2021-2022 Region Alignments

(*)Schools Not Playing Football
AAAAAAA (45)
1-AAAAAAA (4)
Camden County
Colquitt County
Lowndes
Tift County
2-AAAAAAA (5)
Campbell
East Coweta
McEachern
Newnan
Pebblebrook
3-AAAAAAA (6)
Harrison
Hillgrove
Marietta
North Cobb
North Paulding
Walton
4-AAAAAAA (5)
Brookwood
Grayson
Newton
Parkview
South Gwinnett
5-AAAAAAA (6)
Alpharetta
Cherokee
Etowah
Milton
Roswell
Woodstock
6-AAAAAAA (7)
Denmark
Forsyth Central
Gainesville
Lambert
North Forsyth
South Forsyth
West Forsyth
7-AAAAAAA (7)
Archer
Berkmar
Discovery
Duluth
Dunwoody
Meadowcreek
Norcross
8-AAAAAAA (5)
Collins Hill
Mill Creek
Mountain View
North Gwinnett
Peachtree Ridge
AAAAAA (56)
1-AAAAAA (4)
Houston County
Lee County
Northside, Warner Robins
Valdosta
2-AAAAAA (7)
Bradwell Institute
Brunswick
Effingham County
Glynn Academy
Richmond Hill
South Effingham
Statesboro
3-AAAAAA (6)
Alcovy
Evans
Grovetown
Heritage, Conyers
Lakeside, Evans
Rockdale County
4-AAAAAA (7)
Hughes
Lakeside, DeKalb
Lovejoy
Morrow
North Atlanta
Tucker
Westlake
5-AAAAAA (8)
Alexander
Carrollton
Dalton
Douglas County
East Paulding
Paulding County
Rome
South Paulding
6-AAAAAA (9)
Allatoona
Kell
Kennesaw Mountain
Lassiter
Osborne
Pope
South Cobb
Sprayberry
Wheeler
7-AAAAAA (8)
Cambridge
Centennial
Chattahoochee
Creekview
Johns Creek
River Ridge
Riverwood
Sequoyah
8-AAAAAA (7)
Buford
Central Gwinnett
Dacula
Habersham Central
Lanier
Shiloh
Winder-Barrow
AAAAA (59)
1-AAAAA (5)
Coffee
Veterans
Ware County
Warner Robins
Wayne County
2-AAAAA (7)
Griffin
Harris County
McIntosh
Northgate
Northside, Columbus
Starr's Mill
Whitewater
3-AAAAA (8)
Banneker
Creekside
Drew
Forest Park
Jonesboro
Mundy's Mill
Tri-Cities
Woodward Academy
4-AAAAA (8)
Dutchtown
Eagle's Landing
Jones County
Locust Grove
Ola
Stockbridge
Union Grove
Woodland, Stockbridge
5-AAAAA (10)
Chamblee
Clarkston
Cross Keys
Decatur
Lithonia
M. L. King
Northview
Southwest DeKalb
St. Pius X
Stone Mountain
6-AAAAA (7)
Chapel Hill
Grady
Jackson, Atlanta
Lithia Springs
New Manchester
North Springs
Villa Rica
7-AAAAA (6)
Blessed Trinity
Calhoun
Cartersville
Cass
Hiram
Woodland, Cartersville
8-AAAAA (8)
Apalachee
Clarke Central
Eastside
Greenbrier
Jackson County
Johnson, Gainesville
Loganville
Walnut Grove
AAAA (54)
1-AAAA (6)
Bainbridge
Cairo
Dougherty
Monroe
Thomas County Central
Westover
2-AAAA (9)
Carver, Columbus
Columbus
Hardaway
Jordan
Kendrick
LaGrange
Shaw
Spencer
Troup County
3-AAAA (4)
Benedictine
Islands
Jenkins
New Hampstead
4-AAAA (7)
Baldwin
Howard
Perry
Rutland
Spalding
West Laurens
Westside, Macon
5-AAAA (7)
Fayette County
Hampton
Luella
McDonough
Mt. Zion, Jonesboro
North Clayton
Riverdale
6-AAAA (7)
Arabia Mountain
Druid Hills
Hapeville
Marist
Mays
Miller Grove
Stephenson
7-AAAA (7)
Cedartown
Central, Carroll
Heritage, Catoosa
Northwest Whitfield
Pickens
Ridgeland
Southeast Whitfield
8-AAAA (7)
Cedar Shoals
Chestatee
East Hall
Flowery Branch
Jefferson
Madison County
North Oconee
AAA (59)
1-AAA (5)
Appling County
Brantley County
Long County
Pierce County
Tattnall County
2-AAA (8)
Central, Macon
Crisp County
Jackson
Mary Persons
Peach County
Pike County
Sumter County
Upson-Lee
3-AAA (8)
Beach
Groves
Johnson, Savannah
Liberty County
Savannah
Savannah Arts Academy*
Southeast Bulloch
Windsor Forest
4-AAA (7)
Burke County
Cross Creek
Harlem
Hephzibah
Morgan County
Richmond Academy
Thomson
5-AAA (8)
Carver, Atlanta
Cedar Grove
Douglass, Atlanta
Greater Atlanta Christian
Redan
Salem
Sandy Creek
Westminster
6-AAA (9)
Adairsville
Coahulla Creek
LaFayette
Lakeview-Ft. Oglethorpe
Murray County
North Murray
Ringgold
Rockmart
Sonoraville
7-AAA (8)
Cherokee Bluff
Dawson County
East Forsyth
Gilmer
Lumpkin County
North Hall
West Hall
White County
8-AAA (6)
East Jackson
Franklin County
Hart County
Monroe Area
Oconee County
Stephens County
AA (60)
1-AA (6)
Berrien
Cook
Early County
Fitzgerald
Thomasville
Worth County
2-AA (7)
Bacon County
East Laurens
Jeff Davis
Swainsboro
Toombs County
Vidalia
Woodville-Tompkins*
3-AA (7)
Bleckley County
Dodge County
Jasper County
Lamar County
Northeast
Southwest
Washington County
4-AA (11)
Butler
Davidson Fine Arts*
Glenn Hills
Jefferson County
Johnson, Augusta*
Josey
Laney
Oglethorpe County
Putnam County
Technical Career Magnet*
Westside, Augusta
5-AA (5)
Bremen
Callaway
Haralson County
Heard County
Temple
6-AA (12)
Columbia
Coretta Scott King Academy*
Elite Scholars Academy*
KIPP Atlanta Collegiate
Lovett
McNair
Pace Academy
South Atlanta
Stilwell Arts*
Therrell
Towers
Washington
7-AA (7)
Chattooga
Coosa
Dade County
Fannin County
Gordon Central
Model
Pepperell
8-AA (5)
Banks County
Elbert County
Rabun County
Riverside Military
Union County
A Public (82)
1-A Public (12)
Baconton
Baker County*
Calhoun County
Miller County
Mitchell County
Pataula Charter
Pelham
Quitman County*
Randolph-Clay
Seminole County
Terrell County
Webster County*
2-A Public (8)
Atkinson County
Brooks County
Charlton County
Clinch County
Echols County*
Irwin County
Lanier County
Turner County
3-A Public (11)
Bryan County
Claxton
Emanuel County Institute
Jenkins County
McIntosh County Academy
Metter
Portal
Savannah Classical Academy*
Savannah Early College*
Screven County
Steam Academy*
4-A Public (9)
Dooly County
Dublin
Hawkinsville
Johnson County
Montgomery County
Telfair County
Treutlen
Wheeler County
Wilcox County
5-A Public (11)
Central, Talbotton
Chattahoochee County
Furlow Charter*
Greenville
Macon County
Manchester
Marion County
Rainey-McCullers*
Schley County
Stewart County
Taylor County
6-A Public (11)
Armuchee
Atlanta Classical*
B.E.S.T Academy
Bowdon
DeKalb School of the Arts*
Drew Charter School*
Fulton Leadership Academy*
Georgia School for Deaf*
Gordon Lee
Mt. Zion, Carroll
Trion
7-A Public (11)
ACE Charter
Crawford County
Georgia Academy for Blind*
Georgia Military College
Glascock County
GSIC*
Hancock Central
Taliaferro County*
Twiggs County
Warren County
Wilkinson County
8-A Public (9)
Barrow*
Commerce
Greene County
Lake Oconee Academy*
Lincoln County
Social Circle
Towns County
Washington-Wilkes
Woody Gap*
A Private (54)
1-A Private (6)
Deerfield-Windsor
First Presbyterian
Mount de Sales Academy
Stratford Academy
Strong Rock Christian
Tattnall Square Academy
2-A Private (10)
Atlanta Jewish Academy*
Ben Franklin Academy*
Eagle's Landing Christian
Greenforest Christian*
Landmark Christian
Our Lady of Mercy
Paideia*
Southwest Atlanta Christian*
W. D. Mohammed*
Whitefield Academy
3-A Private (5)
Aquinas
Calvary Day School
Savannah Christian
Savannah Country Day
St. Vincent's Academy*
4-A Private (4)
Brookstone
Heritage, Newnan
St. Anne-Pacelli
Trinity Christian
5-A Private (7)
Atlanta International*
Galloway*
Hebron Christian Academy
Holy Innocents'
Mount Vernon
Providence Christian
Wesleyan
6-A Private (9)
Brandon Hall*
Fellowship Christian
King's Ridge
Lakeview Academy
Mt. Bethel Christian*
Mt. Pisgah Christian
Pinecrest Academy
St. Francis
Weber School*
7-A Private (7)
Christian Heritage
Dalton Academy
Darlington
Excel Christian*
Mt. Paran Christian
North Cobb Christian
Walker
8-A Private (6)
Athens Academy
Athens Christian
George Walton Academy
Loganville Christian
Prince Avenue Christian
Tallulah Falls*
469 Schools
(42) Schools Not Playing Football