Boys Track & Field State Championships on May 12-14

The GHSA Boys Track & Field State Championships presented by the Atlanta Track Club will be May 12-14 at Memorial Stadium in Jefferson.  The track finals for 1600, 3200 and Saturday will stream live on the NFHS Network.  Live results will be available by Perfect Timing Group

Defending State Champions are:  Rockdale County, Southwest Dekalb, Sandy Creek, Cedar Grove, Greater Atlanta Christian, Athens Christian and Terrell County.  View past state champions.

May 12-14, 2016

Memorial Stadium 
127 Memorial Dr.
Jefferson, GA  30549

$7.00 / Day

Official track & field photographer is Pinion Photography -

Watch Live 1600, 3200 and Saturday Track Finals & Order DVDs at NFHS Network (link -

Meet Program

Event Program

AAAAAA Meet Program
AAAAA Meet Program
AAAA Meet Program
AAA Meet Program
AA Meet Program
A Private Meet Program
A Public Meet Program
Wheelchair Division Meet Program

Live Meet Results

View Live Meet Results from Perfect Timing Group 

Entry and Performance Lists

AAAAAA Entry List
AAAAA Entry List
AAAA Entry List
AAA Entry List
AA Entry List
A Private Entry List
A Public Entry List
Wheelchair Division Entry List

AAAAAA Performance List
AAAAA Performance List
AAAA Performance List
AAA Performance List
AA Performance List
A Private Performance List
A Public Performance List
Wheelchair Division Performance List


SESSION I - Thursday, May 12

All Field Events
1600 Meter Run FINALS - All Classifications

11:00 AAAAAA PV Blue   11:00 AAAA HJ Red
  AAAAA PV Red     AAA HJ Blue
  AAAAAA SP Blue     AAAA DT Red
  AAAAA SP Red     AA DT Blue
  AA LJ Pit 2     AAA TJ Pit 1
  A Private LJ Pit 3
12:00 A Public LJ Pit 3
1:00 AAAA SP Red   1:00 AAAAAA DT Red
  AAA SP Blue     A Private DT Blue
  AAAAAA LJ Pit 3     AAAA TJ Pit 2
            AAAAA TJ Pit 1
1:30 AAAA PV Red   1:30 AA HJ Blue
  AAA PV Blue     A Private HJ Red
2:00 A Public DT Blue
2:30 A Public HJ Red
3:00 AA SP Blue   3:00 AAAAA DT Red
  A Private SP Red     AAA DT Blue
  AAAAAA TJ Pit 2     AAA LJ Pit 3
  AA TJ Pit 1
4:00 A Public SP Red
4:30 AA PV Blue   4:30 AAAAAA HJ Blue
  A Private PV Red     AAAAA HJ Red
5:30 All Class W-SP Blue   5:30 A Public PV Red
  AAAA LJ Pit 3     A Private TJ Pit 1
  AAAAA LJ Pit 2
6:30 A Public TJ Pit 1

7:30 pm 1600 Meter Run Finals- All Classifications: A Public then Private thru AAAAAA

SESSION II - Friday, May 13
Qualifying Heats for Running Events
The order of running in each event will be: AA, AAA, AAAA, AAAAA, AAAAAA
3200 Meter Run Finals- All Classifications

11:00 am 400 Meter Relay
12:00 noon 400 Meter Dash
12:45 pm 100 Meter Dash
1:30 pm 110 Meter High Hurdles
2:20 pm 800 Meter Run
3:10 pm 200 Meter Dash
4:00 pm 300 Meter Intermediate Hurdles
5:00 pm 1600 Meter Relay
6:30 pm 3200 Meter Run FINALS - A Public then Private thru AAAAAA

SESSION III - Saturday, May 14
Finals for Running Events - All Classifications
The order of running in each event will be: A (Public then Private), AA, AAA, AAAA, AAAAA, AAAAAA

11:00 am Opening Ceremonies
11:50 am 400 Meter Relay
12:30 pm 400 Meter Dash
1:10 pm 100 Meter Dash
1:50 pm 110 Meter High Hurdles
2:35 pm Wheelchair 800 Meter Race
2:45 pm 800 Meter Run
3:25 pm 200 Meter Dash
3:50 pm Wheelchair 200 Meter Race
4:00 pm 300 Meter Intermediate Hurdles
4:50 pm 1600 Meter Relay
5:30 pm Awards Presentations

Share this