2011 Class AAAAA GHSA Boys Golf Results

Team Results

 

Place Team Score
1. Lowndes County 293
  Joseph "Sepp" Straka 68
  Ty Howze 77
  Sam Straka 69
  Jarrett Flythe 84
  Jud Bennett 86
  Jeremy Parker 79
 
2. Milton 295
  John Russo 75
  Patrick Grahek 73
  Ian Shapiro 74
  Brandon Lee 80
  Sanders Park 76
  Zack Jaworski 73
 
3. Harrison 300
  Michael Garretson 72
  Austin Chumley 76
  Chris Kupcewicz 75
  Alex Grossman 77
  Jacob Paquet 80
  Connor Tyndall 82
 
4. Norcross 309
  Josh Klipstein 82
  Will Delahanty 77
  Clay Torcchio 79
  Jason Mendel 73
  Zach Healy 80
  Brooks Stamper 83
 
5. Mill Creek 310
  Emerson Newsome 76
  Hyun Choi 81
  Dylan Pence 82
  Taylor Martin 75
  Brian Kim 78
  Ricky Moore 85
 
6. Hillgrove 313
  Matt McKagen 73
  Jeff Pickens 76
  Kevin Tillis 82
  Harrison White 92
  Kurt Brucker 82
  Taylor Mottern 89
 
7. Brookwood 318
  Taylor Walker 83
  Kyle Guidry 76
  Patrick Kendrick 83
  Alex Kemp 82
  Gerald Bowlin 86
  Joseph Farrugia 77
 
8. Lassiter 319
  Michael Toler 79
  Max Weyrick 79
  Adam Wright 79
  Brody Judd 82
  Parker Usry 94
  Bart Bauknecht 91
 
9. TIE Benedictine 320
  Chris Sells 75
  William Grotto 77
  Daniel Kennedy 84
  Ryan Vogel 86
  Jesse Reisman 92
  Charlie Ferrelle 84
 
9. TIE Tift County 320
  Jake Flynt 76
  Zach Cromer 86
  Trey Dollar 87
  Robert Doolan 80
  Beau Hightower 78
  Russell Wright 92
 
11. Centennial 321
  Max Van Dresser 75
  Shea Sylvester 85
  Sean Gilrain 79
  Joseph Neder 87
  Trevor Daniel 82
  David McClearen 90
 
12. Walton 322
  David Yowell 79
  John Yi 77
  Justin Cobkit 81
  Tanner Landry 87
  Blake Yoder 86
  Zack Weld 85
 
13. Newnan 323
  Trevor Smith 76
  Dustin Sims 81
  Carson Vaughn 81
  Chad Tarkenton 87
  Jordan Henry 85
  Joe Crain, III 89
 
14. Grayson 324
  Tyler Carr 79
  Trent Burkenpas 86
  Matthew Wilson 83
  Connor Brown 81
  Joey Snyder 84
  Jebb Britt 81
 
15. Camden 332
  John King 75
  Mitch Lomis 86
  Bradley Carter 82
  Zack Hulett 94
  Will Fowler 89
  Kyle Moore 91
 
16. East Coweta 335
  Ryan Tobin 86
  Cody Griffin 88
  Josh Shoemaker 83
  Kyle Evans 92
  Will Scruggs 78
  Daniel Jones 105
     
  Coffee  
  Neil Graham, Jr. 79
     
  Stephenson  
  Brian Mahoney 88
     
  Savannah Arts Academy  
  Gus Beisel 80
     
  Woodstock  
  Will Bracket 79
     
  Alpharetta  
  Michael Pisciotta 71
     
  North Gwinnett  
  Bailey Ulp 73
     
  Parkview  
  Ted Moon 73
     
  North Cobb  
  Austin Williams 86

 

Low Medalists

Place Name Team Score
1. Joseph "Sepp" Straka Lowndes 68
2. Sam Straka Lowndes 69
Share this