Final Results - Day 1 - 2011 GHSA Girls State Track Meet

Classification: A


3200 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Lindy Long Landmark Christian (5-A) 11:23.310 10
2 Grace Tinkey First Presbyterian (5-A) 11:46.040 8
3 Ansley McDurmon Darlington (6-A) 12:12.390 6
4 Taylor Noggle Athens Christian (8-A) 12:19.040 5
5 Allie Thomas Walker (6-A) 12:41.850 4
6 Meg Norris Savannah Christian (3-A) 13:09.300 3
7 McKenzie Noggle Athens Christian (8-A) 13:10.830 2
8 Abby Lorenz Savannah Country Day (3-A) 13:11.140 1
9 Elizabeth Phillips Pelham (1-A) 14:08.370 0
10 Rebekah Smith Pelham (1-A) 15:49.660 0
11 Holly Jamieson Schley County (4-A) 16:26.680 0
12 Katrina Nicholas Chattahoochee County (4-A) 17:09.970 0

Team Results

1. Landmark Christian 10
2. First Presbyterian 8
3. Athens Christian 7
4. Darlington 6
5. Walker 4
6. Savannah Christian 3
7. Savannah Country Day 1

Classification: AA


3200 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Sahara Fletcher Westminster (6-AA) 11:46.600 10
2 Madalyn Walters Dawson County (8-AA) 11:47.760 8
3 Kate Beecham Blessed Trinity (6-AA) 12:11.900 6
4 Dorie Faber North Oconee (8-AA) 12:12.720 5
5 Taylor Harrington Bleckley County (3-AA) 12:34.690 4
6 Casmeyona Austin Screven County (3-AA) 12:58.700 3
7 Mikayla Wilson Pepperell (7-AA) 13:13.280 2
8 Loran Jordan Pierce County (2-AA) 13:14.770 1
9 Allison Aguilar St. Vincent's Academy (2-AA) 13:38.870 0
10 Karley Barcus Pike County (4-AA) 13:55.250 0
11 Cinnamon Williams Temple (5-AA) 14:02.810 0
12 Joanna Mullinax Coosa (7-AA) 14:08.380 0
13 Lisa Denton Heard County (5-AA) 15:26.930 0
14 Jessica Burnette Albany (1-AA) 15:27.500 0
15 Marlee Futch Cook (1-AA) 16:46.550 0

Team Results

1. Westminster 10
2. Dawson County 8
3. Blessed Trinity 6
4. North Oconee 5
5. Bleckley County 4
6. Screven County 3
7. Pepperell 2
8. Pierce County 1

Classification: AAA


3200 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Erin Osment St. Pius X (5-AAA) 11:14.340 10
2 Devon Dabney St. Pius X (5-AAA) 11:42.510 8
3 Victoria Rogers North Hall (8-AAA) 11:44.780 6
4 Jessie Dotson White County (8-AAA) 11:45.380 5
5 Anna Leigh Nix Veterans (2-AAA) 12:05.070 4
6 Carino Nieto Dalton (7-AAA) 12:08.260 3
7 Astacia Watkins Central, Macon (2-AAA) 12:20.330 2
8 India Milling Eagle's Landing (4-AAA) 12:28.890 1
9 Emily Menendez Columbus (6-AAA) 12:43.050 0
10 Rio Watson Columbus (6-AAA) 12:45.060 0
11 Lianne Harris Spalding (4-AAA) 13:14.300 0
12 Hannah Turner LaFayette (7-AAA) 13:46.640 0
13 Elizabeth Golinski Westover (1-AAA) 14:33.720 0
14 Olivia Blackmon Westside, Augusta (3-AAA) 15:27.400 0
15 Kierra Cobb Glenn Hills (3-AAA) 15:57.520 0

Team Results

1. St. Pius X 18
2. North Hall 6
3. White County 5
4. Veterans 4
5. Dalton 3
6. Central, Macon 2
7. Eagle's Landing 1

Classification: AAAA


1600 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Anna Bowles Lakeside, Evans (2-AAAA) 4:57.420 10
2 Allie Schaich Lambert (7-AAAA) 4:59.260 8
3 Sarah Bowles Lakeside, Evans (2-AAAA) 5:10.650 6
4 Meghan Wetterhall Lakeside, DeKalb (6-AAAA) 5:15.910 5
5 Greciana Cooper Southwest DeKalb (6-AAAA) 5:16.800 4
6 Amanda Cope Winder-Barrow (8-AAAA) 5:17.220 3
7 Allie Buchalski Johns Creek (7-AAAA) 5:18.840 2
8 Molly Schenck Pope (5-AAAA) 5:19.290 1
9 Rayna Green Union Grove (3-AAAA) 5:26.230 0
10 Tatyana Hodnett Tri-Cities (4-AAAA) 5:26.260 0
11 Amber White Cedar Shoals (8-AAAA) 5:31.100 0
12 MacKenzie Nail Whitewater (3-AAAA) 5:32.050 0
13 Brittany Truitt Alexander (5-AAAA) 5:42.430 0
14 Caroline Mauldin Warner Robins (1-AAAA) 5:43.010 0
15 Evante Belardo Forest Park (4-AAAA) 5:57.240 0

Team Results

1. Lakeside, Evans 16
2. Lambert 8
3. Lakeside, DeKalb 5
4. Southwest DeKalb 4
5. Winder-Barrow 3
6. Johns Creek 2
7. Pope 1

Classification: AAAAA


1600 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Brooke Koblitz Centennial (6-AAAAA) 5:05.230 10
2 Caroline Kissel Brookwood (8-AAAAA) 5:06.910 8
3 QuanDra Shanks Brookwood (8-AAAAA) 5:08.180 6
4 Lauren Kelly Peachtree Ridge (7-AAAAA) 5:09.670 5
5 Marcie Merriman Lassiter (5-AAAAA) 5:10.240 4
6 Morgan Jackson North Cobb (4-AAAAA) 5:11.190 3
7 Rachel Thorne Alpharetta (6-AAAAA) 5:12.040 2
8 Maria Boff Harrison (4-AAAAA) 5:13.020 1
9 Allison Brackin Wheeler (5-AAAAA) 5:14.680 0
10 Vicky Winslow Collins Hill (7-AAAAA) 5:14.710 0
11 Paige Rankine Luella (2-AAAAA) 5:34.990 0
12 Alison Peters Lowndes (1-AAAAA) 5:35.770 0
13 Dominique Hiatt Camden County (3-AAAAA) 5:37.670 0
14 Rodreka Chambliss M. L. King (2-AAAAA) 5:37.740 0
15 Kayla Russell Lowndes (1-AAAAA) 5:48.270 0
16 Sherina Hornsby Bradwell Institute (3-AAAAA) 5:52.100 0

Team Results

1. Brookwood 14
2. Centennial 10
3. Peachtree Ridge 5
4. Lassiter 4
5. North Cobb 3
6. Alpharetta 2
7. Harrison 1
Share this