Golf Area Assignments

Golf Areas for 2018-19 School Year

 

Area Coordinators

 

 Class 7A

Area 1 Area 2 Area 3 Area 4

Archer
Camden County
Colquitt County
Grayson
Lowndes
Newton
Rockdale
Shiloh
South Gwineet
Tift County

Campbell
East Coweta
Hillgrove
Kennesaw Mountain
Marietta
McEachern
Newnan
North Cobb
North Paulding
Pebblebrook
Westlake
Wheeler

Cherokee
Etoway
Forsyth Central
Lambert
Lassiter
Milton
North Forsyth
Roswell
South Forsyth
Walton
West Forsyth
Woodstock

Berkmar
Brookwood
Central, Gwinnett
Collins Hill
Discovery
Duluth
Lakeside, DeKalb
Meadowcreek
Mill Creek
Mountain View
Norcross
North Gwinnett
Parkview
Peachtree Ridge

  


 

Class 6A

Area 1 Area 2 Area 3 Area 4

Bradwell Institute
Brunswick
Coffee
Effingham County
Glynn Academy
Houston County
Lee County
Northside, Warner Robins
Richmond Hill
Valdosta

Alcovy
Apalachee
Dacula
Evans
Gainesville
Greenbrier
Grovetown
Habersham Central
Heritage, Conyers
Lakeside, Evans
Lanier
Winder-Barrow

Alpharetta
Cambridge
Centennial
Chattahoochee
Drew
Dunwoddy
Forest Park
Johns Creek
Lovejoy
M.L. King
Morrow
Mt Zion, Jonesboro
Mundy's Mill
North Atlanta
Northview
Pope
Stephenson
Tucker

Alexander
Allatoona
Creekside
Creekview
Dalton
Douglas County
Harrison
Hughes
Mays
Northgate
Osborne
River Ridge
Sequoyah
South Cobb
South Paulding
Sprayberry
Tri-Cities

  


 

Class 5A

Area 1 Area 2 Area 3 Area 4

Bainbridge
Harris County
South Effingham
Statesboro
Thomas County Central
Veterans
Ware County
Warner Robins
Wayne County

Dutchtown
Eagle's Landing
Fayette County
Griffin
Jones County
Jonesboro
Locust Grove
McIntosh
Ola
Riverdale
Starr's Mill
Stockbridge
Union Grove
Whitewater
Woodland, Stockbridge

Arabia Mountain
Buford
Cedar Shoals
Chamblee
Clarke Central
Clarkston
Columbia
Johnson, Gainesville
Lithonia
Loganville
Miller Grove
Southwest DeKalb
Walnut Grove

Carrollton
Carver, Atlanta
Cass
Decatur
East Paulding
Grady
Hiram
Jackson, Atlanta
Kell
Lithia Springs
North Springs
Paulding County
Riverwood
Rome
Villa Rica
Woodland, Cartersville

  


 

Class 4A

Area 1 Area 2 Area 3 Area 4

Americus-Sumter
Cairo
Carver, Columbus
Columbus
Dougherty
Hardaway
Howard
Mary Persons
Northside, Columbus
Perry
Shaw
Spalding
Upson-Lee
West Laurens
Westover

Baldwin
Cross Creek
Madison County
North Oconee
Oconee County
Richmond Academy
St. Pius X
Stephens County
Thomson

Blessed Trinity
Chestatee
Denmark
Druid Hills
Eastside
Flowery Branch
Hampton
Henry County
Luella
Marist
Salem
West Hall
White County
Woodward Academy

Cartersville
Cedartown
Central, Carroll
Chapel Hill
Heritage, Catoosa
LaFayette
LaGrange
Northwest Whitfield
Pickens
Ridgeland
Sandy Creek
Southeast Whitfield
Troup

 


 

Class 3A

Area 1 Area 2 Area 3 Area 4

Cook
Crisp County
Jackson
Kendrick
Monroe
Peach County
Pike County
Rutland
Worth County

Appling County
Benedictine
Brantley County
Islands
Jenkins
Liberty County
Long County
Pierce County
Savannah Arts

Cherokee Bluff
Dawson County
East Hall
East Jackson
Fannin County
Franklin County
GACS
Hart County
Jackson County
Jefferson
Lumpkin County
Monroe Area
Morgan County
North Hall

Adairsville
Calhoun
Cedar Grove
Coahulla Creek
Haralson County
Lakeview-Ft. Oglethorpe
Lovett
Murray County
North Murray
Pace Academy
Redan
Ringold
Sonoraville
Towers
Westminster

  


 

Class 2A

Area 1 Area 2 Area 3 Area 4

Bacon County
Berrien
Brooks County
Bryan County
Early County
Fitzgerald
Jeff Davis
Metter
St. Vincent's
Swainsboro
Thomasville
Toombs County
Vidalia
Woodville-Thompkins

Bleckley County
Davidson Fine Arts
Dodge Cuonty
Dublin
East Laurens
Glenn Hills
Harlem
Hephzibah
Jefferson County
Johnson, Augusta
Josey
Laney
Northeast
Screven County
Technical Career
Washington County
Westside, Augusta

Armuchee
Bremen
Callaway
Chattooga
Coosa
Dade County
Gordon Central
Heard County
Jordan
Lamar County
Modal
Pepperell
Rockmart
Spencer
Temple

BEST Academy
Banks County
Douglass, Atlanta
Elbert County
McNair
Monticello
Oglethorpe County
Putnam County
Rabun County
Social Circle
South Atlanta
Therrell
Union County
Washington

  


 

Class A

Class A Public

Area 1 Area 2 Area 3 Area 4

Baconton Charter
Baker County
Chattahoochee County
Hawkinsville
Miller County
Pelham
Schley County
Seminole County
Taylor County
Terrell County
 

Charlton County
Claxton
Echols County
ECI
Irwin County
Jenkins County
Lanier County
McIntosh County Academy
Montgomery County
Portal
Telfair County
Turner County
Wheeler County
Wilcox County
 

Bowdon
Drew Charter
Fulton Leadership
Gordon Lee
Manchester
Mt. Zion, Carroll
Trion

ACE Charter
Commerce
Glascock County
Greene County
Lake Oconee Academy
Lincoln County
Towns County
Washington-Wilkes

Class A Private

Area 1 Area 2 Area 3 Area 4

Aquinas
Brookstone
Calvary Day
First Presbyterian
Mt.de Sales Academy
St. Anne-Pacelli
Savannah Christian
Savannah Country Day
Stratford Academy
Tatnall Square Academy

Athens Academy
Athens Christian
George Walton Academy
Hebron Christian
Lakeview Academy
Pinecrest Academy
Prince Avenue
Providence
Riverside Military (B)
Tallulah Falls
W. D. Mohammed
Wesleyan

Atlanta International
Ben Franklin Academy
ELCA
Galloway
Holy Innocents'
Landmark Christian
Mt. Vernon
Our Lady of Mercy
Paideia
Strong Rock Christian
Trinity Christian
Weber

Christian Heritage
Darlington
Fellowship Christian
King's Ridge
Mt. Bethel
Mt. Paran
Mt. Pisgah
North Cobb Christian
St. Francis
SW Atlanta Christian
Walker
Whitfield Academy
 

Share this