Results from Day 1 of the 2008-2009 GHSA Girls State Track Meet

Final Results

Classification: A


1600 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Erika Ramsey Wesleyan (7-A) 5:22.090 10
2 Greer Gafford Holy Innocents' (5-A) 5:24.250 8
3 Andrea Raville Our Lady of Mercy (5-A) 5:26.060 6
4 Bryanne Acker Athens Christian (8-A) 5:30.560 5
5 Jennifer Page Brookstone (2-A) 5:37.000 4
6 Ansley McDurmon Darlington (6-A) 5:37.280 3
7 Casi McDonald Treutlen (3-A) 5:37.290 2
8 Sarah Wetzstein Athens Academy (8-A) 5:52.000 1
9 Lindsay Evans Darlington (6-A) 5:52.010 0
10 Allison Preg Providence Christian (7-A) 5:53.000 0
11 Kristin Bay Bacon County (1-A) 6:06.000 0
12 Jasheanna Graves Warren County (4-A) 6:12.000 0
13 Amanda Page Calvary Day School (3-A) 6:22.000 0
14 Whitney Pope Taliaferro County (4-A) 6:32.000 0
15 Urssula Aviles Pelham (1-A) 6:35.000 0

Team Results

1. Wesleyan 10
2. Holy Innocents' 8
3. Our Lady of Mercy 6
4. Athens Christian 5
5. Brookstone 4
6. Darlington 3
7. Treutlen 2
8. Athens Academy 1

Classification: AA


3200 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Lauren Kester Greater Atlanta Christian (6-AA) 11:41.090 10
2 Elizabeth Rucker Lovett (6-AA) 12:03.390 8
3 Astacia Watkins Central, Macon (4-AA) 12:03.430 6
4 Rachel Greenwall North Oconee (8-AA) 12:18.300 5
5 Taylor Harrington Bleckley County (3-AA) 12:22.340 4
6 Cori Wixon St. Vincent's Academy (2-AA) 12:55.490 3
7 Christine Parker Dawson County (8-AA) 12:59.770 2
8 Jessi Young Bleckley County (3-AA) 13:35.410 1
9 Jennifer Cumbus Berrien (1-AA) 13:40.430 0
10 Mikayla Wilson Pepperell (7-AA) 13:42.240 0
11 Allison Mangham Pike County (5-AA) 14:15.900 0
12 Amber Deloach St. Vincent's Academy (2-AA) 14:25.490 0
13 Samantha Claybrook Early County (1-AA) 14:49.580 0
14 Albertina Dean Northeast (4-AA) 15:15.240 0
15 Kiara Hansberry Temple (7-AA) 15:50.680 0

Team Results

1. Greater Atlanta Christian 10
2. Lovett 8
3. Central, Macon 6
4. Bleckley County 5
4. North Oconee 5
5. St. Vincent's Academy 3
6. Dawson County 2

Classification: AAA


1600 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Bret McDaniel Riverwood (5-AAA) 5:00.810 10
2 Kathleen Laporte St. Pius X (5-AAA) 5:07.860 8
3 Ann Centner Oconee County (8-AAA) 5:08.030 6
4 Kiara McCue-Woods Flowery Branch (7-AAA) 5:15.670 5
5 Jessica Ridley Columbus (2-AAA) 5:21.220 4
6 Jenna Wesley Spalding (4-AAA) 5:24.220 3
7 Haley Smith Woodward Academy (4-AAA) 5:25.790 2
8 Shelby McFarland Southeast Whitfield (6-AAA) 5:32.340 1
9 Kayla Parsons Northside, Columbus (2-AAA) 5:35.260 0
10 Jessie Dotson White County (7-AAA) 5:40.060 0
11 Moneka English Westover (1-AAA) 5:43.020 0
12 Lindsey Anderson Cartersville (6-AAA) 5:44.130 0
13 Erica Brooks Oconee County (8-AAA) 5:44.400 0
14 Jasmine Boone Baldwin (3-AAA) 6:06.670 0
15 Hyniece Snell Monroe (1-AAA) 6:15.540 0
16 JaQuetta Chandler Burke County (3-AAA) 6:25.890 0

Team Results

1. Riverwood 10
2. St. Pius X 8
3. Oconee County 6
4. Flowery Branch 5
5. Columbus 4
6. Spalding 3
7. Woodward Academy 2
8. Southeast Whitfield 1

Classification: AAAA


3200 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Meghan Wetterhall Lakeside, DeKalb (6-AAAA) 11:07.160 10
2 Anna Bowles Lakeside, Evans (3-AAAA) 11:09.640 8
3 Sophie Harkins Marist (6-AAAA) 11:24.810 6
4 Katie Townsend Lakeside, Evans (3-AAAA) 11:36.700 5
5 Jackie Sample Starr's Mill (5-AAAA) 11:41.310 4
6 Shelby Robison Glynn Academy (2-AAAA) 11:55.720 3
7 Darby Arnold Woodland, Cartersville (7-AAAA) 11:59.740 2
8 Amanda Cope Winder-Barrow (8-AAAA) 12:01.010 1
9 Rebecca Gegory Winder-Barrow (8-AAAA) 12:29.550 0
10 Mary Frances Roberts Whitewater (5-AAAA) 12:38.930 0
11 Breiona Badie Lee County (1-AAAA) 12:46.110 0
12 Carina Nieto Dalton (7-AAAA) 12:57.780 0
13 Alyssa Millikin Stockbridge (4-AAAA) 13:00.180 0
14 Tiffany Woodard Statesboro (2-AAAA) 13:08.930 0
15 Monique Wooten Jones County (1-AAAA) 13:26.900 0
16 Emily Kanniard Ola (4-AAAA) 14:17.140 0

Team Results

1. Lakeside, Evans 13
2. Lakeside, DeKalb 10
3. Marist 6
4. Starr's Mill 4
5. Glynn Academy 3
6. Woodland, Cartersville 2
7. Winder-Barrow 1

Classification: AAAAA


3200 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Amanda Winslow Collins Hill (7-AAAAA) 10:42.700 10
2 Sydney Marshall Chattahoochee (7-AAAAA) 10:58.000 8
3 Carly Egan Brookwood (8-AAAAA) 11:27.870 6
4 Anakaren Lopez Brookwood (8-AAAAA) 11:33.340 5
5 Kylie Womack Walton (6-AAAAA) 11:35.800 4
6 Chelsea Weiermiller Milton (6-AAAAA) 11:39.980 3
7 Ashley Stovall Chapel Hill (4-AAAAA) 11:40.100 2
8 Megan Breitbach Houston County (1-AAAAA) 11:42.860 1
9 Ali Waterson Harrison (5-AAAAA) 11:45.710 0
10 Samantha Silvers Woodstock (5-AAAAA) 12:09.680 0
11 Haley Haltiwanger Valdosta (1-AAAAA) 12:10.810 0
12 Joy Diaz Luella (2-AAAAA) 12:15.110 0
13 Gina Melilli Chapel Hill (4-AAAAA) 12:22.180 0
14 Jennifer Walz Savannah Arts Academy (3-AAAAA) 12:28.460 0
15 Erin Payne Greenbrier (2-AAAAA) 12:35.080 0
16 Quianika Hatchell Bradwell Institute (3-AAAAA) 15:30.300 0

Team Results

1. Brookwood 11
2. Collins Hill 10
3. Chattahoochee 8
4. Walton 4
5. Milton 3
6. Chapel Hill 2
7. Houston County 1

Heat Results

Classification: AA


100 METER DASH Heat Number 1
Place Name School Time
1 Jasmine Grovenor McIntosh County Academy (2-AA) 12.070
2 Shamira Barrett Adairsville (7-AA) 12.140
3 Kendra Carter Cook (1-AA) 12.460
4 Chloe Johnson Lovett (6-AA) 12.740
5 Shanedra Lockett Crawford County (5-AA) 12.770
6 Shanel Lewis Monticello (4-AA) 12.940
7 Missy Parks Jefferson (8-AA) 13.210

100 METER DASH Heat Number 2

Place Name School Time
1 Michelle Mitchell Dodge County (3-AA) 12.450
2 Shunika Jarrells Avondale (6-AA) 12.500
3 Aschiaa Davis Mitchell County (1-AA) 12.630
4 Jakacha Nelson Putnam County (4-AA) 12.690
5 Charron Woodley Model (7-AA) 12.880
6 Porrcia Vail Pierce County (2-AA) 13.050
7 Autumn Moser North Oconee (8-AA) 13.560

100 METER INTERMEDIATE HURDLES Heat Number 1

Place Name School Time
1 Miray Seward Westminster (6-AA) 14.980
2 Annie Fletcher Bleckley County (3-AA) 15.350
3 Hannah Greeson Adairsville (7-AA) 15.900
4 Marina Defoor Rabun County (8-AA) 16.560
5 Megan Shedd Henry County (4-AA) 16.590
6 Shamira Wilcox Fitzgerald (1-AA) 16.730
7 Tiana Spearman Heard County (5-AA) 19.090

100 METER INTERMEDIATE HURDLES Heat Number 2

Place Name School Time
1 Laconia Davis Rockmart (7-AA) 15.170
2 Jessica Tuggle Greater Atlanta Christian (6-AA) 15.230
3 Jalisha Knight Toombs County (3-AA) 15.310
4 Sherrina Lewis Jordan (5-AA) 15.910
5 Ronnesha Smith Pierce County (2-AA) 16.600
6 Juan Tierra Thomas Northeast (4-AA) 17.460
7 Iniki Allen Jefferson (8-AA) 17.900
8 Kadija Jones Brooks County (1-AA) 18.640

1600 METER RELAY Heat Number 1

Place Name School Time
1 LaKasha Hutchins Avondale (6-AA) 4:02.410
  Bridgette Brown
  Jasmine Slaton
  Shunika Jarrells
  Briana Ritchie
2 Aniya Moore Swainsboro (3-AA) 4:08.150
  Lakita Johnson
  Latiana Williams
  Diedra Jordan
  Shanique Aikens
  Chehika Williams
3 Olivia Traylor Crawford County (5-AA) 4:15.140
  Shanedra Lockett
  Mindy Powell
  Alexis Scrivens
  India Hollis
  Helene Gullisken
4 Keely Bearden Adairsville (7-AA) 4:15.490
  April Anglin
  Ansley Williams
  Shamira Barrett
  Hannah Greeson
  Kiara McConnell
5 Jennifer Savage Rabun County (8-AA) 4:15.770
  Bethany Wright
  Marina Defoor
  Fazena Bradham
  Allison Fields
  Pasha Martin
6 Artava Pettigrew Southwest (4-AA) 4:16.770
  ShaQuana Bell
  Le' Kwanjalein Gray
  Bhane Williams
7 Bria McGallister Fitzgerald (1-AA) 4:24.560
  Deneesha Carter
  Kenyanna Mitchell
  Saqqara Foster
  Shamira Wilcox
8 Dana Crews Brantley County (2-AA) 4:25.060
  Dallas Morgan
  Amanda Smith
  Jaymi White
  Priscilla Thompson
  Haley Herrin

1600 METER RELAY Heat Number 2

Place Name School Time
1 Aliya Parker Decatur (6-AA) 3:57.190
  Queen Alford
  Rosie Parker
  Kristiana Towns
  Breanna Banks
  Malja Swann
2 Sherrina Lewis Jordan (5-AA) 4:02.250
  Felicia Owens
  Lanequa Borders
  Daniela Quinn
  Cindy Ellison
  Latannica Borders
3 Bennyana Roberts Screven County (3-AA) 4:03.730
  Kayla Parrish
  Consuela Herrington
  Brittany Lawton
  Casmeyona Austin
  Nancey Price
4 Triniece Brown Henry County (4-AA) 4:04.400
  Shadaha Anderson
  Kylaine Rogers
  Janequa Melton
  Megan Shedd
  Tierra Williams
5 Lauren Tolbert North Oconee (8-AA) 4:14.760
  Rebecca Greenwall
  Danielle Smith
  Sydney Rodkey
  Sheila Donovan
  Rachel Greenwall
6 Jasmine Mapp Brooks County (1-AA) 4:23.180
  Kelcee Jones
  Shatera Fortner
  Clarion Macon
7 Jasmine Lett Temple (7-AA) 4:35.530
  Miquia Payton
  Kortia Williams
  Misha Dantzler
  Sabrina Walker
  Lindsey Wild
8 Meg Massey St. Vincent's Academy (2-AA) 4:46.720
  Cori Wixon
  Erin Moore
  Willa Buoy
  Becca Fogarty
  Amber Deloach

200 METER DASH Heat Number 1

Place Name School Time
1 Antiqunita Reed Early County (1-AA) 25.020
2 India Boyd Jefferson County (3-AA) 25.390
3 Shunika Jarrells Avondale (6-AA) 25.860
4 Jaymi White Brantley County (2-AA) 26.350
5 Kellee Stone Rockmart (7-AA) 26.390
6 Jakacha Nelson Putnam County (4-AA) 26.510
7 Mindy Powell Crawford County (5-AA) 26.660
8 Marcayla Hester Jefferson (8-AA) 26.840

200 METER DASH Heat Number 2

Place Name School Time
1 Lanequa Borders Jordan (5-AA) 24.880
2 Shamira Barrett Adairsville (7-AA) 24.960
3 Jasmine Grovenor McIntosh County Academy (2-AA) 25.560
4 Aschiaa Davis Mitchell County (1-AA) 26.040
5 Brittany Lawton Screven County (3-AA) 26.270
6 Emily Geissler Oglethorpe County (8-AA) 26.950
7 Tiarra Jenkins Howard (4-AA) 27.000

300 METER LOW HURDLES Heat Number 1

Place Name School Time
1 Annie Fletcher Bleckley County (3-AA) 46.730
2 Miray Seward Westminster (6-AA) 47.220
3 Jasmine Lett Temple (7-AA) 48.320
4 Ronnesha Smith Pierce County (2-AA) 48.970
5 Quanesha Smith Cook (1-AA) 49.570
6 Megan Shedd Henry County (4-AA) 50.480
7 Chandler Crosby North Oconee (8-AA) 51.700
8 Tiana Spearman Heard County (5-AA) 52.610

300 METER LOW HURDLES Heat Number 2

Place Name School Time
1 Sherrina Lewis Jordan (5-AA) 47.530
2 Laconia Davis Rockmart (7-AA) 47.600
3 Ashleigh Rasheed Decatur (6-AA) 47.640
4 Shatera Fortner Brooks County (1-AA) 48.890
5 Ladasha Caldwell Tattnall County (2-AA) 49.840
6 Julia Battinelli North Oconee (8-AA) 50.870
7 Shanel Lewis Monticello (4-AA) 52.610

400 METER DASH Heat Number 1

Place Name School Time
1 Antiqunita Reed Early County (1-AA) 57.960
2 Felicia Owens Jordan (5-AA) 58.660
3 Kayla Parrish Screven County (3-AA) 58.740
4 Bridgette Brown Avondale (6-AA) 59.650
5 Shadaha Anderson Henry County (4-AA) 59.750
6 Kelcey Akridge Armuchee (7-AA) 1:03.300
7 Courtney Williams Charlton County (2-AA) 1:05.670
8 Emily Geissler Oglethorpe County (8-AA) 1:14.010

400 METER DASH Heat Number 2

Place Name School Time
1 Queen Alford Decatur (6-AA) 58.670
2 Briana Killian Spencer (5-AA) 59.090
3 Kellie Bacon Appling County (2-AA) 59.640
4 Kellee Stone Rockmart (7-AA) 1:00.210
5 Marcayla Hester Jefferson (8-AA) 1:00.310
6 Consuela Herrington Screven County (3-AA) 1:01.080
7 Triniece Brown Henry County (4-AA) 1:01.130
8 Cheane Mills Cook (1-AA) 1:05.490

400 METER RELAY Heat Number 1

Place Name School Time
1 Sherrina Lewis Jordan (5-AA) 48.950
  Felicia Owens
  Latannica Borders
  Lanequa Borders
  Daniela Quinn
  Cindy Ellison
2 Laqueshia Jenkins Bleckley County (3-AA) 49.900
  Annie Fletcher
  Becky Manley
  Tyresha Williams
  Kelli Arnold
  Sunny Kate Darsey
3 Aliya Parker Decatur (6-AA) 50.180
  Rosie Parker
  Moya Swann
  Malja Swann
  Queen Alford
  Asi Asuamah
4 Juan Tierra Thomas Northeast (4-AA) 50.300
  Cyler Ward
  Johnkeycia Brown
  Erica Travet
  Leslie Marshall
5 Kiara McConnell Adairsville (7-AA) 50.500
  Ansley Williams
  Hannah Greeson
  Shamira Barrett
  April Anglin
  Destiny Wilkey
6 Kentessa Zachary Early County (1-AA) 50.710
  Quanesha Graham
  Antiquinta Reed
  Shakela Wimbush
  Meghan McMullen
  Ravan Martin
7 Jemia Rouse McIntosh County Academy (2-AA) 51.610
  Telesse Tootle
  Deserae Wynn
  Jasmine Grovenor
  Jamie Burgess
  Tierra O'Neal
8 Savannah Dills Oglethorpe County (8-AA) 51.950
  Emily Geissler
  Paige Lowe
  Dede Fleming
  Melony Wolf

400 METER RELAY Heat Number 2

Place Name School Time
1 Olivia Traylor Crawford County (5-AA) 49.390
  Shanedra Lockett
  Mindy Powell
  Alexis Scrivens
  India Hollis
  Helene Gullisken
2 Aniya Moore Swainsboro (3-AA) 49.990
  Latiana Williams
  Diedra Jordan
  Chehika Williams
  Brittany James
  Cha'Bria Harrison
3 Claire Goodson Greater Atlanta Christian (6-AA) 50.530
  Jessica Tuggle
  Morgan McKnight
  Brittany Arnold
  Caroline Bond
  Janaya Simmons
4 Chean Mills Cook (1-AA) 50.800
  Quanesha Smith
  Kendra Carter
  CiCi Allen
  Jordan Royal
  Teresa Kearse
5 Callie Holloway Jefferson (8-AA) 51.830
  Eden Starnes
  Missy Parks
  Marcayla Hester
  Rachel Goza
  Savanna Holland
6 Ronnesha Smith Pierce County (2-AA) 52.510
  Porrcia Vail
  Jasmine Cobb
  Karissa White
  Rahven Maddox
  Marla Hollis
7 Megan Golsont Gordon Central (7-AA) 52.610
  Brendolyn Thompson
  Mesha Harris
  Taylor Simpson
  Tori Sexton

800 METER RUN Heat Number 1

Place Name School Time
1 Rebecca Greenwall North Oconee (8-AA) 2:22.810
2 Kristiana Towns Decatur (6-AA) 2:24.410
3 Olivia Traylor Crawford County (5-AA) 2:24.460
4 Shatera Fortner Brooks County (1-AA) 2:28.100
5 Yana Felton Screven County (3-AA) 2:34.500
6 Taneshia West Northeast (4-AA) 2:36.090
7 Keely Bearden Adairsville (7-AA) 2:36.890
8 Meg Massey St. Vincent's Academy (2-AA) 2:43.630

800 METER RUN Heat Number 2

Place Name School Time
1 Queen Alford Decatur (6-AA) 2:24.310
2 Kelli Arnold Bleckley County (3-AA) 2:26.470
3 Cassidy Ainsworth Pepperell (7-AA) 2:28.090
4 Erin Knight Jefferson (8-AA) 2:28.590
5 Erin Moore St. Vincent's Academy (2-AA) 2:31.700
6 Nakora Mackey Central, Macon (4-AA) 2:33.470
7 Diamond Osborne Spencer (5-AA) 2:42.960
8 Kelcee Jones Brooks County (1-AA) 2:46.750

Classification: AAAA


100 METER DASH Heat Number 1
Place Name School Time
1 Kia Jackson Southwest DeKalb (6-AAAA) 11.950
2 Rickola Smith Cedar Shoals (8-AAAA) 12.210
3 Tosin Idowu Ola (4-AAAA) 12.460
4 Shakeyla Faulks Glenn Hills (3-AAAA) 12.630
5 Aspen Robinson Lithia Springs (5-AAAA) 12.730
6 Promise Cooperwood Hiram (7-AAAA) 12.760
7 Dasha Brown Statesboro (2-AAAA) 12.770
8 Jayme Gilbert Americus-Sumter (1-AAAA) 12.830

100 METER DASH Heat Number 2

Place Name School Time
1 Alycia Prior Mt. Zion, Jonesboro (4-AAAA) 11.640
2 Raven Moore Sandy Creek (5-AAAA) 12.020
3 Rasheeda Ansari Lithonia (6-AAAA) 12.140
4 Sheniqua Prince Hephzibah (3-AAAA) 12.240
5 Alexis Hall Madison County (8-AAAA) 12.520
6 Tiffany Tylor Hardaway (1-AAAA) 12.860
7 Andrea Fullmore Wayne County (2-AAAA) 12.930
8 Brittany Justice North Paulding (7-AAAA) 13.100

100 METER INTERMEDIATE HURDLES Heat Number 1

Place Name School Time
1 Sonni Austin Miller Grove (6-AAAA) 14.980
2 Jerisha Sutton Bainbridge (1-AAAA) 15.370
3 Lauren Kennedy Fayette County (5-AAAA) 15.710
4 Delecia Crawford Monroe Area (8-AAAA) 15.900
5 Anesha Drummer Statesboro (2-AAAA) 15.970
6 Alexis Coleman Ola (4-AAAA) 16.430
7 Reba Rice Sprayberry (7-AAAA) 16.950
8 Lindsey Weidnaar Lakeside, Evans (3-AAAA) 17.570

100 METER INTERMEDIATE HURDLES Heat Number 2

Place Name School Time
1 Morgan Snow Southwest DeKalb (6-AAAA) 15.290
2 Taylor Wade Loganville (8-AAAA) 15.340
3 Amber White Ola (4-AAAA) 15.620
4 Kierra Lyles Hardaway (1-AAAA) 15.720
5 Jaleah Holsey Mays (5-AAAA) 16.130
6 Ieisha White Northwest Whitfield (7-AAAA) 17.050
7 Antquanette Davis Glenn Hills (3-AAAA) 17.100
8 Yolidia Osbey Effingham County (2-AAAA) 17.430

1600 METER RELAY Heat Number 1

Place Name School Time
1 Amina Cox Miller Grove (6-AAAA) 4:00.600
  Jaimer Harris
  Charqweshia Tucker
  Sonni Austin
  Melanie Fields
  Shontel Stewart
2 Kiana Courtney Sandy Creek (5-AAAA) 4:02.200
  Raven Moore
  Symone Walker
  Ivori Sneed
  Aleah Hordges
  Ashley Smith
3 Alyxandra Pinkston Salem (8-AAAA) 4:03.110
  Jasmine Springer
  Shannon Christian
  Jaleen Thomas
4 Kamillia Lee Mt. Zion, Jonesboro (4-AAAA) 4:04.830
  Alycia Prior
  Doreen Wilson
  Klarke Bass
5 Nancy Session Bainbridge (1-AAAA) 4:06.550
  Jerica Richardson
  Jerisha Sutton
  Alexandria James
  Amber Thomas
6 Shantel McCallum Woodland, Cartersville (7-AAAA) 4:06.770
  Chayna Thompson
  Christel Herron
  Ashleigh Woods
  Jessica Fullard
7 Shakeyla Faulks Glenn Hills (3-AAAA) 4:14.200
  Sequoia Lambert
  Antquanette Davis
  Jasmine Brunson
  Brandi Lamb
  Aamiyra Bryant
8 Heather Wasdin Statesboro #2 (2-AAAA) 4:18.890
  Danielle Gusby
  Shanice Walker
  Anesha Drummer
  Dasha Brown
  Dana Hilton

1600 METER RELAY Heat Number 2

Place Name School Time
1 Ashley Ragans Tucker (6-AAAA) 3:58.550
  Kimberly Miller
  Nakia Linson
  Tamera Harris
  Brianna Belser
  Elaina Northway
2 Gabrielle Brooks Cedar Shoals (8-AAAA) 4:03.830
  Alexis Greenwood
  LaDondra Johnson
  Rickola Smith
  Santerica Scott
3 Tiana Brown Starr's Mill (5-AAAA) 4:05.420
  Lindsey Douglas
  Crystal Christian
  Natalie Ott
  Daisy Helm
  Molly Musselwhite
4 Taylor Staten Northwest Whitfield (7-AAAA) 4:05.680
  Jenna Williams
  Kelsey Kirk
  Morgan Williams
  Paige Thompson
5 Susanna McKee Statesboro #1 (2-AAAA) 4:10.300
  Briana Ross
  Alisia Jenkins
  Raven Thomas
  Kate Brunson
  Nora A Billups
6 Ashley Massey Ola (4-AAAA) 4:10.630
  Jocelyn Parker
  Kapria Wilkerson
  Bree Corbin
  Tosin Idowu
  Alexis Coleman
7 Veronica Bryant Hardaway (1-AAAA) 4:11.240
  Maria Foreman
  Kierra Lyles
  Shakeera Johnson
  Tiffany Tylor
8 Alyssa Mullikin Evans (3-AAAA) 4:26.190
  Ivana Hughes
  Kayla Chambers
  Jasmine Naperkowski
  Elena Hubbard
  Courtney Curtis

200 METER DASH Heat Number 1

Place Name School Time
1 Kia Jackson Southwest DeKalb (6-AAAA) 24.380
2 Lakeisha Spikes Monroe Area (8-AAAA) 25.130
3 Sheniqua Prince Hephzibah (3-AAAA) 25.430
4 Raven Thomas Statesboro (2-AAAA) 25.700
5 Britny Thomas Dutchtown (4-AAAA) 26.090
6 Shakeera Johnson Hardaway (1-AAAA) 27.000
7 Paris Love Dalton (7-AAAA) 27.660

200 METER DASH Heat Number 2

Place Name School Time
1 Alycia Prior Mt. Zion, Jonesboro (4-AAAA) 24.290
2 Nancy Session Bainbridge (1-AAAA) 25.000
3 Raven Moore Sandy Creek (5-AAAA) 25.130
4 Nakia Linson Tucker (6-AAAA) 25.320
5 Gabrielle Brooks Cedar Shoals (8-AAAA) 25.810
6 Shakeyla Faulks Glenn Hills (3-AAAA) 26.200
7 Promise Cooperwood Hiram (7-AAAA) 26.280
8 Dasha Braown Statesboro (2-AAAA) 27.120

300 METER LOW HURDLES Heat Number 1

Place Name School Time
1 Sonni Austin Miller Grove (6-AAAA) 43.610
2 Taylor Wade Loganville (8-AAAA) 45.840
3 Jerisha Sutton Bainbridge (1-AAAA) 46.680
4 Aamiyra Bryant Glenn Hills (3-AAAA) 48.990
5 Jaleah Holsey Mays (5-AAAA) 49.340
6 Shanice Walker Statesboro (2-AAAA) 49.920
7 Jessie Peal South Paulding (7-AAAA) 49.940

300 METER LOW HURDLES Heat Number 2

Place Name School Time
1 Summer Starr Rome (7-AAAA) 45.940
2 Anna Watson Whitewater (5-AAAA) 46.830
3 Maria Foreman Hardaway (1-AAAA) 46.990
4 Amber White Ola (4-AAAA) 47.120
5 Dana Edwards Clarke Central (8-AAAA) 48.050
6 Alyssa Felton Chamblee (6-AAAA) 48.470
7 Kathleen Early Lakeside, Evans (3-AAAA) 50.420
8 Shianne Nelson Glynn Academy (2-AAAA) 51.030

400 METER DASH Heat Number 1

Place Name School Time
1 Morgan Williams Northwest Whitfield (7-AAAA) 57.160
2 Daisy Helm Starr's Mill (5-AAAA) 58.080
3 Tamera Harris Tucker (6-AAAA) 58.950
4 Gabrielle Brooks Cedar Shoals (8-AAAA) 59.160
5 Klarke Bass Mt. Zion, Jonesboro (4-AAAA) 59.470
6 Nancy Session Bainbridge (1-AAAA) 1:01.510
7 Alisia Jenkins Statesboro (2-AAAA) 1:04.530

400 METER DASH Heat Number 2

Place Name School Time
1 Raven Thomas Statesboro (2-AAAA) 57.540
2 Bree Corbin Ola (4-AAAA) 57.920
3 Jasmine Brunson Glenn Hills (3-AAAA) 58.290
4 Veronica Bryant Hardaway (1-AAAA) 58.420
5 Aleah Hordges Sandy Creek (5-AAAA) 58.450
6 Nakia Linson Tucker (6-AAAA) 58.930
7 Lakeisha Spikes Monroe Area (8-AAAA) 59.530
8 Annalee Houston Dalton (7-AAAA) 1:02.310

400 METER RELAY Heat Number 1

Place Name School Time
1 Kia Jackson Southwest DeKalb (6-AAAA) 47.450
  Amber Crews
  Morgan Snow
  Kenja Scott
  Dennia Thomas
  Ashlee Cooper
2 Kiera Grey Banneker (5-AAAA) 48.760
  Monique Boykin
  Orashawna Rhodes
  Eboney Turnipseed
  Tireshia Hugwbley
  Marissa Tatum
3 Amber White Ola (4-AAAA) 48.910
  Ashley Massey
  Bree Corbin
  Tosin Idowu
  Precious Jones
  Mackie Davis
4 Nancy Session Bainbridge (1-AAAA) 49.070
  Jerisha Sutton
  Shaniqua Daniels
  Davina Thomas
  Olivia Beard
5 Shakeyla Faulks Glenn Hills (3-AAAA) 49.580
  Sequoia Lambert
  Antquanette Davis
  Jasmine Brunson
  Aamiyra Bryant
6 Lakeisha Spikes Monroe Area (8-AAAA) 49.880
  Janelle Spikes
  Delecia Crawford
  Trinesha Malcom
  Calandra Silver
7 Rodneykia Butler Glynn Academy (2-AAAA) 50.550
  Seqyuoa Aldridge
  Baiesha Johnson
  Shianne Nelson
  Kathy Morton
  Jonisha Alston
8 Brandi Joubert Dalton (7-AAAA) 51.020
  Paris Love
  Annalee Houston
  Breanna Bonds
  Katherine Sigmon

400 METER RELAY Heat Number 2

Place Name School Time
1 Kimberly Miller Tucker (6-AAAA) 47.860
  Nakia Linson
  Page Hector
  Tamera Harris
  Danielle Jackson
  Serena Clark
2 Alexis Griffin Mt. Zion, Jonesboro (4-AAAA) 48.080
  Alesia Snell
  Doreen Wilson
  Alycia Prior
3 Gabrielle Brooks Cedar Shoals (8-AAAA) 48.900
  Alexis Greenwood
  LaDondra Johnson
  Santerica Scott
  Rickola Smith
4 Veronica Bryant Hardaway (1-AAAA) 49.060
  Maria Foreman
  Kierra Lyles
  Tiffany Tylor
  Shakeera Johnson
5 Aspen Robinson Lithia Springs (5-AAAA) 49.210
  Alexis Mitchum
  Royalle Lazard
  Kaylyn Dickerson
  Kiera Battle
6 Tiara Cook Josey (3-AAAA) 50.190
  Brittany Jennings
  Counitess Gibson
  Shelia Gilchrist
  Brittany Johnson
  Tamara Cain
7 Christel Herron Woodland, Cartersville (7-AAAA) 50.310
  Chayna Thompson
  Jessica Fullard
  Ashleigh Woods
  Shantel McCallum
8 Susanna McKee Statesboro (2-AAAA) 50.500
  Briana Ross
  Danielle Gusby
  Raven Thomas
  Malika Carter
  Alisia Jenkins

800 METER RUN Heat Number 1

Place Name School Time
1 Greciana Cooper Southwest DeKalb (6-AAAA) 2:22.200
2 Jada Fambrough Heritage, Conyers (8-AAAA) 2:23.710
3 Nashiela Blakney Douglas County (5-AAAA) 2:23.780
4 Lauren Johns Stockbridge (4-AAAA) 2:26.370
5 April Thomas Bainbridge (1-AAAA) 2:29.310
6 Alyssa Mullikin Evans (3-AAAA) 2:29.920
7 Kayla Hagerty South Paulding (7-AAAA) 2:30.700
8 Amber O' Hara Wayne County (2-AAAA) 2:42.110

800 METER RUN Heat Number 2

Place Name School Time
1 Morgan Williams Northwest Whitfield (7-AAAA) 2:18.190
2 Amber Crews Southwest DeKalb (6-AAAA) 2:19.850
3 Quadierer Crafton Northgate (5-AAAA) 2:22.970
4 Ivana Hughes Evans (3-AAAA) 2:22.980
5 Talisha Rice Stockbridge (4-AAAA) 2:26.460
6 Shannon Christian Salem (8-AAAA) 2:28.500
7 Alexis Skiles Lee County (1-AAAA) 2:30.370
8 Susanna McKee Statesboro (2-AAAA) 2:45.070

Classification: AAAAA


100 METER DASH Heat Number 1
Place Name School Time
1 Chalonda Goodman Newnan (4-AAAAA) 11.520
2 Gabrielle Piper Lassiter (6-AAAAA) 12.230
3 Amber Heyward Groves (3-AAAAA) 12.340
4 Ariana Walsh Shiloh (8-AAAAA) 12.360
5 Lacresha Styles McEachern (5-AAAAA) 12.380
6 Cynthia Davis Norcross (7-AAAAA) 12.630
7 Maderia Toatley Stephenson (2-AAAAA) 12.660
8 Brittany Britt Lowndes (1-AAAAA) 12.870

100 METER DASH Heat Number 2

Place Name School Time
1 Breanna Hubbard Mundy's Mill (4-AAAAA) 11.830
2 Brianna Vaughn Union Grove (2-AAAAA) 12.180
3 Taren White Grayson (8-AAAAA) 12.210
4 Ashley Williams Camden County (3-AAAAA) 12.230
5 Christian Ioni Kell (6-AAAAA) 12.340
6 Raven Parrish Peachtree Ridge (7-AAAAA) 12.400
7 Salena Holmes Warner Robins (1-AAAAA) 12.970
8 Whitney Stevenson Marietta (5-AAAAA) 13.030

100 METER INTERMEDIATE HURDLES Heat Number 1

Place Name School Time
1 Jasmine Edgerson Campbell (6-AAAAA) 14.210
2 Jasmine Billings Brookwood (8-AAAAA) 14.470
3 Shani Chandler Westlake (4-AAAAA) 14.560
4 Rynita Anderson McEachern (5-AAAAA) 14.870
5 Tamala Daley Redan (2-AAAAA) 14.880
6 Kiara Matthews Camden County (3-AAAAA) 16.280
7 Shenericka Parks Warner Robins (1-AAAAA) 16.630
8 Soncerea Crowder Duluth (7-AAAAA) 16.780

100 METER INTERMEDIATE HURDLES Heat Number 2

Place Name School Time
1 Khadija Stuckey Creekside (4-AAAAA) 14.540
2 Keoshia Washington Stephenson (2-AAAAA) 14.750
3 Keira Peak Lowndes (1-AAAAA) 15.050
4 Adiyah Crute Kell (6-AAAAA) 15.100
5 Jasmine Blount South Cobb (5-AAAAA) 15.400
6 Mariah Ransom Berkmar (8-AAAAA) 15.950
7 Hannah Mule North Gwinnett (7-AAAAA) 16.650
8 Jessica Robinson Bradwell Institute (3-AAAAA) 18.060

1600 METER RELAY Heat Number 1

Place Name School Time
1 Zahra Thomas Westlake (4-AAAAA) 3:49.380
  Aminah Blount
  Aubrielle Wright
  Shani Chandler
  Davita Washington
  Joel christain
2 Felicia Brown M. L. King (2-AAAAA) 3:55.550
  Jalissa Terrell
  Bria Philport
  Tiffany Camper
  Zakira Greene
  Elizabeth Worthen
3 Kelli Hardnett Campbell (6-AAAAA) 3:58.560
  Monti Willis
  Briana Chambers
  Kyana White
4 Indiah Bell Parkview (8-AAAAA) 3:59.410
  Melissa Stephenson
  Keiondra Halsey
  Jamila Tull
  Allana Anderson
5 Ashley Gayle McEachern (5-AAAAA) 3:59.460
  Lacresha Styles
  Taylor Banks
  Darnisha Stevenson
  Rynita Anderson
  Iesha Jennings
6 Ashleigh Oliver Norcross (7-AAAAA) 4:06.470
  Sarah Mosely
  Chanale Buchanan
  Kamilah Bakari
  Cynthia Davis
  Claudia Rivers
7 April Mays Camden County (3-AAAAA) 4:11.580
  Denisha Coleman
  Ashely Williams
  Danielle Williams
  Kiara Matthews
  Brittany Mays
8 Chelsie Waters Northside, Warner Robins (1-AAAAA) 4:12.460
  Chanentenieca Fann
  April Ferguson
  Amber Ferguson
  Brianna Robertson

1600 METER RELAY Heat Number 2

Place Name School Time
1 Kennisha Holden Redan (2-AAAAA) 3:54.650
  Decoshia Boswe
  Tanisha Dyess
  Soyona Smith
  Osato Uzamere
  Tamala Daley
2 Wande Brewer Creekside (4-AAAAA) 3:55.110
  Jasmine Taylor
  Luv Dean
  Raven Durant
  Janay Brown
  Alexis Rainey
3 Nicky Akande Collins Hill (7-AAAAA) 3:55.120
  Carmen Garcia
  Symone Glover
  Sydney Williams
  Amanda Winslow
  Vicky Winslow
4 Asea Mayfield Wheeler (6-AAAAA) 3:59.520
  Breanna Meyers
  Morgan Love
  Sanit Siasia
5 Quintunya Chapman Bradwell Institute (3-AAAAA) 4:01.840
  Kwajelin Holsendolph
  Camille Jackson
  Shonteria Williams
  Alexandra Drennan
  Jessica Robinson
6 Jasmine Blount South Cobb (5-AAAAA) 4:04.420
  Morgan Doctor
  Kevyn Tracy
  Kyndal Taylor
  Lachelle Blakely
  Chavonta Roberts
7 Taren White Grayson (8-AAAAA) 4:12.550
  Mandi Tennyson
  Allie Lowry
  Danicka Brown
  Paige Selent
  Jackie Obi
8 Keira Peak Lowndes (1-AAAAA) 4:18.910
  Brittany Britt
  Morgan Davis
  Jordan Bright
  Davena Smith
  Demetria Jones

200 METER DASH Heat Number 1

Place Name School Time
1 Chalonda Goodman Newnan (4-AAAAA) 24.320
2 Tiffany White Stephenson (2-AAAAA) 25.150
3 Symone Glover Collins Hill (7-AAAAA) 25.250
4 Quintunya Chapman Bradwell Institute (3-AAAAA) 25.480
5 Christain Ioni Kell (6-AAAAA) 25.510
6 Indiah Bell Parkview (8-AAAAA) 25.940
7 Brittany Britt Lowndes (1-AAAAA) 26.490
8 Jasmine Blount South Cobb (5-AAAAA) 26.590

200 METER DASH Heat Number 2

Place Name School Time
1 Jasmine Edgerson Campbell (6-AAAAA) 24.480
2 Taren White Grayson (8-AAAAA) 24.790
3 Aminah Blount Westlake (4-AAAAA) 24.820
4 Sonikqua Walters Peachtree Ridge (7-AAAAA) 25.440
5 Ashley Williams Camden County (3-AAAAA) 25.640
6 Lakeshia Jones Lowndes (1-AAAAA) 27.600
7 Lacresha Styles McEachern (5-AAAAA) 31.960

300 METER LOW HURDLES Heat Number 1

Place Name School Time
1 Shani Chandler Westlake (4-AAAAA) 43.450
2 Irrion Conaler Central Gwinnett (8-AAAAA) 45.000
3 Darnisha Stevenson McEachern (5-AAAAA) 45.370
4 Monique Pate Peachtree Ridge (7-AAAAA) 45.800
5 Kenisha Ladler Stephenson (2-AAAAA) 46.440
6 Keira Peak Lowndes (1-AAAAA) 46.530
7 Monti Willis Campbell (6-AAAAA) 48.520
8 Amber Kennedy Camden County (3-AAAAA) 49.630

300 METER LOW HURDLES Heat Number 2

Place Name School Time
1 Kennisha Holden Redan (2-AAAAA) 44.480
2 April Johnson Marietta (5-AAAAA) 45.140
3 Luv Dean Creekside (4-AAAAA) 45.560
4 Adiyah Crute Kell (6-AAAAA) 47.590
5 Camille Jackson Bradwell Institute (3-AAAAA) 47.870
6 Bilkis Agbelega Berkmar (8-AAAAA) 48.100
7 Mandy Cash Mill Creek (7-AAAAA) 48.370
8 Jordan Bright Lowndes (1-AAAAA) 49.110

400 METER DASH Heat Number 1

Place Name School Time
1 Felicia Brown M. L. King (2-AAAAA) 56.470
2 Symone Glover Collins Hill (7-AAAAA) 57.340
3 Elizabeth Bond Kell (6-AAAAA) 57.750
4 Luv Dean Creekside (4-AAAAA) 58.500
5 Alicia Champion Beach (3-AAAAA) 58.720
6 Irrion Conaler Central Gwinnett (8-AAAAA) 59.010
7 Cierra Echols Marietta (5-AAAAA) 59.790
8 Chastini Byrd Tift County (1-AAAAA) 1:00.250

400 METER DASH Heat Number 2

Place Name School Time
1 Kennisha Holden Redan (2-AAAAA) 56.500
2 Sonikqua Walters Peachtree Ridge (7-AAAAA) 56.510
3 Zahra Thomas Westlake (4-AAAAA) 56.750
4 Quintunya Chapman Bradwell Institute (3-AAAAA) 57.990
5 Indiah Bell Parkview (8-AAAAA) 58.540
6 Destini Byrd Tift County (1-AAAAA) 59.920
7 Amanda Brimmage Kell (6-AAAAA) 1:00.140
8 Darnisha Stevenson McEachern (5-AAAAA) 1:00.190

400 METER RELAY Heat Number 1

Place Name School Time
1 Kennisha Holden Redan (2-AAAAA) 46.890
  Tanisha Dyess
  Tamala Daley
  Decoshia Boswell
  Alissa Morgan
  Lameashia Glover
2 Elizabeth Bond Kell (6-AAAAA) 46.950
  Shelly Lester
  Adiyah Crute
  Christian Ioni
3 Zahra Thomas Westlake (4-AAAAA) 47.180
  Kinsley Lawson
  Aminah Blount
  Davita Washington
  Joel christain
  Shani Chandler
4 Sonikqua Walters Peachtree Ridge (7-AAAAA) 47.890
  Raven Parrish
  Brittany Carter
  Autumn Burnette
  Nacirema Mann
  Monique Pate
5 Keira Peak Lowndes (1-AAAAA) 49.290
  Brittany Britt
  Lakeshia Jones
  Amanda Newham
6 Camille Jackson Bradwell Institute (3-AAAAA) 49.490
  Quintunya Chapman
  Kwajelin Holsendolph
  Candice Blair
  Quianika Hatchell
  Alexandra Drennan
7 April Johnson Marietta (5-AAAAA) 49.570
  Cierra Echols
  Kristiana Person
  Bre'anna Crockett
  Molly Fagan
8 Allana Anderson Parkview (8-AAAAA) 50.160
  Amaris Rucker
  Alexis Jones-Hardy
  Indiah Bell
  Jamila Tull
  Dakedra Rasberry

400 METER RELAY Heat Number 2

Place Name School Time
1 Cherise Knox Stephenson (2-AAAAA) 47.380
  Tiffany White
  Keoshia Washington
  Maderia Toatley
  Keturah Johnson
  Countney Shaw
2 Khadija Stuckey Creekside (4-AAAAA) 47.400
  Luv Dean
  Wande Brewer
  Christyanna Holmes
  Kelly Spratley
  Alexis Rainey
3 Lacresha Styles McEachern (5-AAAAA) 47.760
  Taylor Banks
  Ashley Gayle
  Darnisha Stevenson
  Rynita Anderson
4 Kelisa Carter Shiloh (8-AAAAA) 48.190
  DeShawn Simmons
  Ariana Walsh
  Patrice Woodard
  Holland Glenn
5 Kelli Hardnett Campbell (6-AAAAA) 48.490
  Jasmine Edgerson
  Kyana White
  Briana Chambers
6 April Mays Camden County (3-AAAAA) 49.090
  Kiara Matthews
  Denisha Coleman
  Ashley Williams
  Danielle Williams
  Brittany Mays
7 Symone Glover Collins Hill (7-AAAAA) 49.150
  Bria Young
  Carmen Garcia
  Taylor Phillips
  Sydney Williams
  Chelsey Johnson
8 Nevie Lewis Warner Robins (1-AAAAA) 50.250
  Aaliyah Jones
  Cemoni Landry
  Salena Holmes
  Jaichelle Thomas

800 METER RUN Heat Number 1

Place Name School Time
1 Nicky Akande Collins Hill (7-AAAAA) 2:16.480
2 Kevyn Tracy South Cobb (5-AAAAA) 2:21.640
3 Caroline Sullivan Walton (6-AAAAA) 2:22.050
4 Soyona Smith Redan (2-AAAAA) 2:23.380
5 Camille Jackson Bradwell Institute (3-AAAAA) 2:26.200
6 Gabrielle Fulton Chapel Hill (4-AAAAA) 2:26.340
7 Mandi Tennyson Grayson (8-AAAAA) 2:27.750
8 Chelsie Waters Northside, Warner Robins (1-AAAAA) 2:35.450

800 METER RUN Heat Number 2

Place Name School Time
1 Mara Canning Walton (6-AAAAA) 2:14.920
2 Allie Schaich South Forsyth (7-AAAAA) 2:16.900
3 Aubrielle Wright Westlake (4-AAAAA) 2:18.480
4 Chandelic Jackson East Paulding (5-AAAAA) 2:18.770
5 Bria Philpot M. L. King (2-AAAAA) 2:23.030
6 Melissa Stephenson Parkview (8-AAAAA) 2:27.810
7 Chelsea Walker Valdosta (1-AAAAA) 2:37.260
Share this