.370 8
3 Lindsay Sanborn Atlanta International (5-A) 11:30.440 6
4 Jennifer Page Brookstone (4-A) 11:36.750 4
5 Kristin Ray Bacon County (1-A) 12:26.010 2
6 Kaylee Lopez Jefferson (8-A) 12:31.690 1
7 Rachel Bivens Johnson, Augusta (7-A) 12:34.000 0
8 Casey McDonald Treutlen (2-A) 13:07.570 0

Team Results

1. Athens Christian 10
2. Landmark Christian 8
3. Atlanta International 6
4. Brookstone 4
5. Bacon County 2
6. Jefferson 1
7. Johnson, Augusta 0
8. Treutlen 0

Classification: AA


1600 METER RUN

Place Name School Time Points
1 Rebecca Greenwall North Oconee (8-AA) 5:15.060 10
2 Rachel Greenwall North Oconee (8-AA) 5:22.550 8
3 Kelli Arnold Bleckley County (4-AA) 5:23.910 6
4 Elizabeth Rucker Lovett (6-AA) 5:25.800 4
5 Erika Ramsey Wesleyan (6-AA) 5:29.400 2
6 Lucy Izard Darlington (7-AA) 5:34.770 1
7 Cassadee Ainsworth Pepperell (7-AA) 5:45.680 0
8 Casmeyona Austin Screven County (3-AA) 5:59.770 0

Team Results

1. North Oconee 18
2. Bleckley County 6
3. Lovett 4
4. Wesleyan 2
5. Darlington 1
6. Westside, Augusta 0
7. Screven County 0
8. Pepperell 0

Classification: AAA


3200 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Emily Reese Chamblee (5-AAA) 10:31.970 10
2 Bret McDaniel Riverwood (5-AAA) 11:09.860 8
3 Emma Bussard Carrollton (6-AAA) 11:17.980 6
4 Jordanne Helton Monroe Area (8-AAA) 11:30.870 4
5 Sarah Turner Pickens (7-AAA) 11:54.270 2
6 Sara Walcott White County (7-AAA) 12:02.560 1
7 Kelsey Spinks Eagle's Landing (4-AAA) 12:02.860 0
8 Alison Bishop Woodland, Stockbridge (4-AAA) 12:02.890 0

Team Results

1. Chamblee 10
2. Riverwood 8
3. Carrollton 6
4. Monroe Area 4
5. Pickens 2
6. White County 1
7. Eagle's Landing 0
8. Woodland, Stockbridge 0

Classification: AAAA


1600 METER RUN

Place Name School Time Points
1 Kathleen Laporte St. Pius X (6-AAAA) 5:12.400 10
2 Anna Bowles Lakeside, Evans (3-AAAA) 5:16.090 8
3 Aubrielle Wright Lovejoy (4-AAAA) 5:16.370 6
4 Bethaney Murphy Winder-Barrow (8-AAAA) 5:19.810 4
5 Abbie Robinson Chapel Hill (5-AAAA) 5:21.810 2
6 Brigit Kimbrough Southwest DeKalb (6-AAAA) 5:23.080 1
7 Katie Townsend Lakeside, Evans (3-AAAA) 5:23.150 0
8 Jackie Sample Starr's Mill (2-AAAA) 5:51.480 0

Team Results

1. St. Pius X 10
2. Lakeside, Evans 8
3. Lovejoy 6
4. Winder-Barrow 4
5. Chapel Hill 2
6. Southwest DeKalb 1
7. Starr's Mill 0

Classification: AAAAA


3200 METER RUN

Place Name School Time Points
1 Amanda Winslow Collins Hill (7-AAAAA) 10:45.220 10
2 Allyson McGinty Collins Hill (7-AAAAA) 10:59.400 8
3 Sydney Marshall Chattahoochee (6-AAAAA) 10:59.410 6
4 Leila Norman Walton (6-AAAAA) 11:27.530 4
5 Roxanne DeMarco Brookwood (8-AAAAA) 11:29.060 2
6 Lindsey Ebert Parkview (8-AAAAA) 11:30.080 1
7 Whitney Nwagbara McEachern (5-AAAAA) 11:33.900 0
8 Megan Breitbach Houston County (1-AAAAA) 11:37.390 0

Team Results

1. Collins Hill 18
2. Chattahoochee 6
3. Walton 4
4. Brookwood 2
5. Parkview 1
6. Houston County 0
7. McEachern 0
Share this