Results from Day 1 of the 2008-2009 GHSA Boys State Track Meet

Records Tied or Broken
Event Name School When New Record Old Record
DISCUS LB Joel Westminster (6-AA) Final 177' 9.000" 176' 6.000"
DISCUS Davis Fraker McIntosh (5-AAAA) Final 181' 1.000" 179' 7.000"
HIGH JUMP Raymond Higgs Athens Christian (8-A) Final 7' 2.250" 6' 10.000"
HIGH JUMP Maalik Reynolds Westminster (6-AA) Final 6' 11.000" 6' 10.250"
LONG JUMP Raymond Higgs Athens Christian (8-A) Final 24' 4.000" 24' 0.750"
LONG JUMP Stephen Hill Miller Grove (6-AAAA) Final 25' 8.750" 24' 7.750"
LONG JUMP Demar Forbes M. L. King (2-AAAAA) Final 24' 6.500" 24' 6.250"
WHEELCHAIR SHOT PUT - CLASS 1 David Cathers Gordon Central Final 22' 9.000" 20' 5.500"

Wheelchair Division


WHEELCHAIR SHOT PUT - CLASS 1
Place Name School Distance Points
1 David Cathers Gordon Central
22' 9.000" 10
2 Alex Reed Mill Creek
15' 5.500" 8
3 Jamaal Evans Towers
14' 4.000" 6

WHEELCHAIR SHOT PUT - CLASS 2

Place Name School Distance Points
1 Austin Childers Gordon Central
9' 4.750" 10
2 Marc Fuentes Forsyth Central
9' 0.000" 8

Team Results

1. Gordon Central 20
2. Forsyth Central 8
2. Mill Creek 8
3. Towers 6

Classification: A


1600 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Jake Lethbridge Our Lady of Mercy (5-A) 4:23.540 10
2 Matt Lethbridge Our Lady of Mercy (5-A) 4:25.520 8
3 Ian Rogan Prince Avenue Christian (8-A) 4:33.370 6
4 Brandon Ramsey Wesleyan (7-A) 4:33.630 5
5 Luke Baker Eagle's Landing Christian (7-A) 4:34.710 4
6 Kyle Scott Savannah Country Day (3-A) 4:40.080 3
7 Malcolm Brooks Taliaferro County (4-A) 4:40.940 2
8 Will Hayes Athens Christian (8-A) 4:42.270 1
9 Connor McWhorter Darlington (6-A) 4:45.000 0
10 Cam Collins Darlington (6-A) 4:52.000 0
11 Jaymes Turner Schley County (2-A) 4:52.690 0
12 Abraham Dixon Marion County (2-A) 4:55.880 0
13 Ian Tierney Aquinas (4-A) 4:59.390 0
14 Tony Williams Clinch County (1-A) 5:06.210 0
15 Oscar Morano Claxton (3-A) 5:11.400 0
16 Alquaard Fulse Terrell County (1-A) 5:50.260 0

HIGH JUMP

Place Name School Height Points
1 Raymond Higgs Athens Christian (8-A) 7' 2.250" 10
2 Torian Ware Taliaferro County (4-A) 6' 8.000" 8
3 Josh Guthrie Gordon Lee (6-A) 6' 8.000" 6
4 Sean Moore Treutlen (3-A) 6' 4.000" 5
5 Carmetrick Ross Schley County (2-A) 6' 2.000" 4
6 Dylan Jenkins Bremen (6-A) 6' 2.000" 3
7 Zach Lilly Athens Christian (8-A) 6' 0.000" 2
8 Maurice Davis Pelham (1-A) 6' 0.000" .5
8 Tae Erwin Warren County (4-A) 6' 0.000" .5

LONG JUMP

Place Name School Distance Points
1 Raymond Higgs Athens Christian (8-A) 24' 4.000" 10
2 Carmetrick Ross Schley County (2-A) 24' 0.750" 8
3 Antonio Benton Warren County (4-A) 21' 11.500" 6
4 Willie Deloach Bryan County (3-A) 21' 8.250" 5
5 Avery Cheeks Bowdon (6-A) 21' 5.250" 4
6 Landon Heath Athens Academy (8-A) 21' 5.250" 3
7 Vinnie Brown Terrell County (1-A) 21' 5.250" 2
8 Josh Guthrie Gordon Lee (6-A) 21' 4.000" 1

POLE VAULT

Place Name School Height Points
1 Derek Roberts Gordon Lee (6-A) 13' 0.000" 10
2 Matthew Gulley Athens Christian (8-A) 12' 6.000" 8
3 Joey Moon Athens Christian (8-A) 12' 0.000" 6
4 Wes Ayres Wesleyan (7-A) 11' 6.000" 5
5 Christian Rasmussen Holy Innocents' (5-A) 11' 6.000" 4
6 Brandon Dwyer Eagle's Landing Christian (7-A) 11' 6.000" 3
7 James Clemmons Brookstone (2-A) 11' 0.000" 2
8 Jefferson Willis Brookstone (2-A) 9' 6.000" 1

SHOT PUT

Place Name School Distance Points
1 Chris Bellamy Claxton (3-A) 51' 3.000" 10
2 Jay Stansberry Bremen (6-A) 50' 8.750" 8
3 Marc Panu Whitefield Academy (5-A) 49' 1.500" 6
4 Jordan Richardson Athens Academy (8-A) 48' 5.250" 5
5 Germanuel Baldwin Central, Talbotton (2-A) 47' 10.750" 4
6 Kalip Chapman Wheeler County (3-A) 47' 9.000" 3
7 Daniel Alexis Our Lady of Mercy (5-A) 46' 9.000" 2
8 Telvin Yancey Turner County (2-A) 46' 8.000" 1

TRIPLE JUMP

Place Name School Distance Points
1 Raymond Higgs Athens Christian (8-A) 48' 1.000" 10
2 Dominique Brown Pelham (1-A) 45' 3.250" 8
3 Devunet Reynolds Bacon County (1-A) 43' 9.500" 6
4 Eric Scott Washington-Wilkes (4-A) 43' 8.750" 5
5 Zach Walker Johnson County (3-A) 43' 7.250" 4
6 Marlon Bryan Landmark Christian (5-A) 43' 5.750" 3
7 Tae Erwin Warren County (4-A) 43' 4.750" 2
8 Carmetrick Ross Schley County (2-A) 43' 0.000" 1

DISCUS

Place Name School Distance Points
1 Andrew Dunkleberger Whitefield Academy (5-A) 145' 11.000" 10
2 Jay Stansberry Bremen (6-A) 139' 5.000" 8
3 Jonathan Lewis Warren County (4-A) 136' 9.000" 6
4 Joey Moon Athens Christian (8-A) 132' 1.000" 5
5 Chris Murray Bacon County (1-A) 132' 1.000" 4
6 Ben Glauser Athens Academy (8-A) 131' 7.000" 3
7 Joshua Graham Jenkins County (3-A) 130' 0.000" 2
8 Donnell Wheeler Pelham (1-A) 127' 1.000" 1

Team Results

1. Athens Christian 52
2. Our Lady of Mercy 20
3. Bremen 19
4. Gordon Lee 17
5. Whitefield Academy 16
6. Warren County 14.5
7. Schley County 13
8. Athens Academy 11
9. Bacon County 10
9. Wesleyan 10
9. Taliaferro County 10
9. Claxton 10
10. Pelham 9.5
11. Eagle's Landing Christian 7
12. Prince Avenue Christian 6
13. Treutlen 5
13. Bryan County 5
13. Washington-Wilkes 5
14. Johnson County 4
14. Bowdon 4
14. Holy Innocents' 4
14. Central, Talbotton 4
15. Wheeler County 3
15. Savannah Country Day 3
15. Brookstone 3
15. Landmark Christian 3
16. Jenkins County 2
16. Terrell County 2
17. Turner County 1

Classification: AA


1600 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Conner Chesser Blessed Trinity (6-AA) 4:37.930 10
2 Brandon Banks East Jackson (8-AA) 4:39.410 8
3 Clarke Maddox Lovett (6-AA) 4:41.330 6
4 Ian Edwards Jordan (5-AA) 4:42.900 5
5 Ian Wraga North Oconee (8-AA) 4:43.640 4
6 J.B. Box Calhoun (7-AA) 4:43.670 3
7 David Daniel Thomasville (1-AA) 4:48.960 2
8 Kris Covington Appling County (2-AA) 4:51.210 1
9 Anthony Jones Bleckley County (3-AA) 4:53.230 0
10 Davis Trexler McIntosh County Academy (2-AA) 4:54.310 0
11 Tracy Greenfield Adairsville (7-AA) 4:54.680 0
12 Jerrod King Northeast (4-AA) 4:54.890 0
13 Victor Grayner Northeast (4-AA) 5:00.880 0
14 Kevin Kidd Heard County (5-AA) 5:04.050 0
15 Jarvis Hicks Albany (1-AA) 5:06.860 0
16 Napoleon Scott Screven County (3-AA) 5:12.530 0

HIGH JUMP

Place Name School Height Points
1 Maalik Reynolds Westminster (6-AA) 6' 11.000" 10
2 Cornelius Roberts Screven County (3-AA) 6' 6.000" 8
3 Demenquez Badie Swainsboro (3-AA) 6' 4.000" 6
4 Nathan Brooks Sonoraville (7-AA) 6' 4.000" 5
5 Tre Frost Lamar County (5-AA) 6' 4.000" 4
6 Tyler Collins East Jackson (8-AA) 6' 4.000" 3
7 Frank Steger Tattnall County (2-AA) 6' 2.000" 2
8 Demonte Nelson Buford (6-AA) 6' 2.000" 1

LONG JUMP

Place Name School Distance Points
1 Cornelius Roberts Screven County (3-AA) 23' 5.750" 10
2 Adrian Alexander Southwest (4-AA) 23' 5.000" 8
3 Senorise Perry Chattooga (7-AA) 22' 6.750" 6
4 Stephon Shelton Westminster (6-AA) 22' 1.500" 5
5 Trebor Holmes Rockmart (7-AA) 22' 1.000" 4
6 Ralph David Abernathy Westminster (6-AA) 21' 3.000" 3
7 Dontavius Lee Crawford County (5-AA) 21' 2.000" 2
8 Jemea Thomas Fitzgerald (1-AA) 21' 1.000" 1

POLE VAULT

Place Name School Height Points
1 Tyler Porter Jefferson (8-AA) 15' 0.000" 10
2 David Yates Westminster (6-AA) 14' 0.000" 8
3 David Totherow Gordon Central (7-AA) 13' 0.000" 6
4 Ethan Smith Oglethorpe County (8-AA) 12' 6.000" 5
5 Chris Vickers Lovett (6-AA) 12' 0.000" 4
6 Nathan Landrum Bleckley County (3-AA) 11' 0.000" 3
7 Quintavious Nelson Northeast (4-AA) 11' 0.000" 2
8 Kevin Kidd Heard County (5-AA) 10' 6.000" 1

SHOT PUT

Place Name School Distance Points
1 Corbin Reynolds Greater Atlanta Christian (6-AA) 52' 0.750" 10
2 Javarous Faulk Central, Macon (4-AA) 51' 0.000" 8
3 Kyle Harris Pepperell (7-AA) 49' 0.500" 6
4 Ricky Hart Charlton County (2-AA) 48' 5.250" 5
5 Damien Singleton Tattnall County (2-AA) 48' 4.750" 4
6 Denzel Cheeks Swainsboro (3-AA) 48' 4.500" 3
7 Lyn Hester Banks County (8-AA) 47' 3.750" 2
8 Toney Thomas Mitchell County (1-AA) 47' 3.000" 1

TRIPLE JUMP

Place Name School Distance Points
1 Cornelius Roberts Screven County (3-AA) 46' 8.500" 10
2 Rashad Ramsey Chattooga (7-AA) 46' 0.500" 8
3 Damien Henry Southwest (4-AA) 45' 9.000" 6
4 Brandon Harton Tattnall County (2-AA) 45' 5.500" 5
5 Greg Thomas Brooks County (1-AA) 44' 3.500" 4
6 Martez Brown Swainsboro (3-AA) 44' 2.500" 3
7 James Keen Macon County (5-AA) 43' 10.500" 2
8 Jigaro Mosley Northeast (4-AA) 43' 9.500" 1

DISCUS

Place Name School Distance Points
1 LB Joel Westminster (6-AA) 177' 9.000" 10
2 Dayton Luther Gordon Central (7-AA) 158' 1.000" 8
3 Kyle Kinser Greater Atlanta Christian (6-AA) 150' 7.000" 6
4 Tevin Roberts Screven County (3-AA) 146' 6.000" 5
5 Josh Kles Jefferson (8-AA) 145' 3.000" 4
6 Derrick Upshaw McIntosh County Academy (2-AA) 142' 10.000" 3
7 Eric McDaniel Calhoun (7-AA) 138' 7.000" 2
8 Denzel Cheeks Swainsboro (3-AA) 136' 3.000" 1

Team Results

1. Westminster 36
2. Screven County 33
3. Greater Atlanta Christian 16
4. Gordon Central 14
4. Southwest 14
4. Chattooga 14
4. Jefferson 14
5. Swainsboro 13
6. Tattnall County 11
6. East Jackson 11
7. Blessed Trinity 10
7. Lovett 10
8. Central, Macon 8
9. Pepperell 6
10. Charlton County 5
10. Calhoun 5
10. Jordan 5
10. Oglethorpe County 5
10. Sonoraville 5
11. Lamar County 4
11. Rockmart 4
11. Brooks County 4
11. North Oconee 4
12. McIntosh County Academy 3
12. Bleckley County 3
12. Northeast 3
13. Thomasville 2
13. Macon County 2
13. Banks County 2
13. Crawford County 2
14. Buford 1
14. Appling County 1
14. Mitchell County 1
14. Fitzgerald 1
14. Heard County 1

Classification: AAA


1600 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Will Ficklin Spalding (4-AAA) 4:24.500 10
2 Nolan Clark North Hall (7-AAA) 4:25.330 8
3 Charlie Sparks Columbus (2-AAA) 4:25.490 6
4 Nathan Vassey Woodward Academy (4-AAA) 4:26.460 5
5 Ty McCormack North Hall (7-AAA) 4:30.880 4
6 Nabil Hamid Druid Hills (5-AAA) 4:30.950 3
7 Joel Padgett Oconee County (8-AAA) 4:32.180 2
8 David Cassidy Richmond Hill (3-AAA) 4:32.880 1
9 Trey Ellis St. Pius X (5-AAA) 4:35.200 0
10 Jake Bradley Lakeview-Ft. Oglethorpe (6-AAA) 4:35.570 0
11 Jesse Yeomans Perry (1-AAA) 4:36.530 0
12 Billy Colbert Perry (1-AAA) 4:38.500 0
13 Jacob Mobbs Carrollton (6-AAA) 4:39.320 0
14 Chris Graham Elbert County (8-AAA) 4:41.490 0
15 Sherrard Rod Thomas Kendrick (2-AAA) 4:43.930 0
16 Rashawn Tanner Washington County (3-AAA) 4:45.750 0

HIGH JUMP

Place Name School Height Points
1 Darius King Riverwood (5-AAA) 7' 0.000" 10
2 DJ Mann Carrollton (6-AAA) 6' 8.000" 8
3 Sir Paul Jones Monroe (1-AAA) 6' 6.000" 6
4 Shaeem McClaren West Forsyth (7-AAA) 6' 6.000" 5
5 Bobby Burum Burke County (3-AAA) 6' 2.000" 3.5
5 Darion Jones Washington County (3-AAA) 6' 2.000" 3.5
7 Anderico Bailey Eastside (8-AAA) 6' 2.000" 2
8 Chris West Gainesville (7-AAA) 6' 2.000" .5
8 Kyle Gilbert LaGrange (2-AAA) 6' 2.000" .5

LONG JUMP

Place Name School Distance Points
1 Damian Johnson Burke County (3-AAA) 24' 1.500" 10
2 Malcom Chinn Carver, Columbus (2-AAA) 24' 0.750" 8
3 Kenji Breedlove Westover (1-AAA) 23' 5.250" 6
4 Valdon Cooper Elbert County (8-AAA) 23' 1.500" 5
5 Travis Tinson Westover (1-AAA) 22' 8.500" 4
6 Andy Wokeme Druid Hills (5-AAA) 22' 5.250" 3
7 Demarcus Simpson LaFayette (6-AAA) 21' 9.000" 2
8 Dominique Lewis Druid Hills (5-AAA) 21' 4.500" 1

POLE VAULT

Place Name School Height Points
1 Paul Malquist Gainesville (7-AAA) 15' 6.000" 10
2 Nikita Kirillov St. Pius X (5-AAA) 15' 0.000" 8
3 Drew Phillips Woodward Academy (4-AAA) 13' 0.000" 6
4 David Bergen Woodward Academy (4-AAA) 13' 0.000" 5
5 Chris Gordon West Forsyth (7-AAA) 12' 6.000" 4
6 Nick Miller St. Pius X (5-AAA) 11' 6.000" 3
7 Collin Ankerich Oconee County (8-AAA) 11' 0.000" 2
8 David Metz Westover (1-AAA) 11' 0.000" 1

SHOT PUT

Place Name School Distance Points
1 Daniel Drummond Flowery Branch (7-AAA) 57' 6.500" 10
2 Jerry King Dunwoody (5-AAA) 56' 0.000" 8
3 Casey Reynolds Pickens (7-AAA) 55' 2.500" 6
4 Blake Adams Dunwoody (5-AAA) 53' 8.500" 5
5 Jadareius Hamlin Mary Persons (4-AAA) 53' 1.000" 4
6 Dominic Barnes Westover (1-AAA) 50' 10.500" 3
7 Latteral Davis Oconee County (8-AAA) 50' 4.000" 2
8 Aaron Bennett Liberty County (3-AAA) 49' 11.000" 1

TRIPLE JUMP

Place Name School Distance Points
1 Damian Johnson Burke County (3-AAA) 49' 5.750" 10
2 Kenji Breedlove Westover (1-AAA) 47' 3.250" 8
3 Trez Haley Elbert County (8-AAA) 46' 8.000" 6
4 Kendrick Parker Druid Hills (5-AAA) 45' 10.250" 5
5 Valdon Cooper Elbert County (8-AAA) 45' 8.500" 4
6 Jonathan Jones Shaw (2-AAA) 45' 1.750" 3
7 JJ Carver Lakeview-Ft. Oglethorpe (6-AAA) 44' 5.000" 2
8 Travis Tinson Westover (1-AAA) 44' 1.250" 1

DISCUS

Place Name School Distance Points
1 Daniel Drummond Flowery Branch (7-AAA) 169' 6.000" 10
2 Johnny Moore Monroe (1-AAA) 166' 0.000" 8
3 Peyton Wilhoite North Hall (7-AAA) 159' 11.000" 6
4 Jerry King Dunwoody (5-AAA) 159' 1.000" 5
5 Aaron Bennett Liberty County (3-AAA) 157' 2.000" 4
6 Rashad Jackson Westover (1-AAA) 155' 4.000" 3
7 Tevin Davis Mary Persons (4-AAA) 143' 4.000" 2
8 Ruldoph Chism Carrollton (6-AAA) 143' 1.000" 1

Team Results

1. Westover 26
2. Burke County 23.5
3. Flowery Branch 20
4. Dunwoody 18
4. North Hall 18
5. Woodward Academy 16
6. Elbert County 15
7. Monroe 14
8. Druid Hills 12
9. St. Pius X 11
10. Gainesville 10.5
11. Spalding 10
11. Riverwood 10
12. West Forsyth 9
12. Carrollton 9
13. Carver, Columbus 8
14. Mary Persons 6
14. Columbus 6
14. Pickens 6
14. Oconee County 6
15. Liberty County 5
16. Washington County 3.5
17. Shaw 3
18. Lakeview-Ft. Oglethorpe 2
18. LaFayette 2
18. Eastside 2
19. Richmond Hill 1
20. LaGrange .5

Classification: AAAA


1600 METER RUN
Place Name School Time Points
1 AJ Meyer Northwest Whitfield (7-AAAA) 4:27.210 10
2 Vince Brown McIntosh (5-AAAA) 4:27.300 8
3 Jake Hudson Heritage, Conyers (8-AAAA) 4:29.570 6
4 Cameron Reed Alexander (5-AAAA) 4:31.130 5
5 David Connolly Marist (6-AAAA) 4:32.210 4
6 Ben Shippey Rome (7-AAAA) 4:32.240 3
7 Aaron Worthy Heritage, Conyers (8-AAAA) 4:36.470 2
8 Brad Boyd South Effingham (2-AAAA) 4:37.180 1
9 Thomas Miller Lithonia (6-AAAA) 4:37.550 0
10 Atom Young Lakeside, Evans (3-AAAA) 4:37.950 0
11 Michael Valerio Lakeside, Evans (3-AAAA) 4:40.490 0
12 Roderick Byars Stockbridge (4-AAAA) 4:53.510 0
13 Justin Irvin Ola (4-AAAA) 4:54.440 0
14 Mike Wooten Jones County (1-AAAA) 4:54.750 0
15 Matthew Garmen Ware County (2-AAAA) 4:56.100 0

HIGH JUMP

Place Name School Height Points
1 Graylin Ward Northgate (5-AAAA) 6' 8.000" 10
2 Brandon Williams Wayne County (2-AAAA) 6' 6.000" 8
3 Dennis Whitley Apalachee (8-AAAA) 6' 4.000" 6
4 Stephen Payne Hillgrove (7-AAAA) 6' 4.000" 5
5 Greg Worthy Griffin (4-AAAA) 6' 2.000" 3.5
5 Justin Fleming Habersham Central (8-AAAA) 6' 2.000" 3.5
7 Leighton Gasque Hiram (7-AAAA) 6' 0.000" 1
7 Gary Wilkins Alcovy (4-AAAA) 6' 0.000" 1
7 Malcolm Brock Southwest DeKalb (6-AAAA) 6' 0.000" 1

LONG JUMP

Place Name School Distance Points
1 Stephen Hill Miller Grove (6-AAAA) 25' 8.750" 10
2 Nicholas Lanier Statesboro (2-AAAA) 23' 0.500" 8
3 Andre Carter Alexander (5-AAAA) 22' 8.250" 6
4 Austin Scott Hardaway (1-AAAA) 22' 6.750" 5
5 Dre Davis Thomas Co. Central (1-AAAA) 22' 5.500" 4
6 Thomas Frierson Whitewater (5-AAAA) 22' 3.000" 3
7 Tyler Askew Salem (8-AAAA) 21' 11.750" 2
8 Mario Jackson Statesboro (2-AAAA) 21' 11.500" 1

POLE VAULT

Place Name School Height Points
1 Jake Bridges Northwest Whitfield (7-AAAA) 14' 0.000" 10
2 Travoris Simmons Jones County (1-AAAA) 12' 6.000" 8
3 Casey Rogers Winder-Barrow (8-AAAA) 12' 6.000" 6
4 Nathan Prestridge Cedar Shoals (8-AAAA) 12' 0.000" 5
5 Mike Firsowicz Starr's Mill (5-AAAA) 12' 0.000" 4
6 Cody Garner Woodland, Cartersville (7-AAAA) 12' 0.000" 3
7 Caleb Ebbetts Lee County (1-AAAA) 11' 6.000" 2
8 Daniel Arias Marist (6-AAAA) 11' 6.000" 1

SHOT PUT

Place Name School Distance Points
1 Davis Fraker McIntosh (5-AAAA) 61' 5.750" 10
2 Octavius Hardy Wayne County (2-AAAA) 53' 2.750" 8
3 Ray Drew Thomas Co. Central (1-AAAA) 52' 6.000" 6
4 Bryce Rauhof McIntosh (5-AAAA) 51' 3.000" 5
5 Darien Small Dutchtown (4-AAAA) 48' 11.250" 4
6 DeDe Latimore Cedar Shoals (8-AAAA) 48' 10.250" 3
7 Jimmy Staten Ware County (2-AAAA) 48' 8.750" 2
8 Cartaviouz Woods Griffin (4-AAAA) 46' 6.250" 1

TRIPLE JUMP

Place Name School Distance Points
1 David Lee Tucker (6-AAAA) 47' 5.500" 10
2 Wayne Hollis Jonesboro (4-AAAA) 46' 11.500" 8
3 Craig Allen Villa Rica (5-AAAA) 46' 9.250" 6
4 Patrick Jenkins Statesboro (2-AAAA) 46' 4.250" 5
5 Denzel Gamble Bainbridge (1-AAAA) 46' 3.250" 4
6 Bubba Freeman Cedar Shoals (8-AAAA) 45' 6.000" 3
7 Greg Worthy Griffin (4-AAAA) 45' 3.000" 2
8 Dean Haynes Northwest Whitfield (7-AAAA) 44' 9.500" 1

DISCUS

Place Name School Distance Points
1 Davis Fraker McIntosh (5-AAAA) 181' 1.000" 10
2 Burke McCarthy Marist (6-AAAA) 154' 0.000" 8
3 Xavier Molette Rockdale County (8-AAAA) 152' 11.000" 6
4 Christian Ezeagawn Sandy Creek (5-AAAA) 146' 7.000" 5
5 Nick MacMillan Habersham Central (8-AAAA) 146' 4.000" 4
6 Jimmy Staten Ware County (2-AAAA) 143' 9.000" 3
7 Octavius Hardy Wayne County (2-AAAA) 142' 8.000" 2
8 Jonathon Battle Americus-Sumter (1-AAAA) 131' 4.000" 1

Team Results

1. McIntosh 33
2. Northwest Whitfield 21
3. Wayne County 18
4. Statesboro 14
5. Marist 13
6. Alexander 11
6. Cedar Shoals 11
7. Northgate 10
7. Thomas Co. Central 10
7. Tucker 10
7. Miller Grove 10
8. Heritage, Conyers 8
8. Jonesboro 8
8. Jones County 8
9. Habersham Central 7.5
10. Griffin 6.5
11. Winder-Barrow 6
11. Apalachee 6
11. Rockdale County 6
11. Villa Rica 6
12. Hardaway 5
12. Sandy Creek 5
12. Ware County 5
12. Hillgrove 5
13. Dutchtown 4
13. Starr's Mill 4
13. Bainbridge 4
14. Rome 3
14. Woodland, Cartersville 3
14. Whitewater 3
15. Salem 2
15. Lee County 2
16. Americus-Sumter 1
16. Hiram 1
16. Alcovy 1
16. South Effingham 1
16. Southwest DeKalb 1

Classification: AAAAA


1600 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Kirubel Erassa Grayson (8-AAAAA) 4:17.360 10
2 Brian Detweiler Parkview (8-AAAAA) 4:19.190 8
3 Alec Clifford North Cobb (5-AAAAA) 4:20.090 6
4 Wade Voyles Chapel Hill (4-AAAAA) 4:20.100 5
5 Gator Jackson South Forsyth (7-AAAAA) 4:23.680 4
6 Taylor Snyder Greenbrier (2-AAAAA) 4:24.130 3
7 Blake Kennedy Alpharetta (6-AAAAA) 4:25.680 2
8 Robert Fensterer Peachtree Ridge (7-AAAAA) 4:25.910 1
9 William Pike Newnan (4-AAAAA) 4:28.890 0
10 Josiah Stanton-Brooks Union Grove (2-AAAAA) 4:30.660 0
11 Mark Hirons Marietta (5-AAAAA) 4:31.330 0
12 Daniel Jester Alpharetta (6-AAAAA) 4:33.660 0
13 Jeff Millich Camden County (3-AAAAA) 4:34.620 0
14 Jacob Grubb Warner Robins (1-AAAAA) 4:40.660 0
15 Hunter Honeycutt Tift County (1-AAAAA) 4:43.590 0

HIGH JUMP

Place Name School Height Points
1 David Smith Lovejoy (4-AAAAA) 7' 2.000" 10
2 Braylon Williams Douglass, Atlanta (2-AAAAA) 7' 0.000" 8
3 Cameron Zeman North Forsyth (7-AAAAA) 6' 10.000" 6
4 Johnathan Blair Bradwell Institute (3-AAAAA) 6' 6.000" 5
5 Taron Squires Parkview (8-AAAAA) 6' 6.000" 4
6 Andrew Wheatley Luella (2-AAAAA) 6' 6.000" 3
7 Tyler Mickens Mundy's Mill (4-AAAAA) 6' 6.000" 2
8 Jared Fluellen Warner Robins (1-AAAAA) 6' 4.000" 1

LONG JUMP

Place Name School Distance Points
1 Demar Forbes M. L. King (2-AAAAA) 24' 6.500" 10
2 Tyler Mickens Mundy's Mill (4-AAAAA) 24' 4.500" 8
3 Taron Squires Parkview (8-AAAAA) 23' 11.250" 6
4 Richard Wilson Groves (3-AAAAA) 23' 7.000" 5
5 DD Smith Camden County (3-AAAAA) 23' 0.500" 4
6 Eugene Glenn Shiloh (8-AAAAA) 22' 8.000" 3
7 Solomon Otoo Riverdale (4-AAAAA) 22' 8.000" 2
8 Charles Conley East Paulding (5-AAAAA) 22' 7.000" 1

POLE VAULT

Place Name School Height Points
1 Michael Kopanski Mill Creek (7-AAAAA) 14' 6.000" 10
2 Aaron Chamblee Mill Creek (7-AAAAA) 14' 6.000" 8
3 Glenn Branscomb Parkview (8-AAAAA) 13' 6.000" 6
4 Yida Gao Walton (6-AAAAA) 13' 6.000" 5
5 James Pate Lassiter (6-AAAAA) 12' 6.000" 4
6 Alec Goldie North Cobb (5-AAAAA) 12' 6.000" 3
7 Josh Kimble Grayson (8-AAAAA) 12' 6.000" 1.5
7 Blair Obryant Chapel Hill (4-AAAAA) 12' 6.000" 1.5

SHOT PUT

Place Name School Distance Points
1 Nabil Mubarak Grayson (8-AAAAA) 60' 3.500" 10
2 Teonor Davilmar Dacula (8-AAAAA) 56' 3.000" 8
3 Ramael Wilson Mill Creek (7-AAAAA) 55' 6.500" 6
4 Miles Freberg Walton (6-AAAAA) 55' 2.000" 5
5 Ryan Robinson Mill Creek (7-AAAAA) 55' 1.000" 4
6 Jordan Chambers Kell (6-AAAAA) 52' 2.500" 3
7 Caleb Whitener East Paulding (5-AAAAA) 51' 3.500" 2
8 Duran Christophe Woodstock (5-AAAAA) 50' 6.250" 1

TRIPLE JUMP

Place Name School Distance Points
1 Julian Vann Parkview (8-AAAAA) 47' 1.250" 10
2 Jamal Tiller Wheeler (6-AAAAA) 46' 7.500" 8
3 Demar Forbes M. L. King (2-AAAAA) 44' 10.000" 6
4 Darrly Marlow Norcross (7-AAAAA) 44' 9.500" 5
5 Johnathon Baldwin East Coweta (4-AAAAA) 44' 5.250" 4
6 Chris Mobley Lowndes (1-AAAAA) 44' 3.750" 3
7 Chris Brown Valdosta (1-AAAAA) 44' 1.000" 2
8 Brandon Trawick Windsor Forest (3-AAAAA) 43' 8.500" 1

DISCUS

Place Name School Distance Points
1 Nabil Mubarak Grayson (8-AAAAA) 162' 1.000" 10
2 Kevin Darley Mill Creek (7-AAAAA) 157' 4.000" 8
3 Duran Christophe Woodstock (5-AAAAA) 157' 4.000" 6
4 Joseph McMurray Parkview (8-AAAAA) 147' 3.000" 5
5 Osaret Legemah Riverdale (4-AAAAA) 142' 10.000" 4
6 Caleb Whitener East Paulding (5-AAAAA) 142' 3.000" 3
7 Mike Coke Redan (2-AAAAA) 140' 4.000" 2
8 Shaquille Russell Bradwell Institute (3-AAAAA) 140' 1.000" 1

Team Results

1. Parkview 39
2. Mill Creek 36
3. Grayson 31.5
4. M. L. King 16
5. Mundy's Mill 10
5. Walton 10
5. Lovejoy 10
6. North Cobb 9
7. Douglass, Atlanta 8
7. Wheeler 8
7. Dacula 8
8. Woodstock 7
9. Chapel Hill 6.5
10. Riverdale 6
10. North Forsyth 6
10. East Paulding 6
10. Bradwell Institute 6
11. Norcross 5
11. Groves 5
12. Camden County 4
12. Lassiter 4
12. East Coweta 4
12. South Forsyth 4
13. Luella 3
13. Greenbrier 3
13. Shiloh 3
13. Kell 3
13. Lowndes 3
14. Redan 2
14. Valdosta 2
14. Alpharetta 2
15. Windsor Forest 1
15. Warner Robins 1
15. Peachtree Ridge 1
Share this