Final Results Day 1 - 2011 Boys State Track Meet - Jefferson

Classification: A


1600 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Cameron Thornton Whitefield Academy (5-A) 4:18.910 10
2 Henry Dwyer Athens Academy (8-A) 4:19.820 8
3 Jesse Baker Darlington (6-A) 4:27.120 6
4 Gray Lindley First Presbyterian (5-A) 4:28.240 5
5 Joshua Jenkins Athens Christian (8-A) 4:29.060 4
6 Bryton Wenzel Baconton (1-A) 4:30.960 3
7 Cameron Collins Darlington (6-A) 4:39.770 2
8 Cullen Edwards Pelham (1-A) 4:53.350 1
9 Alonzo Benton Warren County (7-A) 5:00.840 0
10 Juan Salas Claxton (3-A) 5:01.110 0
11 Dewayne Snelling Jenkins County (3-A) 5:04.760 0
12 Clyde Foster Lanier County (2-A) 5:08.380 0
13 Tyler Rhodes Taliaferro County (7-A) 5:10.920 0
14 Deangelo Mathis Marion County (4-A) 5:12.370 0
15 Ronald Simpson Macon County (4-A) 5:14.750 0
16 Antonio Tarpley Charlton County (2-A) 5:36.530 0

HIGH JUMP

Place Name School Height Points
1 Torian Ware Taliaferro County (7-A) 7' 0.000" 10
2 Edricus Williams Warren County (7-A) 6' 10.000" 8
3 Zack Resop Athens Christian (8-A) 6' 8.000" 6
4 Vincent Powell Calhoun County (1-A) 6' 6.000" 5
5 Brandon Mbaba Tallulah Falls (8-A) 6' 4.000" 4
6 Reuben Jackson Mitchell County (1-A) 6' 2.000" 3
7 Mario Alford Greenville (4-A) 6' 2.000" 2
8 John Alar Whitefield Academy (5-A) 6' 0.000" .33
8 Josh Carter Darlington (6-A) 6' 0.000" .33
8 Aaron Mize Gordon Lee (6-A) 6' 0.000" .33

LONG JUMP

Place Name School Distance Points
1 Chris Milton Charlton County (2-A) 22' 10.250" 10
2 Kenneth Randall Pelham (1-A) 22' 5.500" 8
3 Maricio Askew Bowdon (6-A) 22' 4.250" 6
4 Johnny Foster Randolph-Clay (1-A) 21' 8.250" 5
5 Courtney Prevost Our Lady of Mercy (5-A) 21' 8.000" 4
6 Dean Eason Metter (3-A) 21' 7.000" 3
7 Eric Scott Washington-Wilkes (7-A) 21' 6.500" 2
8 Nigel Matthews Darlington (6-A) 21' 4.500" 1

POLE VAULT

Place Name School Height Points
1 Wes Ayres Wesleyan (5-A) 14' 7.000" 10
2 Levi Cummings Athens Christian (8-A) 13' 0.000" 8
3 Josh Herr Landmark Christian (5-A) 12' 0.000" 6
4 Dylan Sheppard Bremen (6-A) 11' 6.000" 5
5 Jefferson Willis Brookstone (4-A) 11' 0.000" 4
6 Josh Waldrop Bremen (6-A) 11' 0.000" 3
7 T.J. Shelnutt George Walton Academy (8-A) 11' 0.000" 2
8 Jarrod Williams Lanier County (2-A) 10' 0.000" 1

SHOT PUT

Place Name School Distance Points
1 Tanner Rogers Eagle's Landing Christian (5-A) 51' 4.500" 10
2 Jordan Pickerell Athens Christian (8-A) 49' 3.250" 8
3 Christopher Griffin Darlington (6-A) 49' 1.250" 6
4 Junior Gnonkonde Lanier County (2-A) 48' 6.000" 5
5 Jonathon Taylor Jenkins County (3-A) 47' 1.500" 4
6 Micah Eason Commerce (8-A) 46' 5.250" 3
7 James Deloach Jenkins County (3-A) 45' 9.750" 2
8 Corey Ingram Calhoun County (1-A) 44' 10.750" 1

TRIPLE JUMP

Place Name School Distance Points
1 Will Bailey Greenville (4-A) 45' 5.500" 10
2 BJ Speaks Athens Academy (8-A) 45' 1.000" 8
3 Zach Walker Johnson County (3-A) 44' 1.000" 6
4 Courtney Prevost Our Lady of Mercy (5-A) 44' 0.000" 5
5 Eric Scott Washington-Wilkes (7-A) 43' 7.000" 4
6 Kenneth Randall Pelham (1-A) 43' 1.000" 3
7 Jaquan Williams Mitchell County (1-A) 42' 8.500" 2
8 Garth Brown Athens Christian (8-A) 42' 6.000" 1

DISCUS

Place Name School Distance Points
1 Jeremy Blue Schley County (4-A) 167' 9.000" 10
2 Tarvin Dukes Riverside Military (8-A) 150' 2.000" 8
3 Andrew Dunkleberger Whitefield Academy (5-A) 150' 1.000" 6
4 Brewton McCluskey Brookstone (4-A) 149' 6.000" 5
5 James Deloach Jenkins County (3-A) 147' 5.000" 4
6 Grover Stewart Mitchell County (1-A) 146' 2.000" 3
7 Dillon Chevers Turner County (2-A) 145' 2.000" 2
8 Jordan Pickerell Athens Christian (8-A) 141' 5.000" 1

Team Results

1. Athens Christian 28
2. Whitefield Academy 16.33
3. Athens Academy 16
4. Darlington 15.33
5. Greenville 12
5. Pelham 12
6. Charlton County 10
6. Schley County 10
6. Taliaferro County 10
6. Wesleyan 10
6. Eagle's Landing Christian 10
6. Jenkins County 10
7. Brookstone 9
7. Our Lady of Mercy 9
8. Bremen 8
8. Riverside Military 8
8. Mitchell County 8
8. Warren County 8
9. Calhoun County 6
9. Lanier County 6
9. Washington-Wilkes 6
9. Landmark Christian 6
9. Johnson County 6
9. Bowdon 6
10. First Presbyterian 5
10. Randolph-Clay 5
11. Tallulah Falls 4
12. Baconton 3
12. Commerce 3
12. Metter 3
13. Turner County 2
13. George Walton Academy 2
14. Gordon Lee .33

Classification: AA


1600 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Tripp Hurt North Oconee (8-AA) 4:20.580 10
2 Ian Wraga North Oconee (8-AA) 4:22.570 8
3 Jordan Flowers Westminster (6-AA) 4:26.470 6
4 Leonel Ayala Cross Keys (6-AA) 4:31.890 5
5 Zack Williams Appling (2-AA) 4:41.090 4
6 Grif Rutherford Thomasville (1-AA) 4:42.300 3
7 Irving Melo Tattnall County (2-AA) 4:44.770 2
8 Chris Akins Model (7-AA) 4:45.340 1
9 Pedro Martinez Fitzgerald (1-AA) 4:47.110 0
10 Jabrelle Crawford Putnam County (4-AA) 4:53.100 0
11 Wyatt Howard Morgan County (4-AA) 4:54.320 0
12 Sergio Romano Pepperell (7-AA) 4:54.450 0
13 Orlando Burgois Heard County (5-AA) 4:58.450 0
14 Anthony Brinson Jefferson County (3-AA) 5:07.950 0
15 DeVaughn Bryant Screven County (3-AA) 5:16.120 0
16 Nigel Dixon Jordan (5-AA) 5:16.350 0

HIGH JUMP

Place Name School Height Points
1 Duveriux Jones Oglethorpe County (8-AA) 6' 6.000" 10
2 Hosea Barnes Sonoraville (7-AA) 6' 6.000" 8
3 Taj Letman Elbert County (8-AA) 6' 4.000" 5
3 Corinthians Brown Laney (3-AA) 6' 4.000" 5
3 Nelson Horne Pierce County (2-AA) 6' 4.000" 5
6 Brady Swilling North Murray (7-AA) 6' 4.000" 3
7 Jarvis Bentley Carver, Columbus (5-AA) 6' 2.000" 2
8 Peter Rhodes Lovett (6-AA) 6' 2.000" .33
8 Jalil Braxton Lovett (6-AA) 6' 2.000" .33
8 Jadarrell Sullivan Northeast (4-AA) 6' 2.000" .33

LONG JUMP

Place Name School Distance Points
1 Valdon Cooper Elbert County (8-AA) 22' 9.000" 10
2 Terrio Leverett Spencer (5-AA) 22' 5.500" 8
3 Deric Herring Brooks County (1-AA) 21' 7.500" 6
4 Raheem Cowan Hart County (8-AA) 21' 2.750" 5
5 Nick Overton Tattnall County (2-AA) 21' 1.500" 4
6 Claude Berry Tattnall County (2-AA) 20' 11.750" 3
7 Perfect Robinson Northeast (4-AA) 20' 6.000" 2
8 Carey Cooper Cross Keys (6-AA) 20' 5.500" 1

POLE VAULT

Place Name School Height Points
1 Mason Hamrick Jefferson (8-AA) 13' 0.000" 10
2 Isaac Toney North Oconee (8-AA) 12' 6.000" 8
3 Jacob Echols Bleckley County (3-AA) 12' 6.000" 6
4 Aaron Cutbirth Westminster (6-AA) 12' 6.000" 5
5 Chris Henderson Brooks County (1-AA) 12' 0.000" 4
6 Brody Rutledge Gordon Central (7-AA) 12' 0.000" 3
7 Nathan Landrum Bleckley County (3-AA) 11' 6.000" 2
8 Shivam Patel Albany (1-AA) 11' 0.000" 1

SHOT PUT

Place Name School Distance Points
1 Roscoe Bryd Albany (1-AA) 53' 4.500" 10
2 Kyle Harris Pepperell (7-AA) 52' 8.500" 8
3 Dakota Ball Pepperell (7-AA) 50' 5.500" 6
4 Antonio Kohn Clarkston (6-AA) 49' 9.500" 5
5 Leonard Floyd Dodge County (3-AA) 48' 11.750" 4
6 Edward Brentnall Lovett (6-AA) 48' 5.500" 3
7 Jonathan Jenkins Southwest (4-AA) 47' 1.000" 2
8 Ishamel Jordan Tattnall County (2-AA) 46' 11.750" 1

TRIPLE JUMP

Place Name School Distance Points
1 Raheem Cowan Hart County (8-AA) 47' 2.500" 10
2 Valdon Cooper Elbert County (8-AA) 46' 0.000" 8
3 Timothy Pierce Albany (1-AA) 45' 8.250" 6
4 Jamario Dunwoody McIntosh County Academy (2-AA) 43' 11.250" 5
5 Deric Herring Brooks County (1-AA) 42' 10.500" 4
6 Joey Howard Dublin (3-AA) 42' 10.500" 3
7 Toriano Mullins Putnam County (4-AA) 42' 5.500" 2
8 Marquis Henderson Jackson, Atlanta (6-AA) 42' 2.750" 1

DISCUS

Place Name School Distance Points
1 Nick Fulks East Jackson (8-AA) 149' 8.000" 10
2 Austin Joel Westminster (6-AA) 148' 8.000" 8
3 Jontavious Morris Albany (1-AA) 148' 1.000" 6
4 Ronald Blair Greene County (4-AA) 147' 11.000" 5
5 Roscoe Bryd Albany (1-AA) 146' 3.000" 4
6 Jamal Johnson Southeast Bulloch (3-AA) 143' 10.000" 3
7 Quayvon Hicks Pierce County (2-AA) 135' 4.000" 2
8 Alex Noakes North Oconee (8-AA) 132' 4.000" 1

Team Results

1. Albany 27
1. North Oconee 27
2. Elbert County 23
3. Westminster 19
4. Hart County 15
5. Pepperell 14
5. Brooks County 14
6. Tattnall County 10
6. East Jackson 10
6. Oglethorpe County 10
6. Jefferson 10
7. Spencer 8
7. Bleckley County 8
7. Sonoraville 8
8. Pierce County 7
9. Cross Keys 6
10. Greene County 5
10. Laney 5
10. McIntosh County Academy 5
10. Clarkston 5
11. Dodge County 4
11. Appling 4
12. Lovett 3.67
13. Dublin 3
13. Thomasville 3
13. North Murray 3
13. Southeast Bulloch 3
13. Gordon Central 3
14. Northeast 2.33
15. Putnam County 2
15. Southwest 2
15. Carver, Columbus 2
16. Model 1
16. Jackson, Atlanta 1

Classification: AAA


1600 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Cody Barger North Hall (8-AAA) 4:15.750 10
2 Zack Sims Eagle's Landing (4-AAA) 4:16.280 8
3 Zane Coburn Grady (5-AAA) 4:20.420 6
4 Brendan Hoban St. Pius X (5-AAA) 4:21.470 5
5 Adam Jones Columbus (6-AAA) 4:21.970 4
6 Bailey Roth Eagle's Landing (4-AAA) 4:22.560 3
7 Brandon Lawson North Hall (8-AAA) 4:25.090 2
8 Christian Pineda Dalton (7-AAA) 4:26.610 1
9 Justin Weaver Pickens (7-AAA) 4:26.640 0
10 Carson Massey Washington County (3-AAA) 4:32.670 0
11 Jacob Mobbs Carrollton (6-AAA) 4:33.070 0
12 Rashaun Tanner Washington County (3-AAA) 4:40.340 0
13 Caleb Watson Mary Persons (2-AAA) 4:43.540 0
14 Greg Thorne Westover (1-AAA) 4:48.520 0
15 Josh Mason Westover (1-AAA) 4:49.170 0
16 Jaquon Coley West Laurens (2-AAA) 5:01.830 0

HIGH JUMP

Place Name School Height Points
1 Greg Moxley Franklin County (8-AAA) 6' 8.000" 10
2 Malik Broughton Veterans (2-AAA) 6' 6.000" 6
2 Trayvon Prather Westside, Macon (2-AAA) 6' 6.000" 8
4 Chris Bonner Eastside (4-AAA) 6' 6.000" 5
5 Billy Wright Eagle's Landing (4-AAA) 6' 6.000" 4
6 Ladamion Walker Carrollton (6-AAA) 6' 4.000" 3
7 Cassidine Blassingame Stephens County (8-AAA) 6' 4.000" 2
8 Russell Jones Hephzibah (3-AAA) 6' 2.000" .5
8 Jameel Reese Westside, Augusta (3-AAA) 6' 2.000" .5

LONG JUMP

Place Name School Distance Points
1 Demarcus Simpson LaFayette (7-AAA) 23' 5.000" 10
2 Cameron Holt Central, Carroll (6-AAA) 23' 5.000" 8
3 Travis Richmond Peach County (2-AAA) 23' 1.500" 6
4 Jonathan Jones Carrollton (6-AAA) 22' 8.750" 5
5 Reginald Lewis Westover (1-AAA) 22' 7.000" 4
6 Demond Smith Monroe Area (8-AAA) 22' 2.250" 3
7 Claude Deriso Americus-Sumter (1-AAA) 22' 0.000" 2
8 KeAndre Williams West Laurens (2-AAA) 21' 10.500" 1

POLE VAULT

Place Name School Height Points
1 Nikita Kirillov St. Pius X (5-AAA) 15' 3.000" 10
2 Tyler Craig Pickens (7-AAA) 14' 0.000" 8
3 Samuel Johnson Eastside (4-AAA) 13' 6.000" 6
4 Tyler Armour Chestatee (8-AAA) 13' 0.000" 5
5 Collin Ankerich Oconee County (8-AAA) 13' 0.000" 4
6 Tucker Parrish Ringgold (7-AAA) 12' 0.000" 2.5
6 Cody Mezo Central, Carroll (6-AAA) 12' 0.000" 2.5
8 Steven English LaGrange (6-AAA) 12' 0.000" 1

SHOT PUT

Place Name School Distance Points
1 Scott Lewis Allatoona (7-AAA) 53' 0.250" 10
2 Allen Walthel Carrollton (6-AAA) 52' 4.500" 8
3 Watts Dantzler Dalton (7-AAA) 52' 3.000" 6
4 Sherrod Mitchell Carrollton (6-AAA) 50' 11.250" 5
5 Devontae Lambert Burke County (3-AAA) 50' 11.250" 4
6 Jared Johnson Sandy Creek (4-AAA) 49' 9.500" 3
7 Quintavious Latimer Washington County (3-AAA) 48' 6.500" 2
8 McKenny Martin Westover (1-AAA) 48' 0.250" 1

TRIPLE JUMP

Place Name School Distance Points
1 Justin Taylor Westover (1-AAA) 47' 1.250" 10
2 Anthony Loyd Druid Hills (5-AAA) 45' 6.000" 8
3 Claude Deriso Americus-Sumter (1-AAA) 45' 4.000" 6
4 Camaray Rouse Carrollton (6-AAA) 45' 1.500" 5
5 Josh Barge Carrollton (6-AAA) 44' 8.500" 4
6 KeAndre Williams West Laurens (2-AAA) 43' 8.500" 3
7 Taylor Guthrie Lumpkin County (8-AAA) 43' 0.500" 2
8 Jarrett Watts Jackson (4-AAA) 42' 6.750" 1

DISCUS

Place Name School Distance Points
1 Dontrevious Ousley Westover (1-AAA) 166' 5.000" 10
2 Derrick Akins Westover (1-AAA) 149' 9.000" 8
3 Zack Gordon Carrollton (6-AAA) 149' 0.000" 6
4 Chris Washington Burke County (3-AAA) 148' 9.000" 5
5 Trenton Thomas Arabia Mountain (5-AAA) 148' 7.000" 4
6 Stephon Tuitt Monroe Area (8-AAA) 148' 6.000" 3
7 Johntre Gunn Westside, Macon (2-AAA) 146' 7.000" 2
8 Zachary Booker Sandy Creek (4-AAA) 146' 0.000" 1

Team Results

1. Carrollton 36
2. Westover 33
3. St. Pius X 15
3. Eagle's Landing 15
4. North Hall 12
5. Eastside 11
6. Central, Carroll 10.5
7. Franklin County 10
7. Westside, Macon 10
7. Allatoona 10
7. LaFayette 10
8. Burke County 9
9. Druid Hills 8
9. Pickens 8
9. Americus-Sumter 8
10. Dalton 7
11. Monroe Area 6
11. Peach County 6
11. Grady 6
11. Veterans 6
12. Chestatee 5
13. Sandy Creek 4
13. Arabia Mountain 4
13. West Laurens 4
13. Oconee County 4
13. Columbus 4
14. Ringgold 2.5
15. Lumpkin County 2
15. Washington County 2
15. Stephens County 2
16. Jackson 1
16. LaGrange 1
17. Westside, Augusta .5
17. Hephzibah .5

Classification: AAAA


1600 METER RUN
Place Name School Time Points
1 James Dwyer Dunwoody (6-AAAA) 4:15.380 10
2 Austin Ulich Chattahoochee (7-AAAA) 4:18.430 8
3 Gerald Demeunynck Pope (5-AAAA) 4:18.830 6
4 Wade Voyles Chapel Hill (5-AAAA) 4:19.300 5
5 Sid Vaughn Lakeside, Evans (2-AAAA) 4:25.640 4
6 Brandon Coombs Greenbrier (2-AAAA) 4:25.720 3
7 Dontavius Wright Salem (8-AAAA) 4:25.770 2
8 John Ewing Lakeside, DeKalb (6-AAAA) 4:25.920 1
9 Austin Erickson Chattahoochee (7-AAAA) 4:27.770 0
10 Maurice Riden Flowery Branch (8-AAAA) 4:31.440 0
11 Nathan Reeves McIntosh (3-AAAA) 4:36.180 0
12 Derrick Tucker Morrow (4-AAAA) 4:40.070 0
13 Dacosta Smith Union Grove (3-AAAA) 4:40.120 0
14 Nicholas Wilcox Warner Robins (1-AAAA) 4:43.590 0
15 Jervon Pack Morrow (4-AAAA) 4:51.430 0
16 Ben Morris Houston County (1-AAAA) 4:57.120 0

HIGH JUMP

Place Name School Height Points
1 Michael Hamilton Effingham County (2-AAAA) 6' 4.000" 10
2 Joey Eliezer North Paulding (5-AAAA) 6' 4.000" 8
3 Marquis Curry Jones County (3-AAAA) 6' 2.000" 5
3 Chris Darden Clarke Central (8-AAAA) 6' 2.000" 5
3 Malcolm Brock Southwest DeKalb (6-AAAA) 6' 2.000" 5
6 Rodshem V Cosby Bainbridge (1-AAAA) 6' 2.000" 3
7 Fred Orange Ware County (2-AAAA) 6' 0.000" 2
8 Austin Smith Mt. Zion, Jonesboro (4-AAAA) 6' 0.000" .5
8 Trevor Shuler Jones County (3-AAAA) 6' 0.000" .5

LONG JUMP

Place Name School Distance Points
1 Corrigan Miller Harris County (3-AAAA) 23' 4.250" 10
2 Austin Smith Mt. Zion, Jonesboro (4-AAAA) 22' 8.750" 8
3 Jameel Abdul-Mateen Alcovy (3-AAAA) 22' 7.500" 6
4 Myles Everett Pope (5-AAAA) 22' 6.000" 5
5 Myles McDavid Evans (2-AAAA) 22' 4.000" 4
6 Chris Darden Clarke Central (8-AAAA) 22' 1.750" 3
7 Jamar Sims Redan (6-AAAA) 22' 1.250" 2
8 Maurice Gaines Bainbridge (1-AAAA) 21' 10.000" 1

POLE VAULT

Place Name School Height Points
1 Austin Eckenroth Flowery Branch (8-AAAA) 15' 1.000" 10
2 Derrell Dukes Madison County (8-AAAA) 13' 6.000" 8
3 Luke Woodason Northwest Whitfield (7-AAAA) 13' 0.000" 6
4 Timothy Jackson Effingham County (2-AAAA) 13' 0.000" 5
5 Nathan Daniel Marist (6-AAAA) 13' 0.000" 4
6 Kyle Fee Lakeside, Evans (2-AAAA) 12' 6.000" 3
7 Chase Ames Union Grove (3-AAAA) 12' 6.000" 2
8 Daniel Arias Marist (6-AAAA) 12' 6.000" 1

SHOT PUT

Place Name School Distance Points
1 Jordan Chambers Kell (5-AAAA) 61' 7.500" 10
2 Courtland Garrett Pope (5-AAAA) 58' 5.000" 8
3 McClain Head Whitewater (3-AAAA) 57' 5.500" 6
4 Ray Drew Thomas Co. Central (1-AAAA) 53' 11.500" 5
5 Josh Clemons Whitewater (3-AAAA) 53' 9.000" 4
6 Steven Crowell Bainbridge (1-AAAA) 50' 3.000" 3
7 Antonio Whitfield Glynn Academy (2-AAAA) 50' 3.000" 2
8 Dewey Hilliard Ware County (2-AAAA) 50' 2.750" 1

TRIPLE JUMP

Place Name School Distance Points
1 Delonte Martistee Bainbridge (1-AAAA) 47' 2.500" 10
2 Ventavius Sears Northside, Columbus (1-AAAA) 46' 10.000" 8
3 Jameel Abdul-Mateen Alcovy (3-AAAA) 46' 5.750" 6
4 Kenneth Fisher Tri-Cities (4-AAAA) 45' 11.250" 5
5 Traylnn McCular Lovejoy (4-AAAA) 45' 5.500" 4
6 Myles McDavid Evans (2-AAAA) 45' 2.250" 3
7 Wesley Wong Habersham Central (8-AAAA) 44' 6.000" 2
8 Jamario Calhoun Cedar Shoals (8-AAAA) 44' 5.000" 1

DISCUS

Place Name School Distance Points
1 Ray Drew Thomas Co. Central (1-AAAA) 183' 7.000" 10
2 Javon Bennett Liberty County (2-AAAA) 165' 2.000" 8
3 Courtland Garrett Pope (5-AAAA) 163' 5.000" 6
4 Tim Simonton Apalachee (8-AAAA) 159' 1.000" 5
5 Jordan Chambers Kell (5-AAAA) 155' 8.000" 4
6 Nathan Loe Woodland, Cartersville (7-AAAA) 154' 6.000" 3
7 Dewayne Gurley Bainbridge (1-AAAA) 152' 6.000" 2
8 Dewey Hilliard Ware County (2-AAAA) 148' 10.000" 1

Team Results

1. Pope 25
2. Bainbridge 19
3. Effingham County 15
3. Thomas Co. Central 15
4. Kell 14
5. Alcovy 12
6. Dunwoody 10
6. Flowery Branch 10
6. Whitewater 10
6. Harris County 10
7. Mt. Zion, Jonesboro 8.5
8. Liberty County 8
8. Northside, Columbus 8
8. Chattahoochee 8
8. North Paulding 8
8. Madison County 8
8. Clarke Central 8
9. Evans 7
9. Lakeside, Evans 7
10. Northwest Whitfield 6
11. Jones County 5.5
12. Chapel Hill 5
12. Tri-Cities 5
12. Southwest DeKalb 5
12. Apalachee 5
12. Marist 5
13. Lovejoy 4
13. Ware County 4
14. Greenbrier 3
14. Woodland, Cartersville 3
15. Union Grove 2
15. Glynn Academy 2
15. Salem 2
15. Redan 2
15. Habersham Central 2
16. Cedar Shoals 1
16. Lakeside, DeKalb 1

Classification: AAAAA


1600 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Josh Brickell Peachtree Ridge (7-AAAAA) 4:19.460 10
2 Sean Brennan Brookwood (8-AAAAA) 4:20.280 8
3 Steven Spevacek Parkview (8-AAAAA) 4:23.000 6
4 Austin Boetje Mill Creek (7-AAAAA) 4:23.430 5
5 Nat Estes Harrison (4-AAAAA) 4:24.430 4
6 Brett Carter Woodstock (5-AAAAA) 4:24.880 3
7 Thomas Miller Newton (2-AAAAA) 4:25.280 2
8 Nick Washizaki McEachern (4-AAAAA) 4:27.220 1
9 Hunter Honeycutt Tift County (1-AAAAA) 4:28.340 0
10 Cameron Wagenbrenner Roswell (6-AAAAA) 4:28.720 0
11 Jeff Bagley West Forsyth (6-AAAAA) 4:29.940 0
12 Jamin Mays Camden County (3-AAAAA) 4:37.910 0
13 Adel Yoonis Wheeler (5-AAAAA) 4:39.450 0
14 Austin Freeman East Coweta (2-AAAAA) 4:39.650 0
15 Jamel Smith Bradwell Institute (3-AAAAA) 4:42.080 0
16 Zabreon Mack Tift County (1-AAAAA) 4:52.330 0

HIGH JUMP

Place Name School Height Points
1 Malcolm Davis Norcross (7-AAAAA) 6' 10.000" 10
2 Brandon Goodman Etowah (5-AAAAA) 6' 8.000" 8
3 Elliot Abraham Parkview (8-AAAAA) 6' 6.000" 6
4 Chris Wiggins Collins Hill (7-AAAAA) 6' 4.000" 4
4 Rodereick Perkins Campbell (4-AAAAA) 6' 4.000" 4
4 Jakevin Jackson Tift County (1-AAAAA) 6' 4.000" 4
7 Joseph Woodbury Westlake (2-AAAAA) 6' 4.000" 2
8 Victor Brannan McEachern (4-AAAAA) 6' 2.000" .5
8 Anthony Holsendolph Bradwell Institute (3-AAAAA) 6' 2.000" .5

LONG JUMP

Place Name School Distance Points
1 Torri Tillman Peachtree Ridge (7-AAAAA) 22' 11.250" 10
2 Akeem Hunt Newton (2-AAAAA) 22' 10.750" 8
3 Malcolm Davis Norcross (7-AAAAA) 22' 6.000" 6
4 Levi Josephs North Cobb (4-AAAAA) 22' 5.250" 5
5 Kyle Taylor West Forsyth (6-AAAAA) 22' 2.000" 4
6 Devontay Hamilton Valdosta (1-AAAAA) 22' 1.000" 3
7 Marsalis Jackson Bradwell Institute (3-AAAAA) 21' 11.750" 2
8 Troy Braswell Lowndes (1-AAAAA) 21' 9.750" 1

POLE VAULT

Place Name School Height Points
1 Matt Morris Peachtree Ridge (7-AAAAA) 14' 0.000" 10
2 Mason Sheats Mill Creek (7-AAAAA) 14' 0.000" 8
3 James Pate Lassiter (5-AAAAA) 14' 0.000" 6
4 James Wenk Harrison (4-AAAAA) 14' 0.000" 5
5 Justin Grose Brookwood (8-AAAAA) 13' 6.000" 4
6 Nick Myers Centennial (6-AAAAA) 13' 0.000" 3
7 James Jackson North Cobb (4-AAAAA) 12' 6.000" 2
8 Andre Robinson Roswell (6-AAAAA) 12' 6.000" 1

SHOT PUT

Place Name School Distance Points
1 Jabari Hunt-Days Hillgrove (4-AAAAA) 53' 3.000" 10
2 Amos Harper Stephenson (2-AAAAA) 49' 10.000" 8
3 Trevor Joyce Mill Creek (7-AAAAA) 49' 7.000" 6
4 Justin Bell West Forsyth (6-AAAAA) 48' 8.000" 5
5 Nick Rowell Etowah (5-AAAAA) 48' 4.500" 4
6 Scotty Connors Harrison (4-AAAAA) 48' 3.000" 3
7 Tyler Cierski Mill Creek (7-AAAAA) 48' 0.000" 2
8 Jordan Singleton Alpharetta (6-AAAAA) 47' 5.250" 1

TRIPLE JUMP

Place Name School Distance Points
1 Kenneth Durden Lowndes (1-AAAAA) 47' 3.750" 10
2 Alec McGehee Duluth (7-AAAAA) 45' 3.500" 8
3 Landon Jenkins Westlake (2-AAAAA) 44' 11.500" 6
4 Andrew Redhead Dacula (8-AAAAA) 44' 11.000" 5
5 Malcom Jackson North Gwinnett (7-AAAAA) 44' 7.500" 4
6 Chris Brown Valdosta (1-AAAAA) 44' 6.000" 3
7 Rashad Jenkins Wheeler (5-AAAAA) 44' 3.000" 2
8 Obos Ikpefan Roswell (6-AAAAA) 44' 2.000" 1

DISCUS

Place Name School Distance Points
1 Cedric Stadom Lassiter (5-AAAAA) 157' 6.000" 10
2 Dre Spearmon Mill Creek (7-AAAAA) 154' 2.000" 8
3 Shaq Bryant Tift County (1-AAAAA) 145' 5.000" 6
4 Joshua Williams Shiloh (8-AAAAA) 140' 9.000" 5
5 Barron Walston Parkview (8-AAAAA) 140' 2.000" 4
6 Jon Wiener Woodstock (5-AAAAA) 139' 4.000" 3
7 Jamal Hunte Newton (2-AAAAA) 137' 4.000" 2
8 Taylor Green Roswell (6-AAAAA) 136' 2.000" 1

Team Results

1. Peachtree Ridge 30
2. Mill Creek 29
3. Norcross 16
3. Parkview 16
3. Lassiter 16
4. Brookwood 12
4. Newton 12
4. Harrison 12
4. Etowah 12
5. Lowndes 11
6. Tift County 10
6. Hillgrove 10
7. West Forsyth 9
8. Stephenson 8
8. Westlake 8
8. Duluth 8
9. North Cobb 7
10. Woodstock 6
10. Valdosta 6
11. Shiloh 5
11. Dacula 5
12. North Gwinnett 4
12. Collins Hill 4
12. Campbell 4
13. Centennial 3
13. Roswell 3
14. Bradwell Institute 2.5
15. Wheeler 2
16. McEachern 1.5
17. Alpharetta 1
Share this